Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Mol šatní - Tineola bisselliella

Kdo by ho neznal. Alespoň jednou za život se s ním setkáme každý. Nejčastěji začátkem jara či léta, ale jinak téměř po celý rok. Pokud u vás doma létá typicky těžkopádným letem mol, nepropadejte panice. Možná se jen zatoulal od sousedů, nemusíte mít hned ve svetrech molů celou armádu!


Vzhled

Mol šatní je drobný motýlek, jeho přední křídla měří 4-8 mm a barvu má světle okrovou. Typický je vysoký lesk křídel, nemají žádnou kresbu a jejich okraje jsou třepenité. Tykadla i nohy má motýlek velmi dlouhé a zblízka a při důkladnějším pohledu vypadá jako celkem sympatický a elegantní zástupce hmyzího světa.

Rozšíření

Druh je rozšířen po celém světě.

Způsob života

Dospělí moli šatní nejčastěji vyletují do světa právě počátkem jara a léta, vzácněji je lze spatřit i v ostatních částech roku. V plné kráse se nám v letu ukazují ale nejspíš jenom samečkové. To jsou ti, kteří vyděsí každou hospodyňku zvečera v obýváku u televize svým třepotavým těžkým letem. Samičky se věnují prospěšnějším činnostem. Žijí skrytě a při vyrušení se snaží utéci během.

Housenky mola šatního však nedělají škody jenom na oblečení, ale jsou pohromo i pro sbírky motýlů, jiného hmyzu či pro vycpaná zvířata. Proto se tyto exponáty proti molům konzervují. Housenky však rády „spásají“i různé izolační textilie a tak se šachtami mohou dostat v rámci jednoho paneláku i do jiných bytů.

Rozmnožování

Na vlněné látky kladou 50-80 kusů vajíček a výhodou pro nás je, že nejsou přilepena, ale jsou volně uložena, takže je lze pohodlně vyklepat. Za dva týdny se líhnou housenky, které si ihned spřádají chodbičku z pavučině či hedvábí podobného materiálu a v této chodbičce žijí. Živí se vším, co je ze srsti, co obsahuje kreatin. Nejvíce jim chutná vlna, bavlnu či len poškozují jen ve zcela výjimečných případech, neobsahují totiž ten chutný kreatin.

Kukla je štíhlá, okrově zbarvená a než se z ní vylíhne lesklý motýl, trvá to 6 týdnů.

Ochrana

Mol šatní je považován za škůdce a je velmi rozšířený, tudíž je jeho ochrana bezpředmětná. Můžeme se před jeho ničivými nájezdy pouze chránit důkladnou čistotou ukládaných textilií, platí na ně i vystavení oblečení mrazu. Tradiční levandulová vůně odradí motýly před kladením vajíček nebo stačí voňavá aviváž. Dříve byl mol velmi obávaným škůdcem, v dnešní době jsou jeho ničivé útoky již minimální.

Hlavní zdroj:Rudolf Hrabák: Kapesní atlas našich motýlů (SZN, 1985)

Debata k článku 'Mol šatní - Tineola bisselliella'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: "Ořech" a rostlina ze které pochází
Jaký ořech pochází z rostliny na obrázku?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 67%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz