Naše projekty:
magazín Bejvávalo.cz — Obchod.Bejvávalo.cz
—
originální samolepky na stěnu Pieris.cz
—
efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Rubrika: LEXIKON PŘÍRODY
Babočka bodláková – Vanessa cardui
27. září 2013, Ing. Lenka DrbohlavováBabočka bodláková se řadí mezi tažné motýly. Přilétá k nám na jaře až ze severní Afriky. Z denních motýlů patří mezi nejrozšířenější druh po celém světě.
Cvrčilka zelená – Locustella naevia
26. září 2013, Jan StehlíkCvrčilky jsou často označovány za myši mezi ptáky, a to zcela oprávněně. Tito malí, rákosníkům podobní pěvci se totiž většinou zdržují dobře ukrytí v husté nízké vegetaci, kterou hbitě prolézají, a když už občas sednou na nějaké vyvýšené místo a jsou vyrušeny, není výjimkou, když zapadnou do husté trávy a v okamžiku vyletí až o několik metrů dál.
Tetřívek obecný – Tetrao tetrix
19. září 2013, Jan StehlíkJe chladné březnové ráno. Šumavskou paseku ještě stále zahaluje tma a všude kolem je hrobové ticho, které najednou naruší zvláštní bublání. Zprvu nic nevidíme, ale po chvíli začínáme v šeru rozeznávat siluety tetřívků s široce roztaženými ocasy. Už je to tady! Právě začíná jeden z nejpozoruhodnějších zážitků, který naše příroda nabízí – tok tetřívků obecných.
Diamant
5. září 2013, Dana SklenářováČistý uhlík v podobě nejtvrdšího nerostu vznikajícího 200km pod zemí při sopečných erupcích.
Králík domácí - Oryctolagus cuniculus f. domesticus
30. srpen 2013, Mgr. Jana HájkováKrálík domácí dnes už naštěstí není běžně chován na kožešinu. Spíše převládá chov na maso nebo králíka jako domácího mazlíčka. Víte například, proč králík požírá své malé bobky? Pokud ne a zajímá Vás to, čtěte dále.
Komár pisklavý - Culex pipiens
26. srpen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováNěkteré zvuky v přírodě jsou pro mnohé z nás neznámé. Do této skupiny ale určitě nezařadíme komára pisklavého. Samičky tohoto druhu se živí krví. Jejich přítomnost dokazují štípance, které nás mohou pálivě svědit i několik dní.
Ořešák královský – Juglans regia
12. srpen 2013, Alexandra PetříkováTermín Juglans pochází z latinského Jovis glans, což znamená Jupiterovy ořechy. Původ tohoto mohutného listnatého stromu je velmi starý a dnes se pěstuje v mnoha kultivarech
Čičorka pestrá - Securigera varia
6. srpen 2013, Patrik ChlumeckýČičorka pestrá není sice u širší veřejnosti tolik známou rostlinou, ale přesto si zachovává své specifické kouzlo. Patří mezi vytrvalé byliny, jež jsou rozšířené po celé Evropě. Nenaleznete ji pouze ve Skandinávii a Velké Británii. Celkem napočítáme 20 odlišných druhů. Mimo jiné se jí daří i v severní Africe a západní Asii.
Strnad rákosní – Emberiza schoeniclus
2. červenec 2013, Jan StehlíkStrnad rákosní je jedním ze 4 druhů strnadů, kteří na našem území pravidelně hnízdí. Po strnadu obecném se pak jedná o druhý nejpočetnější druh.
Mandelinka bramborová – Leptinotarsa decemlineata
1. červenec 2013, Ing. Lenka DrbohlavováMandelinka bramborová patří u nás mezi obávaného škůdce bramborových natí. Při hojném výskytu dokáže způsobit tzv. holožír a ohrozit tak úrodu brambor.