Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Klouzek zrnitý - Suillus granulatus

Meteorologové hlásí slunečné počasí s občasnými přeháňkami. Můžeme tedy vyrazit na houby. V lese bychom mohli touto dobou najít například právě klouzky.

Klouzek skvrnitý - klikněte pro zobrazení detailuKlouzek skvrnitý
třída: Stopkovýtrusé - Basidiomycetes
řád: hřibotvaré- Boletales
čeleď: hřibovité- Boletaceae
rod : klouzek- Suillus

Charakteristika

V mládí má klouzek, někdy též označovaný jako hřib zrnitý, polokulovitý tvar klobouku. V období dospělosti pak dosahuje v průměru 5 až 10 centimetrů a poduškovitě se rozevírá. Vlivem vnějších faktorů, které ovlivňují jeho růst, například kameny nebo stromy či popadané větve, může být jeho klobouk zprohýbaný a rozmanitě tvarovaný.

Svůj název si klouzek vysloužil díky své pokožce, která je za vlhka a především u mladých plodnic pokryta typickou slizovitou a lepkavou vrstvou. Když je sucho, sliz na pokožce vyschne a vytvoří hladkou a docela lesklou vrstvu, kterou lze snadno sloupnout. Barva pokožky se pohybuje na škále mezi nažloutlou, přes oranžově žlutou až po hnědožlutou či okrově žlutou.

Rourky, 5 až 10 mm dlouhé, postupem času přecházejí ze světle žluté, případně olivově žluté až na kalně okrovou barvu ve stáří. Póry jsou velmi drobounké, maximálně 1 mm v průměru, okrouhlého tvaru. Mladí klouzci z nich za vlhka vylučují drobné kapénky mléčné barvy. Později se póry zvětšují a vytvářejí ostřejší hrany.

Třeň je z větší části válcovitý, ve spodní části částečně kyjovitý.Měří 0,5 až 2 cm do šířky a 3 až 7 cm do výšky. Je plný a pevný. V mládí jsou na něm díky nažloutlé barvě patrné bílé kapénky (stejně jako na pórech). Tyto kapičky postupně zasychají a zanechávají na klouzcích stopy hnědavých zrníček (odtud druhové jméno). Starší klouzci tmavnou až do světle hnědé barvy. Prsten ani závoj houba nemá.

Dužnina je bílá nebo nažloutlá, v třeni pak žlutavá. Na řezu barvu nemění. Je jemná a pevná, později houbovatí a změkčuje se.

rozšíření

Klouzek zrnitý roste od května do října . Najít ji můžeme v celém mírném pásu severní polokoule. Většinou ji najdeme pod borovicemi, i pod kosodřevinou. Najít ji ovšem můžeme i na okraji lesa nebo při lesních cestách. Vybírá si spíše písčité a vápenité půdy.

možné užití

Houba je jedlá, má mírnou chuť a ovocnou vůni. Používá se k přípravě nejrůznějších houbových pokrmů. Nejlepší je nasbírané klouzky promíchat s jinými houbami. Díky své ve stáří měkké až máslovité dužnině je tato houba často napadána červi.

český název klouzek zrnitý
latinský název Suillus granulatus
hlavní znaky klobouk kulovitý, měří 5-10cm, okrově žlutý, pokožka za vlhka slizká, za sucha lehce sloupnutelná, až 2 cm pevný válcovitý třeň s hnědavými zrníčky, bílá až nažloutlá dužnina, u mladých jedinců pevná, později měkká
rozšíření mírný pás severní polokoule, pod borovicemi, vápenatý podklad
doba sběru květen- říjen
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
encyklopedie.seznam.cz
Antonín Příhoda; Kapesní atlas hub 1

Debata k článku 'Klouzek zrnitý - Suillus granulatus'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Zvířata z dokumentu Jeden dne v divočině
Jak se jmenuje toto zvíře ze seriálu Jeden den v divočině, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 70%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz