Klouzek zrnitý - Suillus granulatus

autor: Mgr. Jana Hájková
Meteorologové hlásí slunečné počasí s občasnými přeháňkami. Můžeme tedy vyrazit na houby. V lese bychom mohli touto dobou najít například právě klouzky.

třída: Stopkovýtrusé - Basidiomycetes
řád: hřibotvaré- Boletales
čeleď: hřibovité- Boletaceae
rod : klouzek- Suillus

Charakteristika

V mládí má klouzek, někdy též označovaný jako hřib zrnitý, polokulovitý tvar klobouku. V období dospělosti pak dosahuje v průměru 5 až 10 centimetrů a poduškovitě se rozevírá. Vlivem vnějších faktorů, které ovlivňují jeho růst, například kameny nebo stromy či popadané větve, může být jeho klobouk zprohýbaný a rozmanitě tvarovaný.

Svůj název si klouzek vysloužil díky své pokožce, která je za vlhka a především u mladých plodnic pokryta typickou slizovitou a lepkavou vrstvou. Když je sucho, sliz na pokožce vyschne a vytvoří hladkou a docela lesklou vrstvu, kterou lze snadno sloupnout. Barva pokožky se pohybuje na škále mezi nažloutlou, přes oranžově žlutou až po hnědožlutou či okrově žlutou.

Rourky, 5 až 10 mm dlouhé, postupem času přecházejí ze světle žluté, případně olivově žluté až na kalně okrovou barvu ve stáří. Póry jsou velmi drobounké, maximálně 1 mm v průměru, okrouhlého tvaru. Mladí klouzci z nich za vlhka vylučují drobné kapénky mléčné barvy. Později se póry zvětšují a vytvářejí ostřejší hrany.

Třeň je z větší části válcovitý, ve spodní části částečně kyjovitý.Měří 0,5 až 2 cm do šířky a 3 až 7 cm do výšky. Je plný a pevný. V mládí jsou na něm díky nažloutlé barvě patrné bílé kapénky (stejně jako na pórech). Tyto kapičky postupně zasychají a zanechávají na klouzcích stopy hnědavých zrníček (odtud druhové jméno). Starší klouzci tmavnou až do světle hnědé barvy. Prsten ani závoj houba nemá.

Dužnina je bílá nebo nažloutlá, v třeni pak žlutavá. Na řezu barvu nemění. Je jemná a pevná, později houbovatí a změkčuje se.

rozšíření

Klouzek zrnitý roste od května do října . Najít ji můžeme v celém mírném pásu severní polokoule. Většinou ji najdeme pod borovicemi, i pod kosodřevinou. Najít ji ovšem můžeme i na okraji lesa nebo při lesních cestách. Vybírá si spíše písčité a vápenité půdy.

možné užití

Houba je jedlá, má mírnou chuť a ovocnou vůni. Používá se k přípravě nejrůznějších houbových pokrmů. Nejlepší je nasbírané klouzky promíchat s jinými houbami. Díky své ve stáří měkké až máslovité dužnině je tato houba často napadána červi.

český název klouzek zrnitý
latinský název Suillus granulatus
hlavní znaky klobouk kulovitý, měří 5-10cm, okrově žlutý, pokožka za vlhka slizká, za sucha lehce sloupnutelná, až 2 cm pevný válcovitý třeň s hnědavými zrníčky, bílá až nažloutlá dužnina, u mladých jedinců pevná, později měkká
rozšíření mírný pás severní polokoule, pod borovicemi, vápenatý podklad
doba sběru květen- říjen
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
encyklopedie.seznam.cz
Antonín Příhoda; Kapesní atlas hub 1



autor:
datum vydání:
4. června 2009


Diskuze k článku „Klouzek zrnitý - Suillus granulatus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!