Rubrika: LEXIKON PŘÍRODY
Dříny a svídy - naše dřínovité
26. leden 2006, RNDr. Jiří JaklDo čeledi dřínovitých (Cornaceae) u nás zařazujeme 1-2 naše rody - dřín (Cornus), event. svída (Swida).
Růže - královny naší květeny
24. leden 2006, RNDr. Jiří JaklRůže jsou téma pro skutečné odborníky - rhodology. Co je zajímavého na našich růžích?
Naše jabloňovité neboli jaderné růžovité
19. leden 2006, RNDr. Jiří JaklO růžovitých ozářených jaderným zářením tento příspěvek nebude. Tady půjde o jablíčka a hruštičky.
Vrby - skákající dřeviny?
17. leden 2006, RNDr. Jiří JaklVrby patří do čeledi vrbovitých. Staré latinské jméno Salix pochází snad ze slova salio - skáču (pro rychlý růst).
Dub - 'krásný strom'
9. leden 2006, RNDr. Jiří JaklDuby (Quercus) patří do čeledi bukovitých. Slovo 'Quercus' pochází asi z keltského 'quer' - krásný a 'cuez' - strom.
Kořenohlavci - Rhizocephala
22. prosinec 2005, Vojtěch DostálParazitismus je v přírodě fascinující jev. Prakticky vždy se objevuje nějaká výstřední inovace, která pomáhá druhu úspěšně cizopasit na hostiteli. Nicméně nejlepší jsou kořenohlavci.
Bolševník velkolepý - Heracleum mantegazzianum
13. prosinec 2005, Dr. MefistofelesJedovatá invazní rostlina.
Mravenec faraon - Monomorium pharaonis
5. prosinec 2005, Miroslav ČervenýNoční teploty denodenně plynule klesají pod bod mrazu. Začíná pravý čas na skoncování s velkým malým škůdcem našich domovů - s faraonem.
Ťuhýk šedý - Lanius excubitor
16. listopad 2005, Dr. MefistofelesPták velikosti kosa s čedým peřím kontrastujícínm s černým pruhem přes oči.
Jelen sika - Cervus nippon nippon
4. listopad 2005, Dr. MefistofelesPsal jsem už v článku o hrdličce zahradní jako o nepůvodním druhu, který se u nás ještě před pár desítkami let nevyskytoval. Jiným 'přistěhovalcem' naší fauny je drobnější jelen, se kterým vás chci seznámit.