Čirůvka májovka – Calocybe gambosa

autor: Ing. Lenka Drbohlavová
Čirůvka májovka se řadí mezi jedlé houby a určitě obohatí jídelníček mnoha lidí. Už z názvu je patrné, že se jedná o jednu z prvních hub vhodných ke sběru.

třída vyšší stopkovýtrusné (Homobasidomycetes)
řád lupenotvaré (Agaricales)
čeleď čirůvkovité (Tricholomataceae)
rod čirůvka (Calocybe)

Charakteristika

Klobouk čirůvky májovky je polokulovitý až rozložený o průměru 5-15 cm. Je hladký a na okrajích lehce podvinutý. Povrch klobouku může být ale v některých případech i hrbolatý a nepravidelný. Charakteristické zbarvení je bělavé, zažloutlé nebo zahnědlé. Barva se liší stářím houby a také vlivem počasí např. starší nebo mokrý klobouk je slabě nažloutlý.

Lupeny jsou hodně nízké a velmi husté. Barevně mohou být bělavé, nažloutlé nebo našedlé. K třeni jsou přirostlé. Výtrusný prach je bílý.

Třeň je 3-10 cm dlouhý a 1-2,5 cm tlustý v barevném provedení od bělavé až po okrově nažloutlou. Je mohutný a masitý.

Dužnina je měkká a bílá. Pro čirůvku májovku je typická její vůně. Po rozkrojení totiž ucítíme čerstvě umletou mouku. Chuť je velmi výrazná, moučná a mění se uvařením, kdy dochází k jejímu zjemnění.

Rozšíření

Čirůvka májovka začíná růst už koncem dubna. Odtud asi pramení její anglický název, který zní – houba sv. Jiří. U nás se její označení pojí až s měsícem květnem, kdy zřejmě bývala prvně hojně zaznamenána. Na tuto houbu můžeme narazit až do června.

Často se vyskytuje ve skupinách nebo v kruzích - např. na pastvinách, na mýtinách listnatých lesů nebo v parcích. Nejraději roste na bohatých alkalických půdách.

Možné užití

Čirůvka májovka se řadí mezi výborné jedlé houby. Hodí se k přípravě rozmanitých pokrmů.

Možnost záměny

Zaznamenány byly případy záměny čirůvky májovky za jedovatou závojenku olovovou. Ta způsobuje vážné žaludeční nevolnosti, které mohou být i smrtelné.

Závojenka olovová roste na vápenitých půdách v dubových lesích a je poměrně vzácná. Má však také silnou moučnou vůni jako čirůvka májovka, a proto je třeba odlišit tyto houby jinými způsoby. Závojenka olovová roste v období od července do září a její barva lupenů je tmavě růžová – tedy na první pohled odlišná od čirůvky májovky.

český název čirůvka májovka
latinský název Calocybe gambosa
hlavní znaky polokulovitý až rozložený klobouk bělavé až nahnědlé barvy, lupeny bělavé až našedlé, třeň bělavý až nažloutlý-mohutný, dužnina měkká a bílá, moučná vůně
rozšíření na pastvinách, v parcích, na lukách, v zahradách a sadech
doba sběru konec dubna až do června
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
Evans S., Kibby G., 2007: Nový kapesní atlas: Houby.
Keizer G.J., 1999: Encyklopedie hub.
Garibovová L. V., Svrček M., Baier J., 1985: Poznáváme houby.
www.cs.wikipedia.org



autor:
datum vydání:
10. května 2013


Diskuze k článku „Čirůvka májovka – Calocybe gambosa“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!