Rubrika: EKOPORADNA

Chováme ježka: Připravila jsem si pro vás sérii článků o…

Chováme ježka

15. prosinec 2014, Mgr. Jana Hájková
Připravila jsem si pro vás sérii článků o domácích mazlíčcích, které můžete chovat v běžných domácích podmínkách. A začneme opravdu netradičním domácím mazlíčkem, kterým je ježek, nikoli však ten z naší volné přírody.
Ekologické doplňování potravin v obchodech: Doplňování zboží (merchandising) v…

Ekologické doplňování potravin v obchodech

23. říjen 2014, RNDr. Jiří Jakl
Doplňování zboží (merchandising) v potravinových obchodech je ve velké míře spíše mechanickou záležitostí, ale má také svá pravidla. Obchody se snaží hlavně o vytvoření dojmu s dostatkem nabízeného zboží. Pak se zákazníci cítí dobře a rádi si také vybírají. Optimalizací doplňování zboží spolu s uvědoměním zákazníků lze snížit množství vznikajících potravinových odpadů.
Jak vytvořit z PET lahve diamant
aneb
Největší hlouposti, které lidé dělají s recyklovatelným odpadem : Myslíte, že by šlo vyrobit z PET lahve diamant?…

Jak vytvořit z PET lahve diamant aneb Největší hlouposti, které lidé dělají s recyklovatelným odpadem

29. září 2014, Samosebou.cz
Myslíte, že by šlo vyrobit z PET lahve diamant? Zní to šíleně, ale teoreticky možné to je. Jakoukoli věc, která obsahuje uhlík, lze totiž za určitých okolností „přetavit“ na tento vzácný nerost. Stačí jen vytvořit teplotu kolem 1 300 °C, vyvinout obrovský tlak a rázem máte čirý krystal uhlíku.
Neprodejné potraviny nejsou vždy odpad: V EU končí ročně 90 milionů tun potravin v…

Neprodejné potraviny nejsou vždy odpad

3. červenec 2014, RNDr. Jiří Jakl
V EU končí ročně 90 milionů tun potravin v odpadu, viz Europa.eu (2014). V potravinových obchodech se z prodeje vyřazuje množství zdravotně nezávadných, ale z různých důvodů neprodejných potravin. Stojí za tím mnohdy zbytečně natěsnané zboží na nákupní ploše, nedůslednost včasné kontroly trvanlivosti, špatný odhad objednávek zboží, systém zarovnání zboží ve skladech nebo zbytečné přesypávání mezi bedničkami. Z hlediska legislativy je rozdíl mezi…
Jak se přirozeně vypořádat s cholesterolem?: Je vám známo, jaká je vaše hladina cholesterolu?…

Jak se přirozeně vypořádat s cholesterolem?

12. červen 2014, Jan Holub
Je vám známo, jaká je vaše hladina cholesterolu? Na celém světě totiž trpí zvýšenou hladinou cholesterolu na 70 milionů dospělých lidí a pouze třetina z nich má problém pod kontrolou. Povšimněte si, že píšeme záměrně ‚zvýšenou hladinou cholesterolu‘, jelikož cholesterol sám o sobě je pro naše tělo prospěšný – tělo ho potřebuje k výrobě řady hormonů, vitamínu D ale hlavní je, že cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky (!) a je velmi…
Jahodník obecný jako bylinka: Tuto rostlinu známe snad všichni. Zejména její…

Jahodník obecný jako bylinka

3. červen 2014, Lenka Kadlíková
Tuto rostlinu známe snad všichni. Zejména její souplodí – jahody. Sbíhají se Vám sliny když slyšíte slovo jahody? Věřte, že jahodník neposkytuje jen výbornou pochoutku v podobě jahod, ale dokáže i pomoci při některých zdravotních obtížích.
Cukr – metla lidstva?: O cukru toho bylo již napsáno i řečeno mnoho,…

Cukr – metla lidstva?

26. květen 2014, Jan Holub
O cukru toho bylo již napsáno i řečeno mnoho, což však v zásadě nevedlo k větší informovanosti – nás lidí - nýbrž spíše k většímu prostoru pro spekulace a dezinterpretace. Na jedné straně tu máme hlasy, které před ním důsledně varují, označujíc ho téměř za bílý jed a na druhé straně zase slyšíme, že cukr je tělu naprosto přirozený, a proto není třeba se ho nějak významně obávat. Jak to tedy je?
Vybudování broukoviště nebo hmyzího hotelu není dřina: Aktivní ochrana přírody z pohledu nadšeného…

Vybudování broukoviště nebo hmyzího hotelu není dřina

8. duben 2014, Mgr. Radomír Dohnal
Aktivní ochrana přírody z pohledu nadšeného jednotlivce, to je náročný běh na dlouhou trať. Nemáte ani chvilku odpočinku. Právě, když usilovně podepisujete petice proti lovu velryb, vám někdo u domu vykácí vaši oblíbenou věkovitou alej, a zrovna když třídíte domácí odpad na deset různých frakcí, začnou vám protipovodňově betonovat koryto nedalekého potoka. Sbohem raci. Pořád jako byste byli o krok pozadu. Je vůbec možné zajistit si nějak náskok?
Dešťová voda – počítejme s ní: Voda. Její chemický vzorec je nám znám stejně…

Dešťová voda – počítejme s ní

31. březen 2014, Ing. Kateřina Vránková
Voda. Její chemický vzorec je nám znám stejně jako její nepostradatelnost pro náš i ostatní život na Zemi. Bez pitné vody by člověk dlouho nepřežil. Její cena se za poslední roky zvýšila, ale my s ní i tak často velmi plýtváme. Jen málo kdo z nás si ale uvědomuje, ba vůbec připouští, že to, co je pro nás v tento moment běžnou samozřejmostí, nemusí být už za 15 - 20 let. Země, které bojují o každou kapku, s vodou nakládají mnohem efektivněji.
Kam s použitým olejem : V minulém článku jsme si řekli, proč olej do…

Kam s použitým olejem

21. únor 2014, Mgr. Jana Hájková
V minulém článku jsme si řekli, proč olej do kanalizace rozhodně nepatří. Kam ale potom s takovýmto odpadem. Do kanalizace záchodovou mísou nebo dřezem není zrovna nejekologičtější řešení. Ale jak už se dotazoval Neruda, kam s ním? Když budete chytří, můžete na tom i vydělat.
Listování: předcházející  | 12 | 13 [ 14 ]  15 | 16 další
Celkem 29 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.