Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Rubrika: VĚDA, VÝZKUM

Ohrozuje prikrmovanie na zemi hniezdiace vtáky?: Vtáky si väčšinou predstavíme ako tvory s...

Ohrozuje prikrmovanie na zemi hniezdiace vtáky?

5. leden 2016, Mgr. Vladimír Nemček
Vtáky si väčšinou predstavíme ako tvory s krídlami, ktoré si stavajú hniezda na stromoch či skalách, kde vychovávajú svoje mláďatá. Avšak nie všetky druhy hniezdia na stromoch. Na zemi hniezdia najmä vtáky otvorenej krajiny ako jarabica poľná (Koroptev polní), škovránok poľný (Skřivan polní) či z dravcov kaňa popolavá (Moták lužní), ale aj lesné druhy ako napr. hlucháň obyčajný (Tetřev hlušec), jariabok lesný (Jeřábek lesní) či ľabtuška lesná...
Moderní technologie v ptačí budce, poskytují nejen zajímavé obrázky amatérům, ale slouží i k výzkumu: Každý ochranár, milovník prírody či...

Moderní technologie v ptačí budce, poskytují nejen zajímavé obrázky amatérům, ale slouží i k výzkumu

3. prosinec 2015, Mgr. Vladimír Nemček
Každý ochranár, milovník prírody či záhradkár už zhotovil minimálne jednu búdku. Počas roka potom sleduje priebeh obsadenia búdky, vývin potomstva živočíchov. V lesoch bez dostatku dutinových stromov môžu byť búdky základným kameňom ochrany dutinových hniezdičov. Zároveň sú búdky ideálnou možnosťou na sledovanie správania organizmov, zvlášť ak ich vybavíme kamerou.
Ako veterné elektrárne ohrozujú vtáky: Využívanie obnoviteľných zdrojov energie je...

Ako veterné elektrárne ohrozujú vtáky

27. listopad 2015, Mgr. Vladimír Nemček
Využívanie obnoviteľných zdrojov energie je kľúčovou témou pre krajiny Európskej únie. Pre Českú a Slovenskú republiku sú potenciálne vhodným a "čistým" zdrojom energie veterné elektrárne. Obe krajiny majú viacero lokalít vhodných pre výstavbu veterných parkov s dostatočnou rýchlosťou vetra.
Rekordní sucho pomohlo v Podyjí africkému motýlovi i řadě rostlin: Rekordní sucho a teplo tohoto léta ztížilo...

Rekordní sucho pomohlo v Podyjí africkému motýlovi i řadě rostlin

16. září 2015, Správa Národního parku Podyjí
Rekordní sucho a teplo tohoto léta ztížilo život řadě zvířat i rostlin v Podyjí. Další druhy ale dostaly šanci, na kterou čekaly i několik let. Uschlé stromy například prosvětlily část lesů a otevřely cestu světlomilným květinám i motýlům. Dařilo se i podyjským orchidejím. K dospělosti pravděpodobně dorostla i letní generace afrického motýla.
Evropský den recyklace baterií - 9. září : Právě včera jsme oslavili Evropský den...

Evropský den recyklace baterií - 9. září

10. září 2015, Mgr. Jana Hájková
Právě včera jsme oslavili Evropský den recyklace baterií. Že jste o něm doposavad ještě neslyšeli? To je dost pravděpodobné, neboť letošní ročník je tím úplně prvním.
Ptáci migrující cestou ,,Via pontica

Ptáci migrující cestou ,,Via pontica" jsou stále více ohroženi

31. červenec 2015, Adéla Bienová
Nový červený seznam ohrožených druhů ptáků celkem překvapil, objevují se na něm i zdánlivě běžné druhy. Můžeme zde najít i celkem jednoduchou spojitost- čím dál víc ohrožené jsou stěhovavé druhy ptáků a zvláště druhy, které migrují cestou ,,Via pontica" směrem na jihozápad.
Sahara pohledem z vesmíru: Sahara, naše největší poušť, je přibližně...

Sahara pohledem z vesmíru

29. červenec 2015, Mgr. Jana Hájková
Sahara, naše největší poušť, je přibližně 118 krát větší než naše republika. Nový satelit Esa vyfotil část této gigantické pouště z vesmíru. Ukazuje tuto neúrodnou krajinu v sytě zlatožluté barvě.
Svatá Anna, chladna z rána : Také vám přijde, že si letos Anička nenechala...

Svatá Anna, chladna z rána

28. červenec 2015, Mgr. Jana Hájková
Také vám přijde, že si letos Anička nenechala svou zimomřivou ranní příležitost ujít? Rána jsou opravdu o poznání chladnější než před pár dny. Tato pranostika připadá na 26. července a většinou se každoročně až na pár výjimek (například loňský rok) vyplní. V dnešním článku se dočtete, co tato chladná rána způsobuje a z jakého období pranostika vůbec pochází.
Kdy začíná léto? To astronomické právě dnes: Dnes 21.června 2015 nám oficiálně začíná...

Kdy začíná léto? To astronomické právě dnes

21. červen 2015, Mgr. Jana Hájková
Dnes 21.června 2015 nám oficiálně začíná astronomické léto. Přesně od 18:38 hodin SELČ (středoevropský letní čas). Víte, že na severní polokouli trvá léto o něco déle než u našich jižních sousedů? Také se zde můžete dočíst o rozdílu astronomického a meteorologického léta.
Jaro objevů v Podyjí - orchideje na nových místech, desítky čolků a návrat potápky: Jako o říši zázraků mluví o Podyjí letos na...

Jaro objevů v Podyjí - orchideje na nových místech, desítky čolků a návrat potápky

18. červen 2015, Správa Národního parku Podyjí
Jako o říši zázraků mluví o Podyjí letos na jaře biologové. Botanici nalezli vzácné orchideje a další rostliny na místech, kde dosud nerostly. Navíc vykvetly v mimořádných počtech. Vůbec poprvé v Podyjí odborníci viděli kriticky ohrožený kakost měkký. Z návratu potápek malých nebo užovek stromových na nových lokalitách či desítek čolků mají zase radost zoologové. Naše nejvýznamnější jarní objevy vám nyní představíme v malé fotogalerii.
Listování: předcházející  | 5 | 6 [ 7 ]  8 | 9 další
Celkem 28 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.

Hledání

 Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.