Biologicky odbouratelné produkty často představují velkou ekologickou zátěž

Biologie |

Odpad, který se biologicky rozkládá, po sobě zdánlivě nic nezanechá. Jenže zdání klame.




Problém je, že při rozkladu biologicky odbouratelných produktů (např. některé jednorázové pleny, kartony na nápoje, pytle na odpadky) se na skládkách často uvolňuje metan – skleníkový plyn, jehož efekt je mnohonásobně silnější než u tolik proklínaného oxidu uhličitého.

Skládky by proto měly být vybaveny odchytávači metanu, který by šel buď oxidovat, nebo lapat a pak používat jako palivo (i když je otázka, zda je tato technologie ekonomicky rentabilní). Potíž je ale v tom, že tyto technologie se nasazují, až je skládka „plná“ a uzavřená patřičným krytem s lapačem metanu. Paradoxně, u odpadu preferujeme, aby se sám rozložil co nejrychleji, což je však v tomto případě na škodu. Americká Federal Trade Commission povoluje označení produktu za biologicky odbouratelný pouze tehdy, pokud se rozloží do určitého času.

Biologicky rozložitelné produkty jsou proto k životnímu prostředí vlastně nešetrné – tak alespoň soudí americký profesor environmentálního inženýrství Morton Barlaz, který tento výzkum vedl. Podle něj by to chtělo, aby se materiály rozkládaly naopak pomalu, hlavně tam, kde se nepočítá s recyklací.

Zábavným způsobem to celé nicméně ukazuje, jak se různé „zelené“ přístupy tlučou mezi sebou…

 

Zdroj: The Register

 

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.