Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
Bazalka pravá – pomocník nejen v italské kuchyni
14. srpen 2024, Blanka Holzäpfelová[ téma: bylinky ]
Bazalku pravou a její vůni nejčastěji známe v létě, kdy si ji hojně přidáváme do pokrmů. Často bývá používaná zejména v italské kuchyni, především na pizzách, těstovinách nebo v nejrůznějších pomazánkách. Všichni si jistě vybavíme její vůni, která je dána vysokým obsahem kafru, a tak nám někdy může vonět stejně jako například meduňka nebo máta, které jsou jí velmi podobné. Co vše se v ní skrývá za poklady?
Dostupná péče o oči: Tipy, jak snížit výdaje spojené s péčí o zrak
13. srpen 2024, REKLAMAPéče o zrak je nezbytná pro udržení dobrého zdraví, ale může být finančně náročná. V tomto článku vám nabídneme několik praktických tipů, jak snížit výdaje spojené s péčí o oči a zajistit, že budete mít kvalitní péči za rozumnou cenu.
Bylinní pomocníci při potížích se srdcem
7. srpen 2024, Blanka Holzäpfelová[ téma: bylinky ]
Naše srdce je životně důležitý orgán – bez něj to zkrátka nejde. Proto bychom se o něj měli náležitě starat, ale sami víme, že tomu tak mnohdy není. Když se pak objeví potíže se srdcem, člověk se snadno vyleká. Naštěstí, existuje spousta bylinek, které nám od potíží se srdcem mohou ulevit.
Zvěřenu vesnici neodpářete aneb rozjímání o opravdovosti venkova
5. srpen 2024, Nela KyselováČas od času si mě pozve některá z knihoven, abych pobesedovala s dětmi o zvěřeně domácí a venkovském žití. Povídání zpravidla zahajuji dotazem směrovaným k publiku na téma, co se vám vybaví, řekne-li se venkov. A dětští posluchači mi v odpověď vracejí slova: „příroda“, „pole“, „les“, „zvířata“, „hnůj“, „obilí“, „louky“, „tráva“, nebo „čistý vzduch“. A tak omladina v podstatě vystihuje to, čím venkov má býti. Jeho…
Proč závodníci zatím nemohou do Seiny?
30. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ téma: sport, olympiáda, koupání, voda, znečištění ]
Pár dní před olympiádou byla v Seině voda natolik čistá, že se v ní lidé teoreticky mohli klidně koupat. Učinilo tak několik politiků v čele s francouzskou ministryní sportu či starostkou Paříže. Nyní to však po deštích tak růžově nevypadá. Co je na vodě v Seině špatně?
Ostropestřec mariánský - to pravé pro játra, může pomoci i při alergiích
24. červenec 2024, Blanka HolzäpfelováBylina s krkolomným názvem, často používaná jako okrasná rostlina, i když při její likvidaci na podzim už její okrasnost spíš proklínáme. Málokdo však ví, že ostropestřec u nás dokáže vzácně růst i planě, a že se v něm skrývá hotový poklad pro naše játra a očistu. K čemu všemu nám tedy ostropestřec může být užitečný?
Značky na stromech – ne každá znamená kácení
22. červenec 2024, Lenka KadlíkováJistě jste si při procházkách lesem všimli krom turistických značek i mnoha dalších, které tu nechali nejen lesníci, ale i další organizace. Ne všechny znamenají konec života stromu. Mnohde je tomu právě naopak.
Léčivé rostlinky pro naše cévy
17. červenec 2024, Blanka HolzäpfelováCévy jsou nezbytnou součástí našeho organismu, díky nim nám koluje v těle krev, a vlastně žijeme. Bez cév to zkrátka nejde. Proto bychom se o ně měly s náležitou péčí umět postarat, aby nám dlouho vydržely a zajistily onu toužebnou dlouhověkost a spokojenost až do pozdních let.
Opravdu budováním domečku z vytrhaného živého mechu budujeme v dětech vztah k přírodě?
16. červenec 2024, Lenka KadlíkováNa Facebooku správy Krnap se objevila fotografie místa, kde si nějaké dítko hrálo s lesními přírodninami a vyskládalo je podle své fantazie. Na tom v zásadě není nic špatného, pokud to není v Národním parku a těmi přírodninami není čerstvě vytrhaný mech či květiny. Reakce diskutujících?
Červená řepa – omlazující zázrak
10. červenec 2024, Blanka HolzäpfelováVšichni si jistě pamatujeme červenou řepu ze školních jídelen nebo zavařenou od babiček, kdy byla kolikrát až „nezbytnou“ pochoutkou podobně jako rybí olej. Mnohým z nás se díky tomu podařilo si ji znechutit, a na její konzumaci jsme v dospělosti zanevřeli. Červená řepa je však hotový zázrak, a tak je výhodné, pokud se nám jí podaří přijít znova na chuť, třeba i jen v podobě šťávy.