Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Huseníček rolní - Arabidopsis thaliana

V jednom z předchozích článků, který pojednával o efektivitě solárních článků v porovnání s efektivitou fotosyntézy rostlin jsem při překladu německého serveru narazila na zajímavou rostlinku z čeledi brukvovitých, huseníčka rolního.

Huseníček rolní  - klikněte pro zobrazení detailuHuseníček rolní
foto: Jiří Kameníček
třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
řád brukvotvaré (Brassicales)
čeleď brukvovité (Brassicaceae)
rod huseníček (Arabidopsis)

Charakteristika

Huseníček rolní je drobná jednoletá rostlinka, která dosahuje výšky 5-30 centimetrů. (zdroj: 1) Těsně při zemi vyrůstá kolem dokola stonku této bylinky přízemní růžice listů. Lodyha, tedy olistěný stonek, je holá (drobné chloupky jsou jen u přízemní růžice) a má modravý nádech. Listy jsou obkopinaté - nejširší v horní třetině listu. Lístky na lodyze bývají i eliptického tvaru. Květy jako rostlinné reprodukční orgány jsou bílé, při základně lehce nažloutlé.

Rozšíření

Tato rostlina roste v jarním a letním období. Kvete od dubna do května a poté vykvétá ještě jednou na konci léta, přibližně od srpna do října. Vždy po období kvetení se jednotlivé kvítky mění na plod zvaný šešule. Huseníček rolní je jednoletka nebo ozimá rostlina. Jednoletka znamená, že daná rostlina vyroste, vykvete i odumře během jednoho roku.

Šešule je plod typicky se vyskytující právě u čeledi brukvovitých rostlin, tedy i u huseníčka rolního. Jedná se o vícesemenný suchý plod, který puká ve švech. Šešule je protáhlého, částečně válcovitého tvaru. Právě díky výraznému protažení ji nezaměníme se šešulkou, která mívá přibližně kulovitý tvar a je plochá.

„Celkové rozšíření druhu zaujímá celou Evropu s výjimkou nejsevernějších oblastí. Huseníček však roste i ve střední Asii, na Kavkazu, na pobřeží Malé Asie a v severní a východní Africe. Druhotně pak roste v Číně, Japonsku, jižní Africe, Severní Americe a v Austrálii. […] Huseníček rolní roste na polích, okrajích cest a mezích, úhorech, v okolí železnic a na skalnatých svazích.“ (zdroj: 3)

Ochrana

Tato rostlina není zákonem chráněna. Jedná se o hojně se vyskytující druh.

Možné užití

Huseníček rolní bývá jinak označován i jako chudina rolní, pravděpodobně kvůli svému vzhledu.

Tato rostlina se hojně využívá jako modelový organismus. Modelový organismus je organismus, který je „díky svým výhodným vlastnostem používaný ve výzkumu. Těmito vlastnostmi může být jednoduchost, snadná kultivace, malý genom (-> snadno a rychle odsekvencovaný), krátká regenerační doba mezi dvěma generacemi a množství potomstva (důležité pro statistické zpracování), zemědělský či lékařský význam.“ (zdroj: 2)

Huseníček rolní je nízká rostlinka a proto jich lze pěstovat hodně na relativně malé ploše. Mívá i mnoho svého potomstva. V oblasti výzkumu je huseníček nejdůležitější právě především kvůli nenáročnosti a krátké generační době. Ta se nazývá efeméra - „jednoletá rostlina (vzácně i jiný organismus, např. lišejník či živočich), která žije jen několik týdnů. Její nadzemní část po odkvetení a dozrání semen rychle hyne. Efemery rostou například v lesích, kde využívají jarního aspektu, kdy ještě stromy nemají listy a rostliny v podrostu mohou přijímat dostatek slunečního světla.“ (zdroj: 1)

Nesmíme si ale efeméru plést s efemeroidem. U tohoto typu rostliny totiž hyne jen nadzemní část a zbytek rostliny přečká díky zásobním orgánům.

český název huseníček rolní
latinský název Arabidopsis thaliana
hlavní znaky názká bylina, bílé na bázi světle žluté květy, šešule, obkopinaté či úzce eliptické listy
rozšíření celá Evropa (kromě severních oblastí), střední Asie, Kavkaz, Malá Asie, severní a východní Afrika
doba květu duben-květen, srpen-říjen
délka života jednoletka
ochrana není
zdroje: 1) cs.wikipedia.org
2) www.biolib.cz
3) www.naturabohemica.cz
4) botany.cz

Foto: Jiří Kameníček - jdem.cz/p5ry7

Debata k článku 'Huseníček rolní - Arabidopsis thaliana '

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Přístupné jeskyně v ČR
Ze které jeskyně pochází fotografie?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 30%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz