Keškování neboli Geocaching - (nejen) víkendová zábava pro celou rodinu

autor: Mgr. Jitka Fialová
Znáte tu situaci, kdy se v sobotu ráno probudíte a začnete přemýšlet o tom, co by se dalo dělat? Napadne vás aspoň tucet tipů na výlet, ale pak nějak skončíte v nejbližším obchodním centru o 2000 chudší, i když jste plánovali utratit maximálně třetinu. Než jsme objevili geocaching, rozhodně to byl náš příklad.

GEOCACHING [geokešink] je celosvětová hra využívající techniky GPS pro hledání ukrytých pokladů. Hráči se za pomoci GPS zařízení snaží objevit krabičku, zvanou keš, a poté se o svůj zážitek podělí na internetu. Lidé hledající tyto ukryté schránky se nazývají kešeři, keškaři nebo humorně kačeři.

Co v keškách najdete

Krabičky jsou různě veliké, od zkumavek (velikost micro), přes klasické obědovníky až po nádoby neurčitých rozměrů. Od toho se odvíjí i druh nalézaných předmětů. V každé krabičce vždy najdete logbook, tedy blok či sešit, do něhož se potvrzuje nalezení a je možné přiložit vzkaz. Mnoho kešerů má vlastní razítka, takže procházení logbooků bývá zábavné. Časté jsou pak postavičky z čokoládových vajíček, malé upomínkové předměty, odznáčky, přívěšky apod. Pokud natrefíte na speciální tematické keše, můžete se nechat překvapit třeba různými pivními podtácky a víčky nebo magnetkami. Platí pravidlo, že pokud si něco vezmete, musíte za to také něco vložit, aby i další návštěvníci mohli zažít radost z nalezení pokladu.

Autorka článku s travelbugem - tento nalezený předmět se musí přemístit do další keše.

Zvláštní skupinu pak tvoří trackovatelné předměty. To jsou takové, jejichž posláním je cestovat z jedné keše do druhé, čím dál, tím lépe. Nejobvyklejší jsou travelbugy (v překladu brouk cestovatel) a geocoiny - speciální mince, většinou ze dřeva.

Různé druhy pokladů

Není keška jako keška. Je jasné, že se liší podle velikosti a obsahů, ony ale variují i podle druhu. Nejjednodušší je najít klasickou. U té je potřeba jen zapsat souřadnice a pokud není uvedeno jinak, najdete ji do 5 m od cílového místa. Může pomoci i nápověda, některé bývají totiž umně skryty třeba pod mechem v dutině stromu či magnetem připnuté pod trámoví mostu.

Dalším druhem je multikeš. Zde hodně záleží na výrobci keše (tím mimochodem může být jakýkoliv keškař), obecně platí, že zadané souřadnice zavedou jen na začátek nějaké trasy, kterou je nutné projít pro získání konečné polohy. Třeba musíte projít křížovou cestu. Má zobrazený voják v ruce meč, dýku nebo hůl? Poznamenejte si odpověď, zjistíte tak jedno číslo k ukrytému pokladu.

Pokročilí lovci mohou vyzkoušet své možnosti na záhadných "mysterious" keších. U nich je nutné vyřešit šifru, rozluštit záhadné písmo nebo souřadnice spočítat pomocí leckdy už zapomenutých školních vzorečků. Souřadnice zde slouží jen jako tematická inspirace.

V průběhu let existence hry se vytvořili i další druhy, ty už ale nejsou tak obvyklé. Za zmínku ale určitě ještě stojí "challenges", tedy výzvy. Ty vás zavedou na místo, kde se nic neukrývá. Jejich smyslem je inspirovat vás k nějaké činnosti, která pobaví vás a většinou i okolí (už jste zpívali uprostřed náměstí nějakého významného města?).

Proč sdílení na internetu

Některé lidi by mohlo odradit, že je nutné mít GPS přístroj, přístup k internetu a své zážitky sdílet. Tím, že navigaci už dnes najdeme v každém mobilním telefonu, máme vyřešený první zádrhel. Sdílení informací v geocachingu přináší mnoho výhod. Kdo by se nechtěl podělit o radost z nalezení? Případně si postěžovat, že ani po půlhodině trpělivého prohledávání nebyla krabička objevena? Na mapě si můžete označit už nalezená místa. Změní se vám pak ikonka na usměvavého smajlíka, čímž získáte přehled o dobytém území. K registraci stačí e-mail a jméno, takže se člověk nemusí bát narušení soukromí. Navíc získáváte zajímavé přehledy a statistiky.

Výhody pro rodiny

V České republice můžete vypátrat okolo 2500 keší, celosvětově jich je ukrytých téměř 2 miliony (pozor, ne všechny jsou aktivní). Do hry je momentálně zapojeno něco přes 5 milionů hráčů. To znamená, že už by se nikdy neměla opakovat situace, kdy raději doma opékáte buřty, než aby se někam vyjelo s tím, že nevíte, co tam vlastně budete dělat. Stačí si vybrat místo a i kdyby někoho příliš nevzrušovaly památky či divy přírody, o adrenalin má postaráno v podobě odlovu kešek. Navíc vás tato hra může zavést na nečekaná místa. Co když je nějaká schovaná kousek od vaší benzinové pumpy? Co když je uprostřed lesa, kam chodíte houbařit, nějaký zajímavý kříž či kaplička? My třeba díky rodinné posedlosti odlovem objevili, že v UNESCO klenotu Holašovicích se nachází české stonehenge (ač obrovské, od silnice jsme si jej nevšimli).

Pokud se podíváte na mapu, zjistíte, že se v Čechách nachází i keše v různých uskupeních. Takže si můžete ulovit třeba krušnohorského batmana či jihočeského kapra.

Geocaching vám tedy vyřeší dva kritické body pro plánování úspěšného rodinného výletu. Místo a náplň. Může přidat na atraktivnosti i zaběhlým výletům a cestám za příbuznými. Jednoduše si přijdou na své nejen děti v podstatě jakéhokoliv věku, ale i dospělí.

zdroj www.geocaching.cz



autor:
datum vydání:
24. září 2012


Diskuze k článku „Keškování neboli Geocaching - (nejen) víkendová zábava pro celou rodinu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!