Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Hortenzie - Hydrangea

Hortenzie mohou někomu připomínat sladké letní nicnedělání, jinému třeba babiččinu zahrádku. Tyto okrasné keře však nemusíme vždy spojovat s nostalgickými vzpomínkami.

Hortenzie - klikněte pro zobrazení detailuHortenzie
Třídavyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
Řád dřínotvaré - Cornales
Čeleďhortenziovité - Hydrangeaceae
RodHortenzie - Hydrangea

Charakteristika

Hortenzie jsou opadavé keře vysoké 1 až 3 m (v domovině dosahují výšky až 4 m). Celkový vzhled mají vzpřímený až široce rozložitý. Většinou bývají olistěné až k zemi. Jejich listy jsou krátce řapíkaté a široce vejčité, okraj mají hrubě pilovitý. Květy má hortenzie uspořádány v koncových chocholících, které jsou ploché, polokulovité až kulovité a 15 až 20 cm velké. Barvu mají bledě modrou, purpurovou, růžovou, červenou a bílé (Květy mění barvu podle půdní reakce. V půdě alkalické jsou růžové a v půdě kyselé jsou modré). Plochá květenství mají ve svém středu plodné (fertilní) květy, které jsou obklopeny prstencem květů neplodných. Rostlina kvete od března do července. Plodem je tobolka.

Původ

Hortenzie (Hydrangea) krášlí evropské zahrady svými kouzelnými květy již přes 200 let. Její hlavní původ bychom našli v Číně, odkud ji jako první roku 1790 přivezl do Evropy francouzský botanik T. Commerson a pojmenoval po své přítelkyni Hortensii Barté. V přírodě bylo popsáno přibližně na osmdesát druhů botanických hortenzií. Převážná většina z nich pochází z východní Asie a Severní i Jižní Ameriky. Pro naše podmínky se hodí především opadavé druhy. Daří se jim, jako by k nám odjakživa patřily. Přitom žádná z nich v Evropě nikdy přirozeně nerostla. První byla dovezena ze Severní Ameriky hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens). Dnes se pěstuje především její kultivar ´Grandiflora´.

Pěstování

Květ hortenzie - klikněte pro zobrazení detailuKvět hortenzie Hortenzie rostou nejlépe na chráněném stanovišti v lehkém polostínu. Mají-li dostatek vláhy, snesou i plné slunce. Půdu jim připravíme humózní, dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí. Na vápnitých půdách nám neporostou, protože všechny jsou tzv. „vápnostřežné“. Nejvíce vody spotřebují keře během kvetení. Půdu nikdy nenecháme vyschnout. Hnojit bychom je měli až do konce srpna. Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí. Hortenzie zpravidla přezimují bez problémů. Pokud však namrznou, počkáme aspoň do května, zda ještě neobrazí. Rostliny v nádobách přeneseme do chladné, mrazuprosté místnosti nebo musíme nádobu dobře obalit a izolovat od země. Vzhledem k tomu, že rostliny na zimu shodí listy, můžeme je přezimovat i v tmavých prostorách. Přesazování starších rostlin je možné především u hortenzie latnaté a lze jej spojit i s případným dělením. Většinu hortenzií můžeme množit hřížením, odkopky, bylinnými nebo kořenovými řízky.

Škůdci a choroby

Svilušky, mšice v příliš teplém prostředí. Příliš teplé stanoviště přináší padlí.

Zdroj
www.garten.cz
listnate-kere.atlasrostlin.cz

Debata k článku 'Hortenzie - Hydrangea'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Hrozivá čelist

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz