Rubrika: VĚDA, VÝZKUM

Světový meteorologický den 2008 - aneb výlet do historie meteorologie a její budoucnost

26. březen 2008, Ing. Dagmar Honsová
V neděli 23. března uplynulo přesně padesátosm let, co vstoupila v platnost Úmluva o založení Světové meteorologické organizace.

Invazní druhy z ochranářsko-zahradnického pohledu

24. březen 2008, RNDr. Jiří Jakl
Zahradní rostliny se často podílejí na vzniku "nové divočiny". Problém s nimi může být za hranicemi zahrad kvůli nežádoucím únikům (53,3% úmyslně introdukovaných nepůvodních druhů jsou původně okrasné). Problém s nimi může být ale i na zahradě, když z původně vysazené rostliny se může stát rostlina neúspěšně potlačovaná. Nakonec invazní druhy mohou být i škůdci a plevele.
Přilétají..... jaro je tu: Je tu doba, kdy se k nám zase budou vracet ti…

Přilétají..... jaro je tu

13. březen 2008, Renata Petříčková
Je tu doba, kdy se k nám zase budou vracet ti opeřenci, kteří si na podzim sbalili skromný batůžek svých energetických zdrojů a vydali se na dlouhou cestu do teplých krajin.

Proč se invazní druhy neřeší?

11. březen 2008, RNDr. Jiří Jakl
Dosud existuje nemálo předsudků či výmluv, proč problematiku nežádoucích invazních druhů nemá řada lidí chuť řešit, případně o ní ani nepřemýšlí, nevěnují jí pozornost a i v případech druhů opravdu nežádoucích mluví o potřebě zvykání si na "novou divočinu".

Technológia DNA čipov nielen v službách medicíny

4. březen 2008, Mgr. Ildikó Matušíková, PhD., RNDr. Beata Piršelová, PhD
Súčasná experimentálna biológia sa čoraz viac zameriava na poznanie molekulárnej podstaty javov prebiehajúcich v živých systémoch. Požiadavky rýchlej a spoľahlivej diagnostiky veľkého počtu génov si vyžiadali nové prístupy v oblasti rozvoja biotechnológií.

Meteorologické registrační přístroje

19. únor 2008, Ing. Dagmar Honsová
Starší klimatologické stanice jsou ještě dnes vybaveny registračními neboli samopisnými přístroji pro registraci teploty vzduchu – termograf, vlhkosti vzduchu – hygrograf, tlaku vzduchu – barograf, dešťových srážek – ombrograf a směru a rychlosti větru – anemograf. Jejich hlavní výhoda je v nepřetržitosti jejich záznamů, naopak jejich nevýhodou je jejich větší či menší nepřesnost.

Vzduchové hmoty

11. únor 2008, Ing. Dagmar Honsová
Zjednodušeně můžeme vzduchové hmoty charakterizovat jako velké objemy homogenního vzduchu přibližně stejných fyzikálních vlastností, které dosahují horizontálních rozměrů až 100 000 kilometrů a vertikálních několika kilometrů. Nacházíme je v troposféře, ojediněle se rozprostírají až do tropopauzy.

Biočas a biorytmy

5. únor 2008, Ing. Dagmar Honsová
Také se už nemůžete dočkat jara a každodenně počítáte o kolik minut je delší den než ten předešlý? Trvání (délka) dne souvisí s tzv. ročními sezónními rytmy neboli vnitřními biologickými hodinami biologických objektů. Ovlivnění nálady a energie člověka světlem je známé už více než 2000 let.

Jak změní očekávaná klimatická změna výnosy našich luk?

21. leden 2008, Ing. Dagmar Honsová
Dopad změny klimatu na travní ekosystémy lze sledovat globálně jako předpokládaný posun hranice lesa, nebo lokálně jako dopad na produkci a biodiverzitu konktrétního typu travního porostu.

Když se řekne teplotně nebo srážkově nad/pod/průměrný měsíc

28. listopad 2007, Ing. Dagmar Honsová
Meteorologie a klimatologie, stejně jako mnoho dalších vědních oborů se zabývá tříděním, porovnáváním, uchováváním záznamů a jejich následným hodnocením.
Listování: předcházející  | 19 | 20 [ 21 ]  22 | 23 další
Celkem 31 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.