Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

U nás kukačky jiná mláďata zabíjejí, ve Španělsku jim pomáhají přežít

Kukačky, které snášejí vajíčka do cizích hnízd, nejsou jenom paraziti. Dlouholetá španělská studie zjistila, že mláďata kukaček chocholatých pomáhají díky jedné své "dovednosti" chránit hnízdo před dravci.

Trojice mláďat v hnízdě, v tomto případě hnízdě strnada severního. | foto: Profimedia.cz

Když se zeptáte na příklad parazitismu se zvířecí říši, asi brzy narazíte na kukačky. Tito ptáci jsou pověstní tím, že kladou vejce do cizích hnízd, a péči o potomstvo, které se z něj vylíhne, nechávají na majitelích tohoto hnízda. Selský rozum by napovídal, že něco takového hostiteli nikdy nemůže pomoci.

"Selský rozum" ovšem postavila na hlavu 16 let trvající studie, kterou na španělských kukačkách prováděla Italka Daniela Canestrariová z univerzity ve španělském Oviedu. Vyšla v časopise Science (placený přístup odsud). Předmětem jejího zájmu byly kukačky chocholaté. "To je v podstatě africký druh kukačky, který ale žije i v nejjižnější části Evropy," říká etolog Tomáš Grim z Univerzity Palackého v Olomouci.

Naše a "španělské" kukačky se liší velikostí, zbarvením i výběrem hostitelů. České kukačky parazitují na malých pěvcích, několikanásobně menších než jsou samy, španělské hlavně na strakách a vránách. Nejdůležitější je ovšem rozdíl v přístupu k nevlastním sourozencům. Kukačky chocholaté se k nim nechovají agresivně a nevytlačují je z hnízda. Žijí s nimi až do vylétnutí z hnízda a konkurují si především při rozdělování potravy od rodičů.

Přesto se vrány kupodivu příliš nebrání. Na rozdíl od strak (které jsou obětí kukaček ještě častěji), nevyhazují z hnízda kukaččí vejce, i když jsou velmi nápadně odlišná od těch jejich. Také nenapadají kukačky potulující se v okolí hnízd. A to přesto, že jde o velmi rozšířený jev. V severním Španělsku, kde pracovala Canestrariová s kolegy, kukačky chocholaté nakladou vejce zhruba do dvou ze tří vraních hnízd.

I když je tento způsob parazitismu méně krvavý než u českých kukaček, málokdo by asi pochyboval, že konkurence navíc bude pro hostitele vždy nevýhodná. Zdá se jasné, že v hnízdech s kukaččími mládaty musí přežít méně mláďat než v hnízdech bez parazitů.

Mladý jedinec kukačky chocholaté

Ale skutečnost je jiná, než by se mohlo zdát. Data za celých 16 let sledování nedokazují žádný statisticky významný rozdíl v počtu odchovaných mláďat mezi hnízdy tzv. "neparazitovanými" a těmi, do kterých příslovečný čáp přinesl rodičům kromě vráňat i kukačku. Statistiky dokonce naznačují, že z hnízd s kukaččím vejcem vylétne více vran než z hnízd "čistých", ale rozdíl je tak malý, že může jít o náhodu.

Kukačka vs. kočka

Vliv kukaček každopádně není úplně jednoduchý a jednoznačný. Když jsou v hnízdě, mladých vran z nich v průměru vylétne méně, ale s větší pravděpodobností. V některých letech se dokonce hnízdům s mladými kukačkami vedlo podstatně lépe než hnízdům bez nich. Šance na přežití byla u mláďat vyrůstajících s kukačkami v některých letech vyšší o desítky procent.

Tajemství úspěchu kukaček odhalil pohled do statistik a přičichnutí k hnízdu. Roky, kdy se vyplatilo žít s kukačkou, byly roky, kdy nejvíce hnízd padlo za oběť nejrůznějším dravcům, od polodivokých koček po dravé ptáky. Napadení a zničení hnízda nějakým dravcem je zcela běžný osud, který potká každou szónu většinu párů vran i jiných pěvců. Zvláště třeba v letech, kdy je (třeba kvůli teplé zimě) dravců více než obvykle. Během takového jara by bylo pro vrány nejlepší lepší pozvat kukačku na návštěvu.

Téměř jistě za to může výměšek kukaččích mláďat. Ten obsahuje celou řadu páchnoucích látek, které z mláděte činí opravdu nechutné sousto. "Podobně je to i u českých kukaček obecných, a můžu potvrdit, že smrdí opravdu pekelně," říká Tomáš Grim. Že to není jen jeho osobní hodnocení, si autoři studie ověřili, když nabídli devíti kočkám kousek masa "dochuceného" výměšky mladé kukačky. Kousla si jediná a ani ta sousto nakonec nepozřela.

Odporné výměšky jsou určeny především pro obranu samotné kukačky, ale v případě španělských kukaček se ukázaly být "bonusem". Nedá se jednoznačně říct, že by byly hostitelům jen prospěšné, ale rozhodně nejsou tak velké příživnice, aby vrány (či spíše evoluce) měly potřebu s tím za každou cenu něco dělat.

Není to úplně ojedinělá strategie. Teorie i pár příkladů ukazují na to, že parazitům se vyplácí do jisté míry být prospěšnými. Tomáš Grim uvádí příklad jiných ptáků, amerických vlhovců, který je také (sice spoře, ale přece) doložen v odborné literatuře. I u nich existuje jeden parazitický druh, který bez skrupulí klade vejce příbuzným do hnízda.

Mláďata na "sourozence" také neútočí, naopak o ně pečují. Na rozdíl od hostitelského druhu se u nich vyvinula schopnost pojídat larvy a vajíčka, která na holátka klade jeden druh střečka. Larvy se zavrtají do těl mláďat a mohou je snadno zabít (sedm a více larev na mládě je prakticky jistý rozsudek smrti). Pokud tedy v hnízdě není žravé mládě parazitického vlhovce, které obvykle alespoň část hmyzích cizopasníků zastaví. Statistiky ukázaly, že parazit tak zvyšuje pravděpodobnost přežití všech mláďat v hnízdě.

Mafiáni, nebo paraziti?

Pach také nemusí být jediná zbraň, kterou mají kukačky v arzenálu. Mezi biology si získal jistou proslulost i obraz kukaček jako mafiánů ptačího světa. Podle hypotézy podepřené dvěma studiemi kukačky trestají ptáky, kteří se proti příživníkům brání stejně jako organizované zločinecké skupiny.

Podle záznamu z vysílaček umístěných na těle se zdá, že kukačky si pravidelně kontrolují hnízda, kam nakladly vejce, a pokud v nějakém vejce není, hnízdo vyplení a snůšku zničí. Když pak jeho majitel znovu zahnízdí, kukačka do něj nasadí vejce znovu a jeho "majitel" už se o vyšoupnutí vetřelce pokusí s mnohem menší pravděpodobností.

Tato myšlenka vypadá komplikovaně, ale odborníci ji jen tak neodmítají. "Podle mého názoru ji mají autoři podloženou velmi dobře čísly," říká Tomáš Grim. Jestli jsou kukačky opravdu tak duchaplní a přizpůsobiví zloduši, to se patrně jen tak nedozvíme. Studium chování ptactva není disciplína, do které by se sypaly peníze ve velkém, a tak se musíme stále spoléhat na dvě původní studie.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 1 příspěvek

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...