Rubrika: LEXIKON PŘÍRODY

Kopřiva dvoudomá - Urtica dioica L.: Většina z nás považuje kopřivu dvoudomou…

Kopřiva dvoudomá - Urtica dioica L.

9. květen 2006, Ing. Dagmar Honsová
Většina z nás považuje kopřivu dvoudomou (Urtica dioica L.) za obtížný plevel, který se na stanovišti udržuje pomocí podzemních oddenků a svojí dominancí vytlačí z porostu méně náročné druhy rostlin. Na dlouhodobě neobhospodařovaných stanovištích s dostatkem živin v půdě nejsou výjimkou porosty kopřiv vysoké až 1,5 metru. Na druhou stranu je možné kopřivu dvoudomou pro některé její významné vlastnosti považovat za rostlinu užitečnou, která může v…
Volavka popelavá - Ardea cinerea: Stál jsem na hrázi rybníka a dalekohledem…

Volavka popelavá - Ardea cinerea

4. květen 2006, Dr. Mefistofeles
Stál jsem na hrázi rybníka a dalekohledem pozoroval rej u protějšího břehu. Jeden z těch letošních vzácných slunečných dnů časného jara vyburcoval samečky "březňaček" k sexuální aktivitě. Krasavci se zeleně lesknoucími se hlavičkami obeplouvali své vyvolené. Skláněli zobáky, čepýřili peří, pocukávali ocasem a pokyvovali hlavama. Jejich protějšky vydávaly cudné "kvekkvekkek..." vybírajíc si svůj idol. Bezděky jsem se pousmál. Připomnělo mi to…
Jaterník podléška - Hepatica nobilis: Podléška, lidově podlíska, se jmenuje podle toho…

Jaterník podléška - Hepatica nobilis

25. duben 2006, Vojtěch Dostál
Podléška, lidově podlíska, se jmenuje podle toho, že jí předci nacházeli pod lískami. Právěv tuto roční dobu se chlubí krásnými květy a nejen pod lískami.
Lišaj Vrbkový - Deilephila elpenor: Znáte jen černé noční můry a divíte se, odkud…

Lišaj Vrbkový - Deilephila elpenor

20. duben 2006, Tereza Černá
Znáte jen černé noční můry a divíte se, odkud se může brát růžová? Pak pro vás mám vysvětlení: tahle noční můra vás nenavštíví ve snu, jak by se možná dalo očekávat, zato se s ní můžete snadno setkat za teplých večerů v květnu a v červnu, vzácně až do září. Ptáte se, co je zač?
Tenkohlavec liščí - Trichuris vulpis: Když se někoho z lidí zeptáte, zda ví, co se…

Tenkohlavec liščí - Trichuris vulpis

3. duben 2006, MVc. Štěpán Vencl
Když se někoho z lidí zeptáte, zda ví, co se skrývá pod tímto názvem, tak převážná většina odpovědí bude pravděpodobně záporná. Není výjimkou ani odpověď, že jde patrně o rostlinu! Přitom je to typický zástupce skupiny velmi úspěšných živočichů-hlístů!

Naše olše a křestice

10. březen 2006, RNDr. Jiří Jakl
Břízovité u nás reprezentují vedle bříz právě i olše (Alnus) a olšičky neboli křestice (Duschekia) o kterých bude tento příspěvek.
Skřivan polní  - Alauda arvensis: Seděl jsem u počítače, řešil došlou poštu a…

Skřivan polní - Alauda arvensis

7. březen 2006, Dr. Mefistofeles
Seděl jsem u počítače, řešil došlou poštu a poslouchal Vivaldiho Čtvero ročních období, když se před domem ozval hvizd. Vyšel jsem na terasu. "Vylez medvěde!" zubil se dole soused. "Jaro je tady." Pohlédl jsem na jednolitě šedou, těžkou oblohu s poletujícími vločkami. "Tomu říkáš jaro? Pojď raději na grog. "Soused odmítavě zavrtěl hlavou. "Musím domů, ale byl jsem se podívat na Pohodnici a představ si, že už jsou tady skřivani. Tak zatím..."

Ostružiníky - obrovská variabilita

27. únor 2006, RNDr. Jiří Jakl
Ostružiníky (lat. Rubus) patří mezi naše taxonomicky nejobtížnější rody cévnatých rostlin vůbec. V ČR roste nejméně 110 domácích a přes 10 druhů zavlečených či pěstovaných. Tento příspěvek může být jakýmsi úvodem do batologie (vědě o ostružinících či chcete-li rubusech).

Králík divoký - Oryctolagus cuniculus

7. únor 2006, Dr. Mefistofeles
Přemohl jsem 'zimní lenost' a vyšel si jednoho slunného lednového dne na procházku. Dech se v mrazivém vzduchu srážel u úst a ticho zimní přírody narušovalo jen praskání ledové krusty pod chodidly. Mrazivý vzduch pálil v plicích a tak jsem se rozhodl jen pro krátkou procházku okolo Hůrky. Nevelkém písčitém pahorku nad vsí, porostlém prastarými třešněmi 'ptáčnicemi', borovicemi a břízami. Brodil jsem se hlubokým sněhem a najednou se mi vybavil jeden letní…

Mandloňovité - peckovité růžovité

30. leden 2006, RNDr. Jiří Jakl
Mandloňovité jsou zvláštní čeledí (Amygdalaceae = Drupaceae) nebo podčeledí (Rosaceae subfam. Prunoideae) spadající pod růžovité.
Listování: předcházející  | 24 | 25 [ 26 ]  27 | 28 další
Celkem 34 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.