Kontryhel obecný – Alchemilla vulgaris

autor: Petra Nachtmanová
Léčivka kontryhel je svými účinky známá hlavně ženám. Již z dob křesťanství je kontryhel obecný zasvěcen Panně Marii a jeden z lidových názvů je pláštíček Panny Marie. Dále ho můžete znát pod názvy husí drápky, husí tlapky, husí šlapka, husí nožka, knedlíček, rosička nebo polní muškát.

třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
řád růžotvaré (Rosales)
podřád rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
podtřída: Rosidae
čeleď růžovité (Rosaceae)
rod kontryhel (Alchemilla)

Charakteristika

Kontryhel obecný je název hned pro několik desítek podobných druhů. Nejčastěji narazíte na kontryhel žlutozelený. Vytrvalá bylina má dlouhý oddenek. Ten pokrývají zbytky odumřelých listů. Z oddenku vyrůstá přízemní růžice s dlouhými řapíkatými a na obrysu ledvinitými 9 – 11 laločnatými listy. Listy jsou na vrchní straně lysé, spodní strana listů a řapíky jsou ochlupené. Květní lodyha měří na výšku od 10 do 30 cm. Je vystoupavá až přímá a horní část má větvený charakter. Pravidelné a oboupohlavné květy mají žlutozelené kvítky v květenství na vrcholu rostliny. Květy mají čtyři kališní i korunní lístky, čtyři tyčinky a jeden pestík. Po oplození se pestík mění v nažku, kterou uzavírá češule.

Rozšíření

Kontryhel obecný najdete poměrně snadno, protože jde o velmi rozšířenou bylinu. Nachází se takřka po celé Evropě. Dále v mírné a severní Asii, ve východní části Severní Ameriky. Ve směru na jih ji spatříte až až na Kavkaz, dále po Himálaje. Severním směrem roste až do Grónska. V naší zemi roste od nížin až do hor, na travnatých návsích, na vlhkých loukách, v zahradách, okolo cest a potoků. Obrůstá také prameniště, horské pastviny, skalnatá místa, světlé lesy. Hodí se i pro pěstování doma v místnosti.

Ochrana

Rostlina není ohrožena

Možné užití

Z kontryhelu se sbírá hlavně nať, občas i listy. Bylina poskytuje drogu Herba – Folium alchemillae, která se dnes tolik nepoužívá. V kontryhelu se nachází až osm procent tříslovin, kde nechybí ani katechinové třísloviny a tanin. Dále obsahuje silici, hořčiny, flavonoidy, flavony, organické kyseliny, isoflavony, fytosteroly nebo kyselinu salicylovou, hydrolyzovatelné gallotaniny a ellagotaniny. Kontryhel obecný je považován za bylinu pro ženy, protože si poradí se záněty ženských orgánů, s výtoky a pomáhá při menstruačních poruchách a při nepravidelné menstruaci v době přechodu. Rovněž se považuje za skvělého pomocníka při porodních zraněních, ochabnutí lůna, při těžkých porodech a při sklonech k potratům. Dále se kontryhel dá využít při horečkách, sněti, zhnisání a vředech.

V dřívějších dobách se kontryhel používal i při kýle a epilepsii. Kontryhelový čaj by měla pít každá žena v šestinedělí po dobu 5-10 dní. Nálev pomáhá odvádět vodu z těla a posiluje srdce. Při vytržení zubu vyplachujte nálevem ústa a během dne se rána zahojí. V případě obezity pijte 2 – 3 šálky denně a dočkáte se pomoci s hubnutím. Měli by jej pít i lidé s cukrovkou a se špatným spánkem. Nálev si připravíte z jedné čajové lžičky kontryhelu na čtvrt litru vody. Spaříte a necháte chvíli vyluhovat. Na bolestivou menstruaci se dělá zápar ze dvou čajových lžiček kontryhele na jeden šálek. Scedíte po 10 minutách a pijete neslazený 2x denně během druhé poloviny cyklu.

český název Kontryhel obecný
latinský název Alchemilla vulgaris
hlavní znaky vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, květní lodyha je větvená v horní části a vysoká 10 – 30 cm, drobné žlutozelené kvítky, oboupohlavné květy, 9 -11 laločnatých listů se spodní ochlupenou stranou, čtyři tyčinky, jeden pestík dozrávající po oplození v nažku
rozšíření Evropa, mírná a severní Asie, východní část Severní Ameriky, jižně až po Kavkaz, Himaláje a Grónsko
výška až 30 cm
doba květu květen - září
délka života víceletá
půda živné vlhké zásadité půdy, slunné i částečně zastíněná místa
květ (četnost) čtyři kališní i korunní lístky
plod (typ) nažka uzavřená češulí
ochrana není

Zdroje:
1 - www.biolib.cz
2 – cs.wikipedia.org



autor:
datum vydání:
25. dubna 2013


Diskuze k článku „Kontryhel obecný – Alchemilla vulgaris“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!