Rubrika: LEXIKON PŘÍRODY
Kopřiva dvoudomá - Urtica dioica L.
9. květen 2006, Ing. Dagmar HonsováVětšina z nás považuje kopřivu dvoudomou (Urtica dioica L.) za obtížný plevel, který se na stanovišti udržuje pomocí podzemních oddenků a svojí dominancí vytlačí z porostu méně náročné druhy rostlin. Na dlouhodobě neobhospodařovaných stanovištích s dostatkem živin v půdě nejsou výjimkou porosty kopřiv vysoké až 1,5 metru. Na druhou stranu je možné kopřivu dvoudomou pro některé její významné vlastnosti považovat za rostlinu užitečnou, která může v…
Volavka popelavá - Ardea cinerea
4. květen 2006, Dr. MefistofelesStál jsem na hrázi rybníka a dalekohledem pozoroval rej u protějšího břehu. Jeden z těch letošních vzácných slunečných dnů časného jara vyburcoval samečky "březňaček" k sexuální aktivitě. Krasavci se zeleně lesknoucími se hlavičkami obeplouvali své vyvolené. Skláněli zobáky, čepýřili peří, pocukávali ocasem a pokyvovali hlavama. Jejich protějšky vydávaly cudné "kvekkvekkek..." vybírajíc si svůj idol. Bezděky jsem se pousmál. Připomnělo mi to…
Jaterník podléška - Hepatica nobilis
25. duben 2006, Vojtěch DostálPodléška, lidově podlíska, se jmenuje podle toho, že jí předci nacházeli pod lískami. Právěv tuto roční dobu se chlubí krásnými květy a nejen pod lískami.
Lišaj Vrbkový - Deilephila elpenor
20. duben 2006, Tereza ČernáZnáte jen černé noční můry a divíte se, odkud se může brát růžová? Pak pro vás mám vysvětlení: tahle noční můra vás nenavštíví ve snu, jak by se možná dalo očekávat, zato se s ní můžete snadno setkat za teplých večerů v květnu a v červnu, vzácně až do září. Ptáte se, co je zač?
Tenkohlavec liščí - Trichuris vulpis
3. duben 2006, MVc. Štěpán VenclKdyž se někoho z lidí zeptáte, zda ví, co se skrývá pod tímto názvem, tak převážná většina odpovědí bude pravděpodobně záporná. Není výjimkou ani odpověď, že jde patrně o rostlinu! Přitom je to typický zástupce skupiny velmi úspěšných živočichů-hlístů!
Naše olše a křestice
10. březen 2006, RNDr. Jiří JaklBřízovité u nás reprezentují vedle bříz právě i olše (Alnus) a olšičky neboli křestice (Duschekia) o kterých bude tento příspěvek.
Skřivan polní - Alauda arvensis
7. březen 2006, Dr. MefistofelesSeděl jsem u počítače, řešil došlou poštu a poslouchal Vivaldiho Čtvero ročních období, když se před domem ozval hvizd. Vyšel jsem na terasu. "Vylez medvěde!" zubil se dole soused. "Jaro je tady." Pohlédl jsem na jednolitě šedou, těžkou oblohu s poletujícími vločkami. "Tomu říkáš jaro?
Pojď raději na grog. "Soused odmítavě zavrtěl hlavou. "Musím domů, ale byl jsem se podívat na Pohodnici a představ si, že už jsou tady skřivani. Tak zatím..."
Ostružiníky - obrovská variabilita
27. únor 2006, RNDr. Jiří JaklOstružiníky (lat. Rubus) patří mezi naše taxonomicky nejobtížnější rody cévnatých rostlin vůbec. V ČR roste nejméně 110 domácích a přes 10 druhů zavlečených či pěstovaných. Tento příspěvek může být jakýmsi úvodem do batologie (vědě o ostružinících či chcete-li rubusech).
Králík divoký - Oryctolagus cuniculus
7. únor 2006, Dr. MefistofelesPřemohl jsem 'zimní lenost' a vyšel si jednoho slunného lednového dne na procházku. Dech se v mrazivém vzduchu srážel u úst a ticho zimní přírody narušovalo jen praskání ledové krusty pod chodidly. Mrazivý vzduch pálil v plicích a tak jsem se rozhodl jen pro krátkou procházku okolo Hůrky. Nevelkém písčitém pahorku nad vsí, porostlém prastarými třešněmi 'ptáčnicemi', borovicemi a břízami. Brodil jsem se hlubokým sněhem a najednou se mi vybavil jeden letní…
Mandloňovité - peckovité růžovité
30. leden 2006, RNDr. Jiří JaklMandloňovité jsou zvláštní čeledí (Amygdalaceae = Drupaceae) nebo podčeledí (Rosaceae subfam. Prunoideae) spadající pod růžovité.