Dotaci na ekologické kotle chce více Severomoravanů,než je peněz

01.02.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ostrava 1. února (ČTK) - Už od úterního večera stáli před krajským úřadem v Ostravě zájemci o dotaci na ekologický kotel. Zájem lidí o výměnu starého kotle na tuhá paliva za nízkoemisní kotel šetrnější k životnímu prostředí je tak obrovský, že kraj zřejmě už po dnešním prvním dnu bude muset příjem žádostí uzavřít, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Na společný pilotní program ministerstva životního prostředí a Moravskoslezského kraje je zatím vyčleněno 20 milionů korun a žadatel může dostat maximálně 60.000 korun. Při přiznání plné dotace tak může být v regionu vyměněno zhruba 330 kotlů. Už okolo 09:00 počet žádostí toto množství převýšil. Vlčková přiznala, že až tak obrovský zájem úřad překvapil. Kraj podle ní bude hledat další možnosti, jak v programu pokračovat.

"Zájem o dotace na výměnu je velký. Opravdu jsme nevěděli, jakým způsobem to bude probíhat a už od úterý od večera někteří lidé stáli a čekali až se ráno otevře úřad," uvedla Vlčková. Okolo 09:00 stála na úřadu fronta zhruba 150 lidí a další stále přicházeli. "Můžu říct, že přijmeme všechny žádosti, které tito lidé přinesou, protože nevíme, jestli všichni, kteří ji podali, splnili podmínky," uvedla Vlčková. Žádosti se označují pořadovým číslem podle času přijetí. Po dnešním dnu ale bude jejich příjem zřejmě ukončen.

"Jsem tady od 06:15 a úplně se mi klepou ruce, protože jsem byl asi poslední v pořadí, na koho kotel ještě vyjde. Měl jsem ještě nějakou nepřesnost na obálce, tak jsem to ještě rychle opravoval," uvedl Václav Stuchlý ze Staré Bělé. Dodal, že dotace je pro něj velmi výhodná. "Mám velmi starý kotel a veškeré teplo mi jde do komína, zamořuju oblast, kde bydlím, takže pro mě to je výhodné," doplnil Stuchlý.

O něco menší štěstí měl Jaroslav Kisza z Třince-Oldřichovic, který dostal pořadové číslo 340 a bude tak nyní muset doufat, že některé žádosti budou vyřazeny a na kotel tak nakonec peníze dostane. "Je to výhodné, mám starý kotel na pevná paliva, který potřebuju vyměnit, je to zajímavá příležitost," uvedl Kisza s tím, že žádost byla jednoduchá a dala se vyřídit během jediného dne.

Z loňského Sčítání lidu, domů a bytů vyplývá, že je v regionu více než 55.820 bytů, v nichž se topí uhlím, koksem, briketami či dřevem, a mohly by v nich tudíž být klasické prohořívací kotle, na něž se dotace vztahuje.

Dotovaný kotel musí žadatel provozovat alespoň po dobu 15 let, kdy musí také umožnit kontrolu topeniště. Na koupi a instalaci nového kotle a likvidaci starého zařízení bude mít čas devět měsíců. Peníze budou vypláceny zpětně.

Moravskoslezský kraj má nejhorší kvalitu ovzduší v zemi. Právě lokální topeniště se kromě průmyslových podniků a dopravy na kvalitě ovzduší výrazným způsobem podílejí. Při používání ekologických kotlů by tak ročně mohlo do ovzduší z jednoho rodinného domku uniknout až o 100 kilogramů prachu méně. V případě, že bude vyměněno přes 330 kotlů je to asi o 33 tun prachu méně. Kraj navíc lidem slibuje, že díky vyšší účinnosti kotlů zaplatí za vytápění asi o třetinu méně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK