Lípa velkolistá - Tilia platyphyllos

autor: Jana Šoltésová
Lípu velkolistou většina lidí zaměňuje s lípou srdčitou neboli lípou malolistou. Lípa velkolistá má také své synonymum a to lípa širolistá. Název rodu Tilia pochází z řeckého ptilon, což znamená křídlo, údajně podle blanitých křídlatých listenů květenství.

Třída Vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
Řád slézotvaré - Malvales
Čeleď lípovité - Tiliaceae
Rod lípa - Tilia
Druh Lípa velkolistá - Tilia platyphyllos

Charakteristika

Jako většina líp je i tento druh lípy velmi statný strom. Má široce vejčitou, košatou korunu. Borka šedá, hladká, lesklá, později podélně rozpraskaná. Větvičky olivově zelené, pýřité. Řapíkaté listy se dvouřadě střídají, svrchu jsou tmavější barvy a výjimečně se objevují i bílé chloupky. Naopak od svrchní strany je spodní strana listů světlejší a jsou zde vidět velmi zřetelně bílé chloupky. Listy jsou dlouhé až 15 cm. Na podzim lípa velkolistá mění barvu listů ze zelené na žlutou. Květy jsou oboupohlavní, po 2 - 5 v převislých vrcholících. Převážně pětičetné květy mají pýřitý kalich a korunu s volnými úzkými plátky světle žlutavé barvy. 30 - 45 tyčinek s bělavými nitkami srůstá v pět svazečků. Kvete od června do počátku července. Plody jsou plstnaté oříšky s pěti žebry (klíčící až druhým rokem), velké zhruba 8 - 18 mm, oplodí dřevnaté. Náročný druh nevhodný pro městské výsadby.

Lípa velkolistá obsahuje poměrně dost slizu, jehož množství je tím menší, čím jsou květy rozkvetlejší, a mále množství silice, jejíž hlavní složkou je fornesol. Součástí jsou také třísloviny, cukry a menší množství saponinu.

Odrůda: "Pallida", vyselektována z hybridního druhu Tilia x vulgaris (Tilia cordata x T. platyphyllos).

Rozšíření

Je velmi častá na vlhčích suťovitých půdách. V České republice roste roztroušeně od nížin až po pahorkatiny, ve vyšších polohách lze vidět pouze ojediněle. Má ráda polostín a především hluboké výživné hlinité půdy; vlhkomilný druh. V souvislých porostech se často vyskytuje v křovité formě. Včetně České republiky roste také ve střední, západní a jihovýchodní Evropě, na severu jen po Dánsko, na východě zase po západní Ukrajinu, na jihu po Itálii. Rozsáhlé lesy tvoří lípa velkolistá i na Krymu a Kavkaze.

Ochrana

Není nijak zvlášť chráněna.

Možnost užití

Je v podstatě stejné jako lípy malolisté (srdčité). Má měkké dřevo, které se perfektně hodí k řezbářským pracím. Pevné lýko se odedávna používá jako technický materiál. Dokonce i pro včelaře má lípa velký význam, protože je velmi oblíbena v době květu, kdy poskytuje velké množství kvalitního světlého nektaru. Uplatnění solitérně, ve skupinách nebo alejích a v parcích. Stejně jako lípa malolistá (srdčitá), tak i lípa velkolistá (širokolistá) má i léčivé účinky, které jsou si s lípou srdčitou velmi podobné. A to na rýmu, kašel, záněty průdušek, angínu, chřipku, jelikož dobře podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli, podporuje chuť k jídlu a uvolňuje křeče.

Český název Lípa velkolistá (širokolistá)
Latinský název Tilia platyphyllos
Výška až 40 m
Rozšíření Evropa, Kavkaz, Krym
Doba květu Červen - červenec
Plod Plstnaté oříšky s pěti žebry, oplodí dřevnaté
Listy Dvouřadě střídavé, dlouhé až 15 cm, široce srdčité
Ochrana Ne

Zdroje:
HABERER Martin, Atlas okrasných rostlin, Brázda, 2004

botanika.wendys.cz
botanika.borec.cz



autor:
datum vydání:
21. května 2007


Diskuze k článku „Lípa velkolistá - Tilia platyphyllos“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!