Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Orobinec úzkolistý - Typha angustifolia

Vodní bylina podobná svým tvarem rákosu obecnému. Jednou jsem mamce orobinec utrhla, aby si ho mohla dát do vázy. Měla ohromnou radost. Vůbec jsem nečekala, že jednoduchá a skoro obyčejná rostlina dokáže udělat člověku tak obrovské potěšení.

orobinec úzkolistý - klikněte pro zobrazení detailuorobinec úzkolistý I po delší době ve váze dokáže mít tato rostlina své kouzlo. Když měl orobinec světle hnědou "oschlou" barvu, tak se maminka rozhodla, že se pokusí nabarvit "stonek s listy" na jinou barvu. A musím uznat, že to stálo za to! Bylo to krásné, ale není nad přírozenou krásu přírody. Ale příklad ze mne si neberte, trhat by se nemělo nic, co náleží naší přírodě, i když v malém množství se zase toho tolik nestane.
třída rostliny jednoděložné - Liliopsida
řád Orobincotvaré - Typhales
čeleď Orobincovité - Typhaceae
rod Orobinec - Typha
druh Orobinec úzkolistý - Typha angustifolia

Charakteristika

Jednoděložná, vytrvalá bylina žijící v bahenním prostředí. Patří mezi naše nejdelší rostliny. Z tlustého plazivého oddenku vyráží 1 - 3 m dlouhé,jednoduché lodyhy s úzce čárkovitými zelenými listy. Válcovité palice květenství se podobají červenohnědému či černohnědému doutníku. Každý se na tom se mnou shodnout nemusí, proto raději uvádím červenohnědou a černohnědou barvu, ať se kdokoliv, co to bude číst rozhodne sám. Podstatným diferenčním znakem je květenství, které se skládá ze dvou palic dolní samičí a horní samčí. Ty jsou od sebe ve vzdálenosti o 2,5 - 3 cm nahým vřetenem. Na rozdíl od příbuzného orobince širokolistého, který má listy široce čárkovité a palice přiblížené. Velikost palic je většinou stejně dlouhá. Palice samčí po opylení brzy opadává. Plodem je nažka s typickým chmýrem, bez kterého by rozšiřování větrem bylo naprosto nemožné. Doba, kdy roste květ je zhruba od června do srpna.

Rozšíření

Květ orobince - klikněte pro zobrazení detailuKvět orobince Protože má orobinec rád bahenní prostředí a s dostatkem vody, hojně se vyskytuje na březích stojatých vod, klidně tekoucí vod, tůních atd. Nalezneme ho jak v nížinách, tak i v podhůří. Orobinec je jedna z typických rostlin, která je označovaná za vodní a bahenní bylinu. Orobinec úzkolistý má také své "příbuzné" např. Orobinec širokolistý, Orobinec sítinovitý, Orobinec nejmenší a Orobinec stříbrošedý.

Ochrana

Jedná se o poměrně hojně rostoucí rostlinu.

Zajímavost

Je zajímavé, že v době tak neklidné a pro obec zničující, přináší vesničanům orobinec úzkolistý obživu na několik desetiletí. V blízkosti Brumovic se v minulosti nacházel rybník, který byl příznivým stanovištěm pro růst orobince úzkolistého. Napoleonští vojáci používali rostlinu jako materiál pro výrobu pletených nádob a tašek. Vesničané se pletení nejrůznějších ošatek, misek, tašek, košíků a sotůrků od vojáků naučili a mnozí se touto prací živili až do konce první světové války. Poté se výroba z orobince utlumila, vzrostla zase v době okupace, po válce se pletením zabývalo stále menší množství žen. Tradice přežívala díky manželům Škrlovým, kolem roku 1982 přibylo několik mladých žen, které se výrobou sotůrků, rohoží, misek, ošatek a podložek z orobince začaly zabývat.

Český název Orobinec úzkolistý
Latinský název Typha angustifolia
Rozšíření V blízkosti bažin a stojatých vod…
Hlavní znaky Zelená bylina, 1 - 3 m vysoká
Doba květu Červen - srpen
Barva květu Černohnědý
Ochrana Ano

Zdroje:
www.kvetenacr.cz
www.biolib.cz
zajímavost

Debata k článku 'Orobinec úzkolistý - Typha angustifolia'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: "Ořech" a rostlina ze které pochází
Jaký ořech pochází z rostliny na obrázku?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 67%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Pírko

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz