Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Co místo betonu mezi paneláky? Ovocný sad!: Líbil by se vám ovocný sad uprostřed klasického...

Co místo betonu mezi paneláky? Ovocný sad!

26. březen 2015, Petr Kadlík
Líbil by se vám ovocný sad uprostřed klasického panelákového sídliště? Ve slovenské Žilině ho díky poslankyni s originálním nápadem mít budou.
Na Nový rok o slepičí krok : Jistě všichni dobře znáte pranostiky typu „na...

Na Nový rok o slepičí krok

1. leden 2015, Mgr. Jana Hájková
Jistě všichni dobře znáte pranostiky typu „na Nový rok o slepičí krok“, „na Tři krále o krok dále“ či „na Hromnice o hodinu více“. Napadlo vás ale někdy, jak vlastně dlouhý slepičí krok je nebo zda na počátku února opravdu den trvá o hodinu déle?
O lovu antilop bez olova: Mezi nepřebernými africkými druhy antilop vyniká...

O lovu antilop bez olova

1. září 2014, Michaelka's hunting
Mezi nepřebernými africkými druhy antilop vyniká nejen svými atletickými schopnostmi antilopa skákavá. Místní ji označují jako spring buck, přičemž slovo spring v místním dialektu neoznačuje jaro, ale skok. Antilopa skákavá žije na savanách a polopouštích v Africe, konkrétně v Angole, Namibii, Botswaně a JAR. 
Kácení stromů v alejích aneb Ještě včera tam byl!: A dnes po něm zbyl jen pařez u cesty. Ano, stromy...

Kácení stromů v alejích aneb Ještě včera tam byl!

4. duben 2014, Mgr. Radomír Dohnal
A dnes po něm zbyl jen pařez u cesty. Ano, stromy z našeho okolí mizí. Můžeme ale říct, že jich v celorepublikovém měřítku skutečně ubývá? Bez dlouhého napínání – nebýt mravenčí práce zvědavců z Arniky – tak správně odpovědět nesvedeme. Proč? „Na celostátní úrovni neexistují žádné souhrnné přehledy o kácení stromů v alejích,“ píše se v úvodu zprávy „Kolik stromů v alejích bylo pokáceno v krajích?“. A tak jediným způsobem, jak...
Kolik vody je potřeba na výrobu jednoho litru balené pitné vody?: Voda je velmi vzácná a důležitá tekutina, bez...

Kolik vody je potřeba na výrobu jednoho litru balené pitné vody?

7. únor 2014, Petr Kadlík
Voda je velmi vzácná a důležitá tekutina, bez které nelze vyrobit prakticky nic. Platí to i na velkovýrobu nápojů jako je balená pitná voda, pivo nebo tvrdý alkohol. Ale napadlo by vás, jaká je spotřeba vody při výrobě nápojů?
Energetické plodiny: Úvodem bychom si sice měli říct něco...

Energetické plodiny

28. listopad 2013, Helena Dvořáčková
Úvodem bychom si sice měli říct něco z historie, ovšem kde začít? V jaké době si člověk začal uvědomovat, že spalováním dřeva získá teplo a bude spát v suchu? Již homo erectus znal sílu ohně, takže by se dalo říct, že více než 1,8 milionů let využíváme energetické plodiny. Během této dlouhé doby se využívání energetických rostlin samozřejmě vyvíjelo, k největšímu skoku došlo během posledních desetiletí.
Listopad v pranostikách: Je to ten nejoblačnější měsíc roku. Jeho...

Listopad v pranostikách

1. listopad 2013, Marie Bubeníková
Je to ten nejoblačnější měsíc roku. Jeho velkou specialitou jsou prudké náhlé větry, plískanice, sněhové přeháňky a ve vyšších polohách někdy už stálý sněhový koberec. Sníh a sněžení i v nížinách se objevují hned v několika listopadových rčeních. Z listopadových pranostik jsou nejběžnější zrovna ta, která se váží k svátku Martina, Kateřiny nebo Ondřeje.
Měsíc biopotravin je tu, chce vyvrátit nedůvěru: Již tradičně je září Měsícem biopotravin....

Měsíc biopotravin je tu, chce vyvrátit nedůvěru

12. září 2013, Martin Singr
Již tradičně je září Měsícem biopotravin. Cílem letošního ročníku je zvýšit důvěru spotřebitelů v kvalitu biopotravin. Také by se mělo zlepšit povědomí o přínosu biopotravin i ekologického zemědělství a jeho vlivu nejen na životní prostředí, ale i na lidské zdraví.
Ekozóna – život ve vodě: Jak jsme informovali v předchozím článku,...

Ekozóna – život ve vodě

9. září 2013, Mgr. Radomír Dohnal
Jak jsme informovali v předchozím článku, EKOZÓNA I. – aneb COPAK SE TO DĚJE NA LIPNĚ?, lidé z občanského sdružení DAPHNE ČR – Institutu pro aplikovanou ekologii, úspěšně realizují v zátoce Vřesná u Frymburku sérii opatření v rámci projektu „Ekozóna – život ve vodě“. Jak konkrétně postupují, nám ukázala Monika Krolová.
V Americe byl objeven nový druh savce: O novém objevu informoval 15. srpna ve Washingtonu...

V Americe byl objeven nový druh savce

19. srpen 2013, Jan Stehlík
O novém objevu informoval 15. srpna ve Washingtonu Kristofer Helgen, kurátor savců ve Smithsonian National Museum of Natural History. Jedná se o druh malé šelmy z čeledi medvídkovitých a rodu Bassaricyon, kterou její objevitel pojmenoval Bassaricyon neblina neboli „olinguito“ (ve španělštině název znamená doslova „malý olingo“).
Listování: předcházející  | 1 [ 2 ]  3 | 4 | 5 další
Celkem 13 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.