Ucháč obecný- Gyromitra esculenta

autor: Mgr. Jana Hájková
Vypravme se dnes společně jako správní mykologové nebo alespoň milovníci hub i za druhem, který je sice jedovatý, ale svým typickým vzezřením krášlí naše lesy už nyní zjara.

třída Pezizomycotina
řád kustřebkotvaré (Pezizales)
čeleď chřapáčovité (Discinaceae)
rod ucháč (Gyromitra)

Charakteristika

Ucháč obecný je houba, kterou bezpečně poznáme podle jejího klobouku. Ten je až 8 centimetrů široký a má přibližně kulovitý tvar s nepravidelnostmi.1) Na povrchu jsou patrné hrbolaté výrůstky s celkem výraznými prohloubeninami. Barvu má tavěhnědou a to díky vrstvě zvané thecium. Thecium je „plodná vrstva u vřeckatých hub složená z vřecek, mezi nimiž jsou většinou i neplodná vlákna.“ Vřecko je „válcová nebo kyjovitá buňka v plodné vrstvě vřeckatých hub (theciu), uvnitř které se tvoří pohlavní výtrusy- askospory“. 1) Jedná se tedy vlastně o vrstvu buněk, která obsahuje výtrusy (spóry), díky nimž se houba rozmnožuje.

Kloubouk je částečně srortlý s třeněm a z části od něho laločnatě odstává. Třeň je bílý, výrazně nepravidelně zprohýbaný. Dosahuje výšky od 3 až do 7 centimetrů a bývá 1,5-3 centimetry tlustý. Uvnitř je dutý stejně jako klobouk, ale na rozdíl od bílé vnitřní strany klobouku je třeň jemně pýřitý, tedy načervenalý.

Jeho výtrusy jsou bez barvy a povrch mají hladký.

Ucháč obecný, někdy též nazývaný chřapáč je jedovatá houba z čeledi chřapáčovitých.

Rozšíření

Nalézt ucháče obecného můžeme v našich lesích právě nyní, tedy časně zjara, od března až zhruba do konce dubna. Ve vyšších polohách, kde se déle drží chladnějsí počasí ho lze najít i v květnu. Roste převážně v horských smrčinách nebo v nižších polohách pod borovicemi. Jeho přirozeným prostředím jsou tedy jehličnaté lesy.

Možné užití

Kvůli jeho jedovatosti ho není možné nijak efektivně využít jako surovinu v domácnosti. Spíše se jen můžeme pochlubit jeho fotografií v našem sběratelském albu.

Možnost záměny

Někteří lidé si pletou jedovatého chřapáče jamkatého s jedlým smržem, který však roste až od dubna a spíše v listnatých lesích.

český název ucháč obecný
latinský název Gyromitra esculenta
hlavní znaky přibližně kulovitý tvar hrbolatého a nepravidelně prohloubeného klobouku pokrytého tmavě hnědým theciem, bílý, nepravidelně zprohýbaný třeň, bezbarvé výtrusy
rozšíření jehličnaté lesy
doba sběru březen-duben
poživatelnost jedovatá houba

zdroje:
1) Kapesní atlas hub- Příhoda Antonín
2) cs.wikipedia.org

Foto: Jaroslav Malý - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
31. března 2010


Diskuze k článku „Ucháč obecný- Gyromitra esculenta“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru