Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Lišaj smrtihlav - Acherontia atropos

Největší zástupce tohoto rodu v České republice.

Lišaj smrtihlav - klikněte pro zobrazení detailuLišaj smrtihlav
Třída Hmyz - Insecta
Řád Motýli - Lepidoptera
ČeleďLišajovití - Sphingidae
Rod Lišaj - Acherontia

Vzhled

Lišaj smrtihlav patří k největším evropským motýlům a je největším našim lišajem. Přední křídla, dlouhá 45 až 65 mm, má šedočerná s nepravidelnými červenohnědými skvrnami. Celý povrch předních křídel je řídce poprášen lesklými šupinami. Zadní hlínožlutá křídla jsou ozdobena dvěma příčnými hnědými páskami, z nichž vnější je výraznější. Tykadla jsou tmavá, ke konci ztloustlá a bělavá, zakončená háčkem. Na tmavé hrudi vyniká světlý znak připomínající umrlčí lebku. Tupě zakončený zadeček je žlutý s namodralým, neostře ohraničeným podélným hřbetním pruhem a příčnými černými proužky na každém zadečkovém článku. Sosák je krátký a tuhý.

Rozšíření

Početnost mimořádně kolísá rok od roku. Ve studených obdobích je přílet minimální, v teplých letech přilétá velký počet jedinců. Přesné zjišťování počtu migrujících smrtihlavů je neobyčejně obtížné, protože jsou aktivní teprve pozdě v noci. Početnost je možné odhadovat nepřímo podle množství později nalezených housenek a kukel nebo registraci motýlů ulovených do světelných lapačů při sledování zemědělských škůdců. Motýl je rozšířen především v jižní Evropě, Africe, Madagaskaru a zasahuje i do Přední Asie. Migrací proniká až do jižního Švédska.

Způsob života

Tento druh zpravidla nepřežije v našich podmínkách zimu. Pokud se ale motýl stihne vylíhnout na podzim, odletí na jih, kde zimu přečká. Motýl se objevuje ve střední Evropě ve dvou generacích, z nichž první přilétá z jihu a druhá se líhne v září a říjnu z kukel, které se vyvinuly u nás. Motýl dobře létá. Z oblastí severní Afriky a jižní Evropy migrují na sever samičky a zakládají potomstvo v severněji položených krajinách.

Lišaj smrtihlav často navštěvuje včelí úly, kde bývá ubodán včelami. Po vylíhnutí nebo v nebezpečí vydává lišaj krátké pištivé zvuky.

Rozmnožování

Housenka lišaje smrtihlava - klikněte pro zobrazení detailuHousenka lišaje smrtihlava Samičky na jaře kladou vajíčka na různé lilkovité rostliny, hlavně na brambor, na kustovnici cizí a na rajče. Vajíčka jsou velká, hladká, žlutozelená a housenky se líhnou asi po 10 až 12 dnech. V našich podmínkách trvá stádium housenky 40 až 60 dní. Housenky měří až 15 cm. Jsou pestré a mají tři základní zbarvení. Buď převládá na hřbetní straně barva žlutá, modrá nebo hnědá. Hlava má žluté zbarvení s černými bočními proužky a růžek na zádi těla je okrový, zrnitý a esovitě prohnutý. Při vyrušení vydávají kusadly vrzavý zvuk. Kuklí se hluboko v zemi (15 až 40 cm), kde vytvářejí prostorné hliněné pouzdro, ve kterém se mění v rudohnědou, lesklou, asi 6 cm dlouhou kuknu.

Zdroj:
Rudolf Hrabák: Kapesní atlas našich motýlů

Debata k článku 'Lišaj smrtihlav - Acherontia atropos'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Ptačí siluety
Jakou siluetu bude mít za letu tento pták?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 92%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz