Rubrika: VĚDA, VÝZKUM

Temelín: Impozantní monstra chladících věží jaderné…

Temelín

1. listopad 2007, Mgr. Jana Hájková
Impozantní monstra chladících věží jaderné elektrárny Temelín nás při průjezdu Jihočeským krajem uhodí do očí. Za ta léta jsme si už ale přivykli onomu šedivě vzhlížejícímu objektu vyčnívajícímu z rozsáhlých polí, luk a lesů.
Mají hraboši gen partnerské věrnosti?: Patrně odpradávna se lidé zajímali o to, kde se…

Mají hraboši gen partnerské věrnosti?

31. říjen 2007, Bc. Helena Smyčková
Patrně odpradávna se lidé zajímali o to, kde se u lidí vzala schopnost partnerské věrnosti a dlouhodobého vztahu. Vždyť v přírodě něco takového není obvyklé a je známo, že i zdánlivě věrné dvojice (ptáci) často svému partnerovi či partnerce zahýbají s přitažlivým konkurentem. Dnes je však zřejmé, že na věrnost se nemá chodit přes ptáky, ale přes hraboše.

Refrigerace neboli zchlazování

30. říjen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Pod pojmem refrigerace rozumíme veličinu charakterizující ztráty tepla z těles nebo termický komfort člověka a zvířat. Refrigerace je množství tepla odebrané jednotce plochy za jednotku času a vyjadřujeme jí v mega joulech na metr čtvereční za sekundu (mJ/cm2/s). Přitom termický komfort je tepelná pohoda, kdy se člověk v daném prostředí při dané činnosti cítí příjemně a není mu ani horko ani chladno.

Sněhová pokrývka

22. říjen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Sněhová pokrývka je důležitým klimatickým, hydrologickým a biologickým činitelem. Letošní první sněhové vločky si docela pospíšily. Pokud pomineme slabé sněhové přeháňky na vrcholcích Krušných hor už 4. září 2007, potom můžeme prohlásit, že až 20 centimetrová sněhová pokrývka, která napadla během 19. a 20. října je v porovnání s posledními deseti lety docela raritou.

Atmosféra Země a její struktura

17. říjen 2007, Jana Šoltésová
Atmosféra (ovzduší) Země je plynný obal planety spojený s ní silou přitažlivosti a rozčleněný do vrstev různých fyzikálních a chemických vlastností.

Máte čas?

11. říjen 2007, Ing. Dagmar Honsová
V dnešní chaotické době stále někam spěcháme a abychom vše stihli velmi pozorně sledujeme běh času. Možná vám to tak nepřipadá, ale měření času není vůbec jednoduchá věc, dokonce se jím zabývá samostatná věda, která se nazývá chronometrie.

Protichůdné účinky smrtelných jedů

10. říjen 2007, Bc. Helena Smyčková
Rostliny obsahují celou řadu složek, které jsme zvyklí vnímat jako zdraví prospěšné. Například vitamíny, vlákninu nebo nejrůznější aktivní látky léčivých rostlin. Jiné substance vidíme naopak jako pro člověka nebezpečné jedy a jen málokdy nás napadne, že tatáž látka může v jedné situaci život zachraňovat a v dalším okamžiku naopak zabíjet. Velmi dobře patrné je to na příkladu dvou alkaloidů, které se oba vyskytují běžně v rostlinách, oba…
Mravenci - tak trochu jiná civilizace: Lidstvo už od nepaměti vzhlíží ke hvězdám a…

Mravenci - tak trochu jiná civilizace

5. září 2007, Petr Šnajdr
Lidstvo už od nepaměti vzhlíží ke hvězdám a hledá mezi nimi jiné bytostí, neznámé civilizace a tajně doufá, že jednou dokáže překročit hlubiny vesmíru a všechny ty vzdálené kouty světa prozkoumat. Snad v některé z jeho končin narazí na jinou civilizaci. Jenže dokážeme si vůbec dostatečně představit jak by mohla vypadat? A co když je nám blíže než si vůbec umíme představit? Každý den se s ní setkáváme, ale necháváme ji bez povšimnutí... civilizace…
Jak vzniká med? : Mnozí včelaři se domnívají, a píše se to i v…

Jak vzniká med?

24. srpen 2007, doc. RNDr. Vladimír Ptáček, CSc.
Mnozí včelaři se domnívají, a píše se to i v literatuře, že včela, která přináší náklad nektaru, složí ho rovnou do buňky. Již Gallup (1868) však uvádí, že včely, jež med sbírají na květech, nejsou ty, jež ho ukládají do buněk.

Počasí a všeobecná cirkulace atmosféry

31. červenec 2007, Jana Šoltésová
Soustava vzdušných proudů, které zabezpečují výměnu vzduchu mezi rovníkovými a polárními oblastmi, se nazývá všeobecná cirkulace atmosféry.
Listování: předcházející  | 20 | 21 [ 22 ]  23 | 24 další
Celkem 31 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.