Naše projekty:
magazín Bejvávalo.cz — Obchod.Bejvávalo.cz
—
originální samolepky na stěnu Pieris.cz
—
efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
V sevření dob ledových
13. srpen 2007, Jana ŠoltésováNěco pro ochlazení v horkých letních dnech. Ikdyž letos zas až takové horko, jako bylo třeba loni, není. Alespoň tady u nás.
Vlhkost vzduchu a pocitová teplota
8. srpen 2007, Ing. Dagmar HonsováMezi základní meteorologické prvky patří také vlhkost vzduchu, kterou vyjadřujeme množstvím vodních par ve vzduchu. Základní charakteristikou vlhkosti vzduchu je napětí vodních par, která vyjadřuje tlak vodní páry ve směsi se suchým vzduchem.
Tajemství oceánského dna
4. červenec 2007, Jana ŠoltésováPodmořský svět začíná v mělčinách u pobřeží a noří se až do takových hloubek, jakých dosahuje např. tichomořský Mariánský příkop (10 924 m).
Evapotranspirace
13. červen 2007, Ing. Dagmar HonsováUrčitě jste se také setkali s pravidlem, že zalévat, kropit, zavlažovat a rosit se má buď ráno nebo večer. V pravé poledne se v teplém půlroce totiž až 10 % vody rovnou vypaří a to jak z povrchu rostlin tak z půdy.
Medardovská kápě 40 dní kape
6. červen 2007, Ing. Dagmar HonsováPo třech zmrzlých mužích je na jaře snad druhá nejznámější pranostika právě ta medardovská, která připadá na 8. června, což je období, kdy se pomalu začínají stírat teplotní rozdíly mezi pevninou a oceánem.
Langův dešťový faktor
29. květen 2007, Ing. Dagmar HonsováZjednodušeně lze říci, že pomocí Langova dešťového faktoru (LDF) klasifikujeme a hodnotíme oblasti podle dostupnosti vláhy v půdě pro rostliny. Vyjadřujeme ho jako podíl průměrného ročního úhrnu srážek a průměrné roční teploty vzduchu daného místa. Jako jeho limitní hodnota pro sucho je považována hodnota 70.
Severovýchodní anticyklonální situace a současné ochlazení
3. květen 2007, Ing. Dagmar HonsováTomu z nás, který si alespoň částečně všímá počasí, určitě neuniklo, že letošní zima byla tak trochu „letní“ a také duben byl teplotně nadprůměrný, zato skoro beze srážek. V Praze-Libuši bylo v dubnu 20 dnů s odpoledními teplotami nad 20 °C, z toho v šesti dnech se teploty vyšplhaly přes 25 °C.
Víte jak vzniká déšť?
18. duben 2007, Ing. Dagmar HonsováKdyž se podíváte na oblohu, po většinu času na ni uvidíte více či méně oblaků. Oblaka a déšť jsou výsledky fyzikálních procesů v atmosféře. Nelekejte se, i když existují složité fyzikální vzorce popisující, co se s vodou v atmosféře děje, vše je vlastně jednoduché.
Teplota půdy
11. duben 2007, Ing. Dagmar HonsováVzpomínám si na jednu z prvních přednášek na univerzitě, kdy se pan profesor nás studentů zeptal: "Co myslíte, vydrží v zimě u nás na záhonu pórek?" Snad pouze polovina z nás studentů si tipla správně: ano.
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 3 díl
2. duben 2007, Alena RulfováSoužití lidí a šelem bylo vždy problematické a to především vinou malých znalostí o chování těchto zvířat, a šíření nepravdivých mýtů. Dnes se zdá, že pod vlivem osvětové činnosti lidé začínají důležitost přítomnosti šelem v přírodě chápat. Přesto se však všichni musíme neustále učit, jak žít v souladu s těmito zvířaty, a neubližovat přitom ani šelmám ani sobě.