Organická výroba elektřiny z vody je na dosah

Každý z nás spotřebuje denně několik desítek litrů . Ať je to sprchováním, splachováním toalety nebo třeba praním. Použitou vodu však jen tak nepouštíme do přírody, nejprve ji v čistírnách odpadních vod (ČOV) zbavíme nečistot. Čištění vody vyžaduje čas, energii a hlavně peníze. Co kdyby ale odpadní vody mohly být použity jako zdroj ?  
odpadní voda
Obrázek: Greenpeace

Ve většině současných ČOV se využívají bakterie rozkládající organický odpad. Inženýr Bruce Logan a jeho tým z Penn State University však vymysleli něco lepšího.

Nový způsob čištění je rovněž založen na bakteriích rozkládajících organický materiál. Avšak s tím rozdílem, že elektrony, které jsou vylučovány bakteriemi, jsou využity pro výrobu elektrické energie.

Zachycování elektronu probíhá v jakémsi pomocí uhlíkových vláken. Systém ale nemusí nutně vyrábět jen elektrickou energii. Pokud v systému například zvýšíme napětí z vnějšího zdroje, lze také vyrábět prakticky zadarmo .

„V současné době používáme 5 % naší elektřiny k provozu naší vodohospodářské infrastruktury,“ říká pan Logan a dodává: “Můžeme doslova nalít odpadní vodu do palivového článku a vyrobit elektrickou energii. Používáme bakterie, které jsou schopné změnit organické i některé neorganické látky přímo na elektrickou energii.“

Pan Logan očekává, že využívající odpadní vodu, budou na trhu dostupné do deseti let. Cílem je vytvořit zařízení, které bude produkovat dostatek energie jak pro vlastní provoz čistíren odpadních vod, tak i pro potřeby dalších uživatelů.

Jak můžeme vidět na přiloženém videu, vědci si nevymýšlí. Systém opravdu funguje. Teď zbývá ta nejtěžší část. Převést zařízení z laboratorních podmínek do reálného světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *