Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Vážka rudá (Sympetrum sanguineum)

Hojný a krásný druh vážky

třída hmyz (Insecta)
řád Vážky (Odonata)
čeleď Vážkovití (Libellulidae)
rod Vážka (Odonata)

Vzhled

Vážka rudá sameček - klikněte pro zobrazení detailuVážka rudá sameček Malý druh vážky o velikosti těla 35-50mm s křídly o rozpětí 10cm. Samička bývá žlutavá s typicky žlutočervenýma očima. Sameček stejně velký se zbarvením více do červena. Nohy obou pohlaví jsou celé černé opatřené na koncích háčky pro lepší uchycení při sezení na porostu (listy, rákos).

Docela snadno zaměnitelná s vážkou obecnou. Hlavním rozpoznávacím znakem je u vážky rudé to, že má celé nohy černé , natož obecná má na nohou žlutý proužek.. Sameček této vážky je hnědočervený a samička žlutavá. Dá se rozpoznat i díky rozdílu v oku, ale to je na bližší a odbornější zkoumání.

Další rozdíly - kresba na hrudi je bez rozsáhlých černých pruhů, samci mají výrazně červené tělo a rozsáhlé černé skvrny na boku zadečku.

Rozšíření

Vážka rudá samička - klikněte pro zobrazení detailuVážka rudá samička Téměř všudypřítomný druh, vyskytující se ve všech regionech ČR. Dává však přednost nižším polohám.

Způsob života a potrava

Živý se drobným hmyzem, na který čeká nehybně sedící na větvi či stéblu trávy, jakmile se kořist přiblíží asi na 1 metr, vážka vystartuje a svými kusadly jej uloví. Po ulovení se s kořistí přesune zpět na stanoviště, kde ji v klidu spořádá.

Létá za slunečných dnů, ale je schopna přežít i několik dní o teplotě 3-5C. Ráno po chladné noci vylézá ze svého nocoviště a vystavuje tělo slunečním paprskům aby se co nejdříve zahřálo a bylo schopno letu a lovu.

Rozmnožování

Vážka rudá samička - klikněte pro zobrazení detailuVážka rudá samička Páření začíná útokem samce na samici ve vzduchu, tandem ihned usedá do porostu. Páření trvá několik minut.

Kladení vajíček probíhá v tandemu, kde samice kladou na otevřenou vodní plochu, kde vodní sloupec dosahuje jen několika centimetrů.

Vážky se vyvíjí proměnou nedokonalou tzn. že jejich vývoj nezahrnuje stádium kukly. Líhnutí probíhá nejčastěji za teplého počasí v brzkých ranních hodinách, kdy nymfa vylézá z vody do příbřežní vegetace, přichytí se zespod listu, stonku atd. a začíná se líhnout. To trvá přibližně hodinu (záleží na okolnostech). Po vylíhnutí se zdržuje kolem svlečky, kde narovnává křídla, která tvrdnou. Jakmile jsou schopna letu vážka odlétá.

Ochrana

Velice běžný druh, nechráněný zákonem.

český název Vážka rudá
latinský název sympetrum sanguineum
hlavní znaky celé černé nohy
způsob života jednotlivě v menších populačních hustotách
rozšíření v čr velmi hojná, dává přednost nižším nadm.výš.
potrava drobný létající hmyz (mouchy)
ochrana bez ochrany

Zdroje informací
1 - Kniha- Vážky české republiky
2 – Wikipedia encyklopedie
3 – osobní pozorování

Debata k článku 'Vážka rudá (Sympetrum sanguineum)'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz