Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

V sevření dob ledových

13. srpen 2007, Jana Šoltésová
Něco pro ochlazení v horkých letních dnech. Ikdyž letos zas až takové horko, jako bylo třeba loni, není. Alespoň tady u nás.
Vlhkost vzduchu a pocitová  teplota : Mezi základní meteorologické prvky patří také...

Vlhkost vzduchu a pocitová teplota

8. srpen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Mezi základní meteorologické prvky patří také vlhkost vzduchu, kterou vyjadřujeme množstvím vodních par ve vzduchu. Základní charakteristikou vlhkosti vzduchu je napětí vodních par, která vyjadřuje tlak vodní páry ve směsi se suchým vzduchem.
Tajemství oceánského dna: Podmořský svět začíná v mělčinách u...

Tajemství oceánského dna

4. červenec 2007, Jana Šoltésová
Podmořský svět začíná v mělčinách u pobřeží a noří se až do takových hloubek, jakých dosahuje např. tichomořský Mariánský příkop (10 924 m).

Evapotranspirace

13. červen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Určitě jste se také setkali s pravidlem, že zalévat, kropit, zavlažovat a rosit se má buď ráno nebo večer. V pravé poledne se v teplém půlroce totiž až 10 % vody rovnou vypaří a to jak z povrchu rostlin tak z půdy.
Medardovská kápě 40 dní kape: Po třech zmrzlých mužích je na jaře snad druhá...

Medardovská kápě 40 dní kape

6. červen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Po třech zmrzlých mužích je na jaře snad druhá nejznámější pranostika právě ta medardovská, která připadá na 8. června, což je období, kdy se pomalu začínají stírat teplotní rozdíly mezi pevninou a oceánem.
Langův dešťový faktor: Zjednodušeně lze říci, že pomocí Langova...

Langův dešťový faktor

29. květen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Zjednodušeně lze říci, že pomocí Langova dešťového faktoru (LDF) klasifikujeme a hodnotíme oblasti podle dostupnosti vláhy v půdě pro rostliny. Vyjadřujeme ho jako podíl průměrného ročního úhrnu srážek a průměrné roční teploty vzduchu daného místa. Jako jeho limitní hodnota pro sucho je považována hodnota 70.
Severovýchodní anticyklonální situace a současné ochlazení: Tomu z nás, který si alespoň částečně...

Severovýchodní anticyklonální situace a současné ochlazení

3. květen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Tomu z nás, který si alespoň částečně všímá počasí, určitě neuniklo, že letošní zima byla tak trochu „letní“ a také duben byl teplotně nadprůměrný, zato skoro beze srážek. V Praze-Libuši bylo v dubnu 20 dnů s odpoledními teplotami nad 20 °C, z toho v šesti dnech se teploty vyšplhaly přes 25 °C.
Víte jak vzniká déšť?: Když se podíváte na oblohu, po většinu času na...

Víte jak vzniká déšť?

18. duben 2007, Ing. Dagmar Honsová
Když se podíváte na oblohu, po většinu času na ni uvidíte více či méně oblaků. Oblaka a déšť jsou výsledky fyzikálních procesů v atmosféře. Nelekejte se, i když existují složité fyzikální vzorce popisující, co se s vodou v atmosféře děje, vše je vlastně jednoduché.
Teplota půdy: Vzpomínám si na jednu z prvních přednášek na...

Teplota půdy

11. duben 2007, Ing. Dagmar Honsová
Vzpomínám si na jednu z prvních přednášek na univerzitě, kdy se pan profesor nás studentů zeptal: "Co myslíte, vydrží v zimě u nás na záhonu pórek?" Snad pouze polovina z nás studentů si tipla správně: ano.
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 3 díl: Soužití lidí a šelem bylo vždy problematické a...

Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 3 díl

2. duben 2007, Alena Rulfová
Soužití lidí a šelem bylo vždy problematické a to především vinou malých znalostí o chování těchto zvířat, a šíření nepravdivých mýtů. Dnes se zdá, že pod vlivem osvětové činnosti lidé začínají důležitost přítomnosti šelem v přírodě chápat. Přesto se však všichni musíme neustále učit, jak žít v souladu s těmito zvířaty, a neubližovat přitom ani šelmám ani sobě.
Listování: předcházející  | 6 | 7 [ 8 ]  9 | 10 další
Celkem 12 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.