Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Hřib borový - Boletus pinophilus

Hřib borový, lidově podborovák, je chuťově jedna z nejlepších hub vůbec.

Hřib Borový - klikněte pro zobrazení detailuHřib Borový
autor: Jiří Bohdal, http://www.naturfoto.cz
třída stopkovýtrusé - basidiomycetes
řád hřibotvaré - Boletales
čeleď hřibovité - Boletaceae
rod hřib - Boletus

Charakteristika

6-30 cm klobouk je v mládí polokulovitý, později sklenutý až poduškovitý. Stejně jako celý hřib je statný a masitý. Na povrchu hrbolatý nebo zvrásněný. Barvu má červenohnědou bez žlutého okrajového pásku, místo kterého je zde růžový nebo jemně purpurový proužek. Ten u mladých plodnic teprve získá barvu, takže je bělavý. Pokožka je lysá, za deště dost slizká. U dospělých vyvinutých jedinců mírně překrývá okrajovou část rourek jako blanka. 25 mm rourky jsou krémově bílé nebo žlutavé s olivovým nádechem. Od třeně odsedlé. Póry mají stejné zbarvení jako rourky, směrem ke třeni ale získávají tmavší hnědavý nádech. Třeň je v mládí kulovitý až vejčitý. Má maximálně 7 cm do výšky a 3 cm do šířky. Později se zvětšuje až na 16 cm výšku a 10 cm šířku a získává soudečkovitý nebo kyjovitě válcovitý tvar. Oproti klobouku je zjevně krátký. Barvu má krémově žlutou, načervenalou či světle hnědou. Jen pod kloboukem je bílý. Viditelná je jeho síťka sahající téměř na zem. Nejsvrchnější a nejspodnější část třeně je poněkud bělavá. Dužnina je tuhá a bělavá, pod pokožkou vínově načervenalá nebo červenohnědá.

Rozšíření

Houba roste převážně v borových lesích pod borovicí lesní od srpna do listopadu. Ale objevit ho můžeme třeba už v květnu. Hřib borový najdeme od nížin až po horské oblasti. Nalezen byl i pod smrky jedlemi či duby nebo buky. V severských lesích se drží až do hranice výskytu borovice lesní, k polárnímu kruhu. Nalézt ho můžeme i v Africe nebo Asii.

Možné užití

Výtečná jedlá houba, kterou je nejlepší zpracovávat v čerstvém stavu. Dá se i konzervovat.

Možnost záměny

Zaměnit hřib borový lze snadno s hřibem bronzovým, který je ale teplomilný a u nás ho tudíž nalezneme jen v nejteplejších oblastech velmi hřejivého léta. Hřib bronzový roste hlavně pod duby nebo buky, kde výskyt borového není tak častý. Hřib bronzový má velmi málo nebo vůbec nezřetelnou síťku, protáhlejší třeň, hladký a nezvrásněný klobouk, který je tmavě hnědý bez úzkého okrajového pásku. Jeho rourky a póry zůstávají déle bělavé. Splést si ho můžeme také s mladými plodnicemi nejedlého hřibu žlučníku. Takže před kuchtěním pořádně olíznout.

český název hřib borový
latinský název Boletus pinophilus
hlavní znaky polokulovitý či poduškovitý, hnědý, vrásněný klobouk s okrajovým proužkem, soudečkovitý, nahnědlý třeň se síťkovinou, tuhá bílá dužnina
rozšíření hlavně pod borovicí lesní
doba sběru srpen-listopad
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
Doc. ing. Antonín Příhoda, Kapesní atlas hub 1- autor http://encyklopedie.seznam.cz

Jaroslav Malý - www.naturfoto.cz

Debata k článku 'Hřib borový - Boletus pinophilus'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Ptačí siluety
Jakou siluetu bude mít za letu tento pták?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 92%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Rezervace Soos, Chebsko

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz