Naše milá Milá

autor: Alena Rulfová
Na severu Čech, v Českém středohoří, jako majestátný velitel vrchů Oblík a Raná v okrese Most nad vesnicí Milá se tyčí kopec stejně příznačného názvu jako tato malá víska - kopec s výškou okolo 500 metrů - naše milá Milá.


Jak na(horu)

Vede na ni značená turistická stezka, která se začíná buď od okraje silnice, jež směřuje z obce Milá do obce Bělušice, přesněji těsně před odbočkou na obec Odolice, nebo se můžeme vydat polní cestou přímo z obce Milá a snadno po ní dojdeme až k ceduli značící chráněnou krajinou oblast kopce Milá a jeho okolí a ke krákorci - ukazateli oznamujícímu, jak daleko a kterým směrem leží nejbližší vesnice. Cesta na vrchol je značena bílo modře a stáčí se téměř kolem celého vrchu, takže stoupání není vůbec příkré ani nebezpečné. Až úplně nahoře, na kmeni jednoho stromu, je připevněna modrá železná schránka. Uvnitř je uschována kniha, do níž každý, kdo vyšplhá až tam, může zaznamenat své pocity těsně po vcelku namáhavém výstupu na kopec Milá. Když jsem já měla možnost začíst se do stránek tohoto originálního deníku, velmi mě překvapilo, že jeho na jeho listech je zaznamenán skutečně každý den (mimo zimního období, i tak však 'prodlení' činí pouze několik málo dní.) rukama tisíců turistů nejen z Čech ale také z Německa a Slovenska. Avšak není divu, že na vrchol kopce Milá směřuje denně tak velký počet z nás, vždyť výhled na ty nejkrásnější zákoutí severu Čech, skýtá pocit uvolnění a porozumění, proč že vlastně na tomhle světě žijeme. Aneb slovy jedné z písní bratrů Nedvědů: '...ten kdo neví, nepochopí...'

Geologie

České středohoří patří k našim nemnoha sopečným pohořím. Rozloha Českého středohoří činí okolo 1300 km čtverečních. Jeho délka se pohybuje něco přes 70 km a šířka až 25 km. Rovněž kopec Milá je výsledkem sopečné činnosti z období starších třetihor.

Flóra

Východní strana kopce je pokryta převážně stepí a lesostepí s četnými keři a polokeři, zatímco stranu západní pokrývají syté zelené stromy až lesního rázu. Můžeme zde nalézt velké množství bylin například hvozdík kartouzek, hořec, koniklec, sasanku hajní, prvosenku jarní, bodlák obecný, ostružiník, jahodník nebo dokonce i některé vstavačovité. Z keřů zde roste např. ve velkém zastoupení růže šípková, trnka obecná a jiné.

Fauna

V blízkém okolí často narazíme na volně žijící stádo muflonů, které mnozí lidé znají jen z obrázků či z poza plotu zoologických zahrad. Při posledním mně známém sčítání této zvěře jejich počet zde činil 86 kusů. Je snadné na ně 'narazit', stačí se jen pořádně dívat a být co nejvíce potichu. Z ostatní vysoké zvěře můžeme jmenovat například početná stáda srnčího. Žije zde také mnoho lišek, kun, lasiček, zajíců, prasat divokých a obrovské množství ptactva. Při našem posledním sestupu z vrcholu kopce jsme s kamarádem objevili hnízdo káňat lesních. Je ukryto na bezpečném místě a my jsme raději hned zapomněli, kde přesně se nachází. Někdy je lepší nevědět. Dále zde žije také mnoho hlodavců a někteří plazi.

Žiji v Českém středohoří devatenáct let a na kopci Milá jsem byla již několikrát, ovšem vždy, když se rozhodnu na ni jít znovu, zjistím, že krása tohoto vrchu a jeho okolí se dá objevovat neustále, neb je neskutečně proměnlivá. Koneckonců stejně jako my - lidé.



autor:
datum vydání:
12. srpna 2004


Diskuze k článku „Naše milá Milá“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!