Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Hrdlička divoká – Streptopelia turtur

Hrdlička divoká je příbuzná hrdličky zahradní. Ta se u nás hojně vyskytuje po celý rok. Naopak hrdlička divoká je tažný pták. Žije spíše nenápadně a je u nás zastoupena v početně menším množství.

Hrdlička divoká - klikněte pro zobrazení detailuHrdlička divoká
autor: Jiří Bohdal, http://www.naturfoto.cz
třída ptáci ( Aves)
podtřída letci (Neognathae)
řád měkkozobí (Columbiformes)
čeleď holubovití (Columbidae)
rod hrdlička (Streptopelia)

Vzhled

Hrdlička divoká dorůstá 25-27cm. Váží 120-190g a v rozpětí křídel měří 50-55cm. V porovnání s hrdličkou zahradní je menší a barevně pestřejší.

Zbarvení hlavy je modrošedé. Po stranách krku se vyskytují typické skvrny černo-bílých pruhů. Rezavohnědý hřbet s černým zbarvením kontrastuje se spodní část těla, která je světlá a jednobarevná. Jedinci obou pohlaví se barevně neliší.

Rozšíření

Rozšířena je po celé Evropě kromě vysokých poloh v Alpách a Skandinávii. Zimoviště má ve Středomoří a v Africe.

V ČR se vyskytuje hlavně v nížinách v období od dubna do října. Ve vysokých polohách jí můžeme zahlédnout koncem jara, kdy se k nám vrací ze zimovišť.

Způsob života a potrava

Žije většinou nenápadně, skrytá v korunách stromů nebo v keřích. Zahlédnout jí můžeme v letu, při hledání potravy na zemi a často také sedí na drátech elektrického vedení. Živí se hlavně drobnými semeny. Nepohrdne však ani různými plevely a pupeny. V době krmení mláďat sbírá i různý hmyz.

Obývá okraje lesů, polní remízky, porosty podél vod a zarostlé zahrady. Hnízda jsou umístěna v hustých křovinách nebo ve větvích stromů přibližně 2-5m nad zemí. Jsou jednoduchá a tvoří je pouze pár zkřížených větviček. Vajíčka pak často zespodu prosvítají. Stavba hnízda není časově náročná a hrdličkám zabere většinou pouze 1-2 dny.

Hrdlička divoká je tažný pták. Na svá hnízdiště přilétá v dubnu a do zimovišť se vrací kolem října. Naše hrdličky táhnou do Afriky přes východní Středomoří.

Hrdličku divokou poznáme podle typického, stále se opakujícího hlubokého zvuku TURR-TURR. Charakteristický pro ní je i způsob letu. Létá rychle, s prudkými rázy křídel.

Rozmnožování

Hrdlička divoká hnízdí jednotlivě. V době hnízdění je k ostatním jedincům svého druhu velmi agresivní. Před odletem do zimovišť je situace jiná a hrdličky divoké se shlukují a vytvářejí hejna. V době toku létá samec s hlasitým tleskáním křídel vzhůru a poté klouže v oblouku dolů. Samice snáší do hnízda 2 oválná vajíčka (30,6mm-22,6mm), která jsou bílá a lesklá.

Na zahřívání se podílí i samec. Přibližně po 14 dnech se líhnou mláďata. Krmena jsou oběma rodiči. Nejprve dostávají tzv. HOLUBÍ MLÉKO, poté natrávenou potravu z volete. Po 15-21dnech jsou mláďata schopna opustit hnízdo. V následujícím roce už jsou pohlavně dospělá.

Pár dokáže zahnízdit i třikrát v sezoně. V našich zeměpisných šířkách se ale setkáváme s jedním hnízděním za rok.

Ochrana

Jedná se o málo dotčený druh. V posledních letech dochází k poklesu počtu hrdliček divokých. Hlavním důvodem je změna krajinného rázu – vymizení remízků a drobných lesíků, které hrdlička divoká obývá. Dalším důvodem je zvýšený počet živočišných druhů, pro které je hrdlička divoká kořistí. Jedná se např. o kunu lesní.

Možnost záměny

Hlavním rozlišovacím znakem hrdličky divoké je její zbarvení. Černo-bílé pruhované skvrny po stranách krku jsou nezaměnitelné. Záměna s ostatními druhy hrdliček je proto nepravděpodobná.

český název Hrdlička divoká
latinský název Streptopelia turtur
hlavní znaky rezavohnědý hřbet s černým zbarvením, modrošedá hlava, po stranách krku černo-bílé pruhované skvrny, černý zobák
způsob života ukrývá se v korunách stromů, žije nenápadně
rozšíření ČR pouze v nížinách
rozšíření svět celá Evropa (kromě vysokých poloh), Středomoří, Afrika
potrava drobná semena, plevel, pupeny
doba sezení na vejcích přibližně 14dnů
počet mláďat 2
ochrana málo dotčený druh

zdroje:
Einhard Bezzel, Ptáci
Jan Dungel, Karel Hudec, Atlas ptáků České a Slovenské republiky
www.naturabohemica.cz
www.cs.wikipedia.org
www.rozhlas.cz

Debata k článku 'Hrdlička divoká – Streptopelia turtur'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz