Koljuška tříostná - Gasterosteus aculeatus

autor: Mgr. Jana Hájková
Druh ryb, který je velmi hojně rozšířen ve sladkých i slaných vodách severní polokoule. Své jméno získalo tohle zvířátko podle tří ostnů na hřbetě, kterými se brání proti nepřátelům.

třída ryby - Ichthyes
řád volnoostní - Gasterosteiformes
čeleď koljuškovití - Gasterosteidae
rod koljuška - Gasterosteus
druh koljuška tříostná - Gasterosteus aculeatus

Vzhled

Maximálně deseticentimetrová rybka. Na šedomodrém hřbetě má tři pohyblivé ostny, které kryjí štíhlé a protáhlé tělo, které je z boku zploštělé. Na hlavě má koljuška nezvykle velká očka a ústí otvor. Boky jsou stříbřité, někdy díky odrazu až nazelenalé.

Sameček v době lákání své partnerky barví bříško do červené až rudé. Duhovky se mu přitom zbarvují výrazně modře.

délka těla: 5-8 cm pohlavní dospělost: na konci 1. roku života délka života: až 3 roky

Rozšíření

Koljuška je rybka hojně se vyskytující ve všech vodách severních oblastí zeměkoule. Není tedy problém ji spatřit například i v menších jezírkách či tůních. Mnoho chovatelů ji má doma jako akvarijního zástupce.

Způsob života a potrava

Existuje 7 druhů koljušek a jen koljuška mořská není schopná života v biotopu sladké i slané vody. Jako jediná není totiž schopná přizpůsobit se životu ve sladké vodě kvůli zmenšené koncentraci soli v ní rozpuštěné.

Koljuška tříostná se po většinu roku pohybuje ve volných hejnech. Pouze v době rozmnožování si samečci vytváří svá teritoria, která vehementně brání proti vetřelcům. Mnohdy se ale neubrání. Nebezpečným protivníkem koljušek je např. rejsec vodní, vydra a velké dravé ryby, stejně tak jako ledňáček a vodní ptáci.

Koljušky se živí drobnými vodními živočichy, jikrami a potěrem ostatních ryb. Nepohrdnou však ani mladými svého vlastního druhu. Za kořistí se vydávají v noci a její přítomnost poznají podle jejího pohybu. Při úplňku koljuška svou kořist i zpozoruje, chytne ji do čelistí a vcucne. Živočich už nemá nejmenší šanci na přežití, protože koljuška tříostná svůj stisk zubů, ostrých jako jehličky, nepovolí.

Rozmnožování

Období rozmnožování se u koljušek traduje na jaře cca od konce března a trvá až do srpna. Důvodem výběru tohoto termínu je dostatek potravy. Samečci si oblečou pestrobarevné kabátky a na hnízdo, které sami postaví, lákají partnerky. Samička vypustí do hnízda jikry, které sameček okamžitě oplodní. Péči o mladé rybky přebírá otec. A že má co dělat, protože na jedno hnízdo připadá 300-1000 mladých rybek.

Ochrana

Některé druhy koljušek trpí znečišťováním vod, ale jejich populace nejsou nijak vážně ohroženy. Není tedy potřeba žádné zvláštní ochrany.

český název koljuška tříostná
latinský název Gasterosteus aculeatus
hlavní znaky stříbřité, protáhlé tělo
způsob života v hejnech X v době rozmnožování v párech
rozšíření Čr celá
rozšíření svět mírný pás severní polokoule
potrava larvy hmyzu, červi, korýši, jikry a potěr
počet jiker 300-1000
ochrana není

zdroje (informací):
Encyklopedie zvířat , kolektiv autorů, IMP BV/International Masters Publishers s.r.o.

http://encyklopedie.seznam.cz



autor:
datum vydání:
5. června 2007


Diskuze k článku „Koljuška tříostná - Gasterosteus aculeatus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!