Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Okáč luční - Maniola jurtina

Často ho známe pod lidovým názvem "hnědásek" a také proč ne, vždyť je to nejhojnější okáč z čeledi babočkovitých u nás. Možná vás ale překvapí, že ho můžete potkat i na Kanárských ostrovech

Okáč luční  samička - klikněte pro zobrazení detailuOkáč luční samička
foto: www.schmetterling-raupe.de
třída hmyz - Insecta
řád motýli - Lepidoptera
čeleď babočkovití - Nyphalidae
rod okáč - Maniola Schrank, 1801
druh okáč luční - Maniola jurtina (Linnaeus, 1758)
.

Vzhled

Okáč luční - sameček - klikněte pro zobrazení detailuOkáč luční - sameček Okáč luční je zbarvením nenápadný. Sameček je na líci černohnědý s jediným černým rezavě lemovaným slepým očkem. Samičky jsou na líci světlejší, hnědě okrové a očko předního rohu leží v rezavě žluté pásce, která se rozpadá na jednotlivé skvrny. Samečkovo očko je navíc mnohem menší než samičky.Rovněž na zadních křídlech bývá náznak světlejší pásky, probíhající rovnoběžně s lemem křídla. Spodní strana předních křídel je sytě okrová se širokým okrajovým lemem. Rub zadních křídel samce má hnědavé zbarvení se širokou žlutavě hnědou páskou, ve které jsou dvě až tři slepá očka. Samičky jsou podobné, avšak páska je žlutavě šedá. Motýl je střední velikosti, přední křídlo měří 22-28 mm, přičemž samička je vždy nápadně větší.

Od jiných druhů ho spolehlivě poznáme podle rozlišovacího znamení. Na spodní straně zadních křídel je široký šedý pás, do jehož středu zasahuje od kořenové části křídla tmavší klínovitý zub. Odstín základní barvy tohoto okáče je ale proměnlivý.

U okáčů se takto odlišuje výrazným způsobem sameček od samičky, ale velmi často se u nich objevuje jev zvaný gynandromorfismus, což je nesprávné rozdělení pohlavních chromozomů při dělení oplozeného vajíčka a to může způsobit, že jedna polovina organismu je samčí a druhá vypadá jako samičí. Tento jev je dobře vidět, neboť pohlavní rozdíly jsou u nich výrazné.

Rozšíření

Okáče lze nalézt od Kanárských ostrovů přes severní Amerikua Evropu k Uralu a areál rozšíření zasahuje až do Malé Asie a Iránu. Obývá nížiny stejně jako horské masívy, kde létá na horských lukách. Lze ho zastihnout ještě ve výškách 1500 m nad mořem.

Způsob života a potrava

Okáč luční - housenka - klikněte pro zobrazení detailuOkáč luční - housenka Motýlí generace se líhne v červnu a létají až do září. Opouštějí kukly postupně a navíc žijí poměrně dlouho. Jak již bylo zmíněno, jsou velmi hojní a prakticky všudypřítomní. Létají velmi pomalu a těžkopádně. Vyskytují se nejen ve volné přírodě, ale i ve velkoměstech. Nejčastěji v parcích, v příkopech podél silnic, na hřbitovech... Dává ale přednost otevřené krajině s křovinami či nesekanými loukami. Najdeme ho v lesích na cestách, v průsecích, na remízcích, na pasekách. Často saje na květech bodláků, pcháčů a chrastavců. Usedá i na zem, kde ho chrání ochranné zbarvení. Odpočívá nejčastěji s křídli přitisknutými k sobě, ale zrána nebo na sluníčku se sluní s široce rozevřenými křídly.

Při vyrušení motýl rychle rozevírá křídla a ukazuje své "oči", čímž se snaží oklamat a odstrašit případného útočníka.

Samečci mají jakýsi svůj rajon, který každé ráno obletují a na této své stálé trase hledají nově vylíhlé samičky a samozřejmě i potravu.

Rozmnožování

Housenky jsou zelené s tmavým širokým hřbetním pruhem, dlouhými chloupky a s bílými bočními proužky, hlava je žlutozelená. Líhnou se v září a po přezimování dokončují růst v květnu, kdy se kuklí.

Živí se lipnicí roční, obecnou a luční.

Ochrana

Ač jeden z nejhojnějších motýlů, také on zasluhuje naši ochranu neboť je důležitým článkem přírodního bohatství.

Hlavní zdroj:Rudolf Hrabák: Kapesní atlas našich motýlů

Debata k článku 'Okáč luční - Maniola jurtina'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 46%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Šembera

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz