Rubrika: LEXIKON PŘÍRODY

Hřib smrkový - Boletus edulis: Existuje snad ještě někdo, kdo neměl tu čest…

Hřib smrkový - Boletus edulis

13. červenec 2017, Mgr. Jana Hájková
Existuje snad ještě někdo, kdo neměl tu čest setkat se s tímto pánem v našich smrkových lesích? Pokud přeci jen ano, tak se na něj pojďte podívat trochu zblízka. A ty z Vás, kteří už mají tuto zkušenost za sebou, zvu s námi.
Dlouhozobka svízelová – Macroglossum stellatarum: Jedná se o motýla z čeledi lišajovitých,…

Dlouhozobka svízelová – Macroglossum stellatarum

10. červenec 2017, Ing. Lenka Drbohlavová
Jedná se o motýla z čeledi lišajovitých, typických svým nočním životem. Dlouhozobka svízelová se však z této kategorie vymyká a létá zásadně ve dne. Při sání nektaru určitě přitáhne pozornost nejednoho z nás. Třepetá se totiž ve vzduchu, zatímco dlouhým sosákem nasává nektar. Lehce se tak mnozí domnívají, že právě pozorují kolibříka.
Dýně  - tykev obecná: O víkendu jsme oslavili Dušičky a Halloween, tedy…

Dýně - tykev obecná

2. listopad 2015, Mgr. Jana Hájková
O víkendu jsme oslavili Dušičky a Halloween, tedy svátek Všech svatých. Již několik let se tento křesťanský zvyk dostává i do našeho českého podvědomí. A právě díky zdobení a vyřezávání dýní i do našich domácností. Pojďme si tedy říci něco o této kulturní plodině, která se k nám rozšířila díky zámořským objevům Kryštofa Kolumba přes mezizastávku v Asii, tedy spíše východní cestou.
Tolice Vojtěška - Medicago sativa : Právě teď je doba sečení vojtěšky. Na polích…

Tolice Vojtěška - Medicago sativa

5. srpen 2015, Mgr. Jana Hájková
Právě teď je doba sečení vojtěšky. Na polích můžete vídat její modrofialové kvítky a králíci jsou po ní jako utržení ze řetězu. Ovšem pochutnávají si pouze na lístečcích, stonek nechají netknutý.
Potápka černokrká - pták roku 2015 : Tento ohrožený ptačí druh byl vybrán jako pták…

Potápka černokrká - pták roku 2015

3. březen 2015, Mgr. Jana Hájková
Tento ohrožený ptačí druh byl vybrán jako pták letošního roku s cílem upozornit na neutěšenou situaci jeho neustále klesajících početních stavů. V dnešním článku se například dozvíte, proč je úbytek omezen pouze na naše území nebo jak předcházejí rodiče mladých potápek predaci vajíček a mláďat v hnízdech. Věděli jste například, že z peří černokrčky se v předminulém století vyráběly kožešiny?
Vánoční hvězda - Euphorbia pulcherrima : Tato pokojová květina se stala hitem Vánoc. Po…

Vánoční hvězda - Euphorbia pulcherrima

30. leden 2015, Mgr. Jana Hájková
Tato pokojová květina se stala hitem Vánoc. Po svátcích ji ale nemusíte vyhazovat, pokud jste to již neudělali. Příští rok, při správném zacházení, opětovně pokvete.
Ambrozie peřenolistá - Ambrosia artemisiifolia: Tato jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých…

Ambrozie peřenolistá - Ambrosia artemisiifolia

7. říjen 2014, Mgr. Jana Hájková
Tato jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých je příbuzná aksamitníku, se kterým si ho někteří i pletou. Většinou o této rostlině nehovoříme v pozitivech, jelikož je to jeden z nejvýznačnějších alergenů. Negativně na ambrozii reaguje až 80% alergiků a dokonce její přítomnost vadí i zdravým lidem. Ač neradi, budeme se s ní v naší přírodě setkávat až zhruba do prvních mrazivých dnů.
Křižák obecný - Araneus diadematus: V mnohých z nás vyvolává pohled na pavouky…

Křižák obecný - Araneus diadematus

11. únor 2014, Ing. Lenka Drbohlavová
V mnohých z nás vyvolává pohled na pavouky nepříjemné pocity. Někteří z nich mají dokonce panický strach. Jedním z nejrozšířenějších pavouků u nás patří křižák obecný. Na první pohled každého upoutá bílý kříž, vyobrazený na zadečku.
Olivín: U nás asi nejznámější přírodní sklo

Olivín

22. listopad 2013, Dana Sklenářová
U nás asi nejznámější přírodní sklo
Baryt: Jedním ze způsobů vzniku barytu jsou…

Baryt

30. září 2013, Dana Sklenářová
Jedním ze způsobů vzniku barytu jsou hydrotermální procesy. K těm dochází, když horká voda, zbývající po ztuhnutí magmatu pod zemí, stoupá vzhůru k povrchu.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 34 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.