Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Boj za záchranu Letné

13. únor 2008, Alena Rulfová
Letná je jedním z mála míst v Praze, kde si člověk může odpočinout v zeleném tichu šumících stromů a rozlehlé travnaté plochy. Ačkoliv neleží příliš daleko od frekventované silnice a tramvajové trasy, je až překvapující, jaký klid zde lze nalézt.
Labutí píseň (tíseň) vyslyšena!: S radostí mohu oznámit, že Dopravní podnik...

Labutí píseň (tíseň) vyslyšena!

28. leden 2008, David Číp
S radostí mohu oznámit, že Dopravní podnik města Hradec Králové začátkem roku zabezpečil trolejové vedení na Tyršově mostě v Hradci Králové instalací zradidel.

Ohlédnutí za počasím v roce 2007

10. leden 2008, Ing. Dagmar Honsová
Leden odstartoval rok 2007 hned čtyřmi teplotními rekordy. Nejtepleji bylo 18.ledna - v pražském Klementinu bylo naměřeno 15,4 °C. V horských oblastech sníh nebyl, teploty se v 1000 m na horách pohybovaly kolem +4 °C a mnozí z nás si pokládali otázku, zda vůbec patří k zimě sníh?! V Klementinu bylo v lednu pouze sedm mrazivých dnů (minimální teplota klesla pod nulu) a dva dny ledové (maximální teplota zůstala pod nulou). Leden byl nejteplejší v Evropě za posledních...

Po roce tu máme Vánoce a znovu na blátě!

21. prosinec 2007, Ing. Dagmar Honsová
Předvánoční singularita o oblevě je ve střední Evropě všeobecně známá, stejně tak jako Babí léto nebo Ledoví muži. Přesto ale každým rokem doufáme, že se letos předvánoční oblevě, která přichází nejčastěji v období 20. až 23. prosince a způsobuje ji proudění teplejšího vzduchu od jihozápadu nebo západu vyhneme a Vánoce budou přece jenom bílé - pravé Ladovské.

Mikroklima (nejen) pracovního prostředí

18. prosinec 2007, Ing. Dagmar Honsová
Meteorologie má spoustu odvětví a dneska se zaměříme na mikroklima pracovního prostředí, ve kterém mnozí z nás tráví valnou většinu svého času – tedy na správné pracovní prostředí a zaměříme se zejména na pocit tepla a chladu. Jednou z nejhorších složek negativně ovlivňující kvalitu ovzduší je prach a hned na druhém místě částice organického původu – pylové alergie.
Klimatická klasifikace ČR: Každodenně se dozvídáme z médií jaké nás...

Klimatická klasifikace ČR

19. listopad 2007, Ing. Dagmar Honsová
Každodenně se dozvídáme z médií jaké nás čeká počasí v následujících hodinách, dnech a někdy i týdnech. Pojďme se ale dneska podívat na světové klima i klima ČR a jeho klasifikaci.

Když se řekne roční období

7. listopad 2007, Ing. Dagmar Honsová
Ročním obdobím nazýváme časové intervaly, které se během roku pravidelně opakují. Už ve školce jsme uměli vyjmenovat základní čtyři roční období - jaro, léto, podzim a zimu, které se ve středoevropských podmínkách pravidelně opakují. Ve skutečnosti ale rozlišujeme celou řadu ročních období – astronomické, klimatologické, fenologické, biologické, agrometeorologické a tzv. hydrologický rok.

Jak vznikají jeskyně?

26. říjen 2007, Jana Šoltésová
Jeskyně okouzlovaly lidí již od dob, kdy v nich žili. Jeskyně v Lascaux ve Francii byly obydlené před 15 000 až 20 000 lety.
Nebezpečné meteorologické jevy v letecké meteorologii: Vhodné počasí pro létání je dost relativní...

Nebezpečné meteorologické jevy v letecké meteorologii

2. říjen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Vhodné počasí pro létání je dost relativní – pokud jde o bezmotorové létání jsou některé projevy počasí př. konvekce vítány, parašutisté nemají rádi výstupné proudy ani silný vítr a pro dopravní letadla bývají nebezpečné např. husté mlhy nebo silný vítr. Které meteorologické jevy jsou nebezpečné pro létání a které sleduje letecký meteorolog? Pojďme se na ně podívat.
Litometeory: Máme tu podzim a v předpovědích počasí čím...

Litometeory

24. září 2007, Ing. Dagmar Honsová
Máme tu podzim a v předpovědích počasí čím dál tím častěji zaznívají upozornění před ranní mlhou, kouřmem, zákalem, zakouřením nebo prachovým zákalem. Mlhy a kouřmo patří mezi hydrometeory a jejich vznik a rozlišení byly popsány ve dřívějších článcích. Pojďme se zaměřit na meteorologické jevy, které řadíme mezi litometeory: zákal, zakouření a prachový zákal aj.
Listování: předcházející  | 5 | 6 [ 7 ]  8 | 9 další
Celkem 13 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.