Rubrika: FOTO A VIDEO

Volavka popelavá, osm týdnů na hnízdě: Byla to vlastně náhoda. Z výstavy tropických…

Volavka popelavá, osm týdnů na hnízdě

4. červen 2014, Ondřej Prosický
Byla to vlastně náhoda. Z výstavy tropických orchidejí jsem se vydal k Vltavě a prohlídnout si areál pražské zoologické zahrady, kde hnízdí mnoho divokých ptačích druhů, do kterých byste to možná ani neřekli. Atraktivním příkladem může být kvakoš noční nebo lednáček říční. Bohužel to jsou pozorování pár roků stará. Čím víc se ZOO zušlechťuje pro cizokrajná zvířata, tím víc z ní původní divočiny mizí. Ne ale úplně vše.
Šumava, lekce inverzního plánování: Baví mě během krajinářských workshopů…

Šumava, lekce inverzního plánování

16. leden 2013, Ondřej Prosický
Baví mě během krajinářských workshopů sledovat vykulené oči, když povídám o tom, že výjimečné podmínky ve fotografiích opravdu nejsou náhoda. Při troše studia a přemýšlení, tak lze za fotografováním krajiny vyrazit úplně najisto. Ráno je inverze, kde má být, jindy mlha skryje jen kompozičně obtěžují vesničku, nebo se obloha do ruda zbarví tam, kde se to zrovna hodí. Čerstvý sníh na vyhlídce, slunce přesně mezi vrcholy, námrazy na podzimním listí.…
Fotograf divoké přírody – nejen fotograf ale i znalec přírody: Každý fotograf touží po úžasných fotkách…

Fotograf divoké přírody – nejen fotograf ale i znalec přírody

1. srpen 2012, Lenka Kadlíková
Každý fotograf touží po úžasných fotkách vzácných zvířat a rostlin. Mnohdy při tom ale zachází za hranici zákona i etiky. I pouhé fotografování například hnízdících ptáků může skončit pro ptáky katastrofou. Pojďme si tedy říci jak se správně chovat při fotografování ve volné přírodě.
Budníček menší, v modrofialových lupinách: V krkolomné pozici s páteří v nepřirozeném…

Budníček menší, v modrofialových lupinách

18. červenec 2012, Ondřej Prosický
V krkolomné pozici s páteří v nepřirozeném úhlu, a s nohami téměř za hlavou, s Pavlem společně čekáme těsně propleteni pod vlastními stativy. Skrze lehkou maskovací síť jsou vidět všechny detaily, proto víme o každém nervózním průletu budníčka menšího nad naší hlavou. Tušíme, že naší lupinovou zahrádku kousek od silnice jen tak neopustí, z iPadu se v krátkých intervalech ozývá nahrávka budíčkova hlasového projevu.
Dlouho nezvěstná a znovu nalezená Měkkyně bahenní: Při sledování pohnutých osudů této…

Dlouho nezvěstná a znovu nalezená Měkkyně bahenní

15. červenec 2011, Karel Filip
Při sledování pohnutých osudů této vstavačovité květiny, uvědomujeme si, jak křehké jsou pro některé rostliny narušené ekosystémy v přírodě.
Za voláním cikád: Titulek působí velmi exoticky a bývá spojen s…

Za voláním cikád

1. červenec 2011, Karel Filip
Titulek působí velmi exoticky a bývá spojen s cestováním po tropických oblastech, kde někde pod palmami se ozývá jejich monotónní cvrčení ve dne i v noci.
Sýček obecný, žabožroutek maďarský: Každé fotografování vysněného a často…

Sýček obecný, žabožroutek maďarský

21. červen 2011, Ondřej Prosický
Každé fotografování vysněného a často pečlivě plánovaného zvířecího druhu má i své „fotografické vedlejší produkty“. Jsou to zvířata, která se při pobytu v krytu ve výhledu objeví, nebo je při cestě lesem za touženým objektem náhodou potkáte. Vedlejší fotografické úlovky jsou často zvířata, se kterými můžete setkání naplánovat pouze obtížně. Například sovy. O to větší radost pak mám, když se „do záběru připletou“. Jako o víkendu…
Koniklece objektivem fotoaparátu: Než vůbec vyrazíme tuto nádhernou rostlinu…

Koniklece objektivem fotoaparátu

19. duben 2011, Petr Šedý ml.
Než vůbec vyrazíme tuto nádhernou rostlinu fotografovat, je dobré se o ní dozvědět co nejvíce informací např. kde se vyskytuje, kdy kvete, zda je chráněná atd.
Přírodní památka Křtinský lom a jeho vzácní obyvatelé: Tenhle neveliký lom leží na konci Křtin směrem…

Přírodní památka Křtinský lom a jeho vzácní obyvatelé

14. duben 2011, Petr Šedý ml.
Tenhle neveliký lom leží na konci Křtin směrem na Jedovnice. Jedná se o lokalitu s několika vzácnými druhy rostlin a živočichů. Právě proto byl loni tento lom vyhlášen přírodní památkou.
S pěvci u lesního bazénku: Při naší červnové návštěvě Maďarska jsme…

S pěvci u lesního bazénku

11. leden 2011, Ondřej Prosický
Při naší červnové návštěvě Maďarska jsme využili příležitosti strávit jeden den v pevném krytu fotografování lesních druhů ptáků. Spojili jsme tak příjemné s užitečným. Tím příjemným bylo velmi komfortní intenzivní fotografování pěvců a tím užitečným pak studium limitů pevného krytu s bazénkem pro ptáky. O podobném místě pro pěvce uvažujeme na Šumavě a každá inspirace přijde vhod.
Listování: předcházející  | 1 | 2 [ 3 ]  4 | 5 další
Celkem 6 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.