Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Mochna nátržník - Potentilla erecta

Mochna nátržník se vyskytuje poměrně hojně v naší přírodě a narazíte na ni takřka po celé ČR. V minulosti se stala velmi oblíbeným léčivým prostředkem. Znát ji můžete i pod jmény tržené koření, krevník, přetržník, galgan nebo nátržník.

Mochna nátržník - klikněte pro zobrazení detailuMochna nátržník
autor: Alex Auer, http://www.naturfoto.cz
třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
řád růžotvaré (Rosales)
podřád rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
čeleď růžovité (Rosaceae)
rod mochna (Potentilla)

Charakteristika

Mochna nátržník je charakteristická čtyřmi korunními plátky. Jedná se o vytrvalou rostlinu s výškou až 40 cm. Má dřevnatý oddenek, který je často v horní části vícehlavý. Podle různého stáří rostliny může mít zelenou, červenou až černohnědou barvu. Z oddenku vyrůstají dlouhé a poléhavé lodyhy, vyznačující se roztroušenou chlupatostí a slabším větvením v horní části. Bylinu tvoří srdčité korunní plátky ve zlatožluté barvě. Báze obsahuje oranžovou skvrnu. Květy vyrůstají z konců stonků a z úžlabí listů. Oboupohlavné a pravidelné květy mají rozměr 10 – 15 mm. Plodem jsou drobné nažky, které sedí na květním lysém lůžku. Má dlanitě složené listy. Přízemní listy jsou řapíkaté, střídavé a přisedlé lodyžní. Mají velké palisty. Jednotlivé lístky uvidíte u řapíku klínovité a s hrubě pilovitými okraji. Tvar je podlouhle obvejčitý.  

Rozšíření

Domovem nátržníku jsou Evropa, Západní Sibiř, Malá Asie, Zakavkazsko, Kavkaz, severozápadní Afrika. V Čechách můžete tuto rostlinu spatřit takřka po celém území. Mochna nátržník se hlavně vyskytuje na chudých křemičitých půdách a na aspoň občas vlhkých, nevápnitých a kyselých. Je rozšířena od nížin po místa vysoko v horách. U nás ji uvidíte nejvíce na loukách, pastvinách, všesovištích, na okrajích lesních cest, v okolí lesních porostů, rašelinišť. V některých oblastech je vzácný, protože mu nesvědčí vysušená stanoviště.  

Ochrana

Rostlina není ohrožena  

Možné užití

Zdrojem léčivé drogy Radix tormentillae jsou oddenky. Sbírají se v březnu a dubnu před tím, než začnou rašit listy. Ke sběru je vhodná i doba v září a říjnu. Při sbírání oddenky opatrně vykopejte a dejte pozor, aby se nepoškodily. Očistěte je od hlíny, zbavte kořenů a nadzemních částí. Po očištění je opláchněte vodou. Pro sušení je podélně rozřežte a vložte do umělé sušárny s maximální teplotou 40°C. Poměr seschnutí činí 3:1. Oddenky mají tmavě červenou barvu a chutnají svíravě díky obsahu tříslovin. Dále v nich naleznete triterpenické alkoholy, glykosidy, živice, organické kyseliny, barviva. K léčbě se používají ve formě odvaru nebo tinktury. Možné je zevní i vnitřní použití. Díky svíravým a protikřečovým účinkům dobře pomůže proti bolestivé menstruaci, průjmům, úplavici a při krvácení střev a žaludku. Má antibakteriální a částečně i protivirové účinky. Obklady pomohou zmírnit revmatické kloubní bolesti. Masti využijete pro pomoc s popraskanými rukami, rty, na ekzémy nebo na mokvavé vyrážky. Odvar si připravíte z půl lžičky usušených oddenků na hrnek vody. Posléze pijete dvakrát až třikrát denně. Výluh zkuste udělat z jedné lžičky oddenku na půl hrnku studené vody. Nechte vyluhovat osm hodin, poté slijte a kořeny přelijte půl hrnkem vroucí vody. Za deset minut slijte oba výluhy a pijte průběžně během dne.  

český název Mochna nátržník
latinský název Potentilla erecta
hlavní znaky vytrvalá bylina s přímou bylinou, čtyři korunní plátky, dřevnatý a nahoře často vícehlavý oddenek, výška 10 až 40 cm, lodyhy roztroušeně chlupaté a mírně větvené v horní části, trojčetné přízemní listy s velkými palisty, oboupohlavné čtyřčetné květy s průměrem 10 – 15 mm, květy mají kalich i kalíšek
rozšíření Evropa, Západní Sibiř, Malá Asie, Zakavkazsko, Kavkaz, severozápadní Afrika
výška 10 – 40 cm
doba květu květen - září
délka života víceletá
půda nevápnitá, kyselá, křemičitá
květ (četnost) čtyřčetný
plod (typ) nažka
ochrana není

Zdroje:
1 - www.biolib.cz
2 – Zelená lékárna, V.G. Rubcov a K.Beneš
Foto: Alex Auer, naturfoto.cz

Debata k článku 'Mochna nátržník - Potentilla erecta'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Zvířecí sex ;-)

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz