Cesta bratří Čapků
4. březen 2004, Martin Plaček[ rubrika: za zážitky do přírody ]
Cesta spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značena červeně. Zde je popsána cesta z Trutnova na Rýchorskou boudu.
Co se čeká od ekologa
3. březen 2004, Antonín Lágner[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Když jsem se začal zajímat o životní prostředí a věci s ním spojené tak jsem neměl valnou představu co všechno to obnáší. Po konci základní školy jsem se rozhodl životní prostředí studovat. Nastoupil jsem na speciální školu, zabývající se jen životním prostředím. Ti, co si mysleli že jde jen o srandu jako velkohubí pseudo ekologové rázem poznali, že životní prostředí, jeho ochrana a obnova vyžaduje velké úsilí a také znalosti. Ano chránit ŽP je dnes…
Vlaštovka obecná - Hirundo rustica
2. březen 2004, Lenka Fejklová[ rubrika: vše živé a neživé ]
Vlaštovka obecná, známá jako posel jara, patří do čeledi vlaštovkovitých. Určitě znáte i její příbuznou jiřičku obecnou, se kterou ji můžete zaměnit. Vlaštovku však vždy prozradí její červené hrdlo a dlouhý vykrojený ocas.
Ekologické pojednání o Harry Potteru a nejen o něm
1. březen 2004, Petr Kadlík[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Byl jednou jeden chlapec a ten chtěl být odmalička kouzelníkem. Protože jsme v pohádce, tak se na kouzelnickou školu dostal. Jednou z něj určitě bude velký kouzelník, teď se ale ještě učí. Naštěstí se občas ve škole děje i něco zajímavého (co byste taky od kouzelnické školy čekali jiného ;-) a tak to není jen nudné šprtání kouzel od rána do večera. Na to, aby se z něj stal opravdu dobrý kouzelník ale nestačí jen se učit to co vymysleli a sepsali jiní,…
Outdoor 1 - Termíny, aneb co nám poví visačky
28. únor 2004, Lenka Kadlíková[ rubrika: za zážitky do přírody | téma: turistika, cestování, oblečení ]
Určitě jste již zažili situaci, kdy jste si chtěli koupit bundu a prodavač Vám nebyl schopen přelouskat tu spoustu pojmů, které obsahují visačky u bund či jiného sportovního oblečení.
Kapr obecný - Cyprinus Carpio
27. únor 2004, Ondřej Souček[ rubrika: vše živé a neživé ]
Snad nejznámější, a snad i nejvýznamnější sladkovodní ryba po celém světě. Český kapr byl dlouhá léta chlouba českého rybníkářství a pojmem po celé Evropě.
Splavnit či nesplavnit Labe?
24. únor 2004, Jiří Jirout[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Poslední dobou velmi probíraná a propíraná otázka... Ale jaké jsou ve skutečnosti (alespoň té přijímané vědci a odborníky) plusy a mínusy splavnění?!?
Je nutné si tuto otázku položit z pohledu dvou hlavních "nepřátel": stavitelů (potažmo dodavatelů) a přírodovědců (záměrně nepíšu ekologů, aby mě nikdo nemohl "napadat" za náklonnost k ekoteroristům, kteří blokují veškeré snahy o tzv. "rozvoj oblastí").
Fotografování zimní krajiny, aneb kdy, kde a jak?
24. únor 2004, Jiří Jirout[ rubrika: udržitelný životní styl ]
V zimních měsících má dnes většina lidí na práci jiné činnosti, než se potulovat po zasněžené a mrazivé krajině. Málokoho napadne vyrazit do přírody, natož s fotoaparátem. V celé naší vlasti je tolik krásných a zajímavých míst, která stojí za návštěvu, a není v moci běžného smrtelníka, aby je stihl objet všechny. Přesto má ale každý určitě ve svém okolí nějaké to místečko, kam chodí či jezdí rád. Napadlo vás někdy s sebou vzít fotoaparát…
Vodni lobbing
24. únor 2004, Darius Nosreti[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Komentář jednoho z našich redaktorů na projednávání vodního zákona
Rys ostrovid - Lynx lynx
24. únor 2004, Lenka Fejklová[ rubrika: vše živé a neživé | téma: šelmy, biodiverzita ]
Rys ostrovid je jedinou volně žijící kočkovitou šelmou na našem území. Na rozdíl od ní je však rys velice plachý, má delší nohy a kratší ocas. Typickým znakem této větší kočičky jsou černé chomáčky na špičkách učních boltců.