Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Olše šedá - Alnus incana

Když jsem byla malá, tak jsem si vždy za naším barákem hrála pod olší šedou a schovávala se pod ní před sluníčkem. V té době jsem ještě netušila, že každý strom má své jméno a proč se mi právě líbila z těch mnoha stromů Olše šedá.

Třída vyššídvouděložné - Rosopsida
Řád břízotvaré - Betulales
Čeleď břízovité - Betulaceae
Rod olše - Alnus
Druh olše šedá - Alnus incana
Nejvíce se mi líbily krásně "kulaté" zelené listy, s kterými jsem si dokázala hrát od rána do večera. Od té doby mi tenhle strom uvízl v paměti. V naší zemi máme pěkné stromy. I když nemají hned nádherné květy, mohou být pro někoho něčím zvláštním jako například pro mne.

Charakteristika

Olše šedá - klikněte pro zobrazení detailuOlše šedá Tato rostlina patří do čeledi břízovitých. Olše dosahuje výšky až dvaceti metrů, ale může mít i podobu keřovou a tehdy měří kolem tří metrů. Olše šedá má korunu kuželovitého až pyramidálního tvaru s vystoupavými postranními větvemi a bývá spíše zašpičatělá. Kmen se většinou větví. Je tenký a někdy se najde i zakroucený. Hladká borka (kůra) má barvu šedobílou nebo přímo jen šedou. Ale větvičky jsou šedě plstnaté a na rozdíl od Olše lepkavé nemají lepící funkci. Střídavě rostoucí listy mají tvar vajíčka s troškou zašpičatělou špičkou. Po okrajích listů jsou velmi pečlivě vykousané. To jim dává nádherný charakteristický tvar. Mají příjemnou světle zelenou barvu. Na rubu listu je spíše bělavě šedá. S olší lepkavou mají společnou vlastnost. Na podzim při opadávaní jsou oba dva stromy bez podzimního vybarvení.

Stromy bývají jednodomé. Samčí květy jsou uspořádány v jehnědách po třech až pěti, žlutavohnědé barvy. Na rozdíl od samčích květů mají samičí načervenalé jehnědy. Krásu těchto květů je možné obdivovat od března do dubna. Plodem jsou nažky v černošedých zdřevnatělých šišticích, které mají velkou vytrvalost přetrvávat na větvích. Na mělkých skalnatých půdách se olše rozmnožuje velmi snadno. Pomocí kořenových a pařezových výmladků, které slouží k tomu, aby lépe odolávaly prudké vodě. Další výhodou také je, že naprosto velmi dobře vzdoruje mrazu. Podél horských potoků tato olše často sestupuje i do rovin, kde se pak přirozeně kříží se svou nížinnou kolegyní.

Rozšíření

květenství olše šedé - klikněte pro zobrazení detailukvětenství olše šedé Typickým stanovištěm Olše jsou vlhké a chudé půdy na živiny. Také velmi dobře snáší vápenitý substrát. Dále se vyskytuje na mělkých skalnatých (štěrkovitých) půdách v blízkosti horských bystřin. Protože je řazena k břehovým porostům, během doby tání sněhu je často zaplavována.

Možné použití

Pionýrská a meliorační dřevina. Její schopnost "rychle" dosahovat svého vzrůstu na místech, na kterých by jiné dřeviny uhynuly. Olše šedá se navíc často používá na zalesňování důlních hald a jinak neúrodných pustých půd.


Tento strom poškozují larvy bázlivce olšového.

Český název Olše šedá
Latinský název Alnus incana
Rozšíření v ČR na mělkých skalnatých místech, blízko bystřin
Rozšíření ve světě evropská pohoří
Doba květu březen - duben
Plod nažky v šišticích
Výška stromu 20 m
Výška keře 3 m
Borka šedobílá, šedá

Zdroje:
HABERER Martin, Atlas okrasných rostlin
www.iabc.cz

Debata k článku 'Olše šedá - Alnus incana'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 46%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz