Jaro přichází aneb ptačí námluvy začínají

autor: Ing. Lenka Drbohlavová
Na jaře se probouzí příroda a našemu uchu často lahodí ptačí zpěv. Zpěv je hlavním nástrojem při námluvách a tvoření párů. Někteří ptačí partneři se setkávají pouze nakrátko, pouto jiných je naopak velmi pevné a trvá celý život.


Začátek námluv

Období námluv a hnízdění u zpěvných ptáků začíná obvykle na jaře, kdy je dostatek potravy. Spouštěčem námluv je celá řada faktorů – prodlužující se den a přibývání světla registruje pineální tělísko v ptačím mozku a nastartuje v těle složité hormonální změny. Námluvy začínají tokem samečka. Ten svým zpěvem oznamuje okolí obsazení daného teritoria a zároveň vábí potenciální partnerky.

Kritéria výběru

A podle čeho si vlastně vybírá samička vhodného partnera?

Neřídí se jen vzhledem jedince, ale i jeho pěveckým uměním. Dokonce i schopností postavit hnízdo a opatřit potravu - např. sameček ledňáčka partnerce přinese rybku. Dokazuje tím svoji rybářskou zdatnost a schopnost postarat se o mláďata. Naopak sameček červenky zase tuto schopnost dokazuje tím, že nosí červy. Samičku pak krmí i při stavbě hnízda a v době, kdy v hnízdě sedí na vajíčkách.

Pro mnohé příslušníky řádu hrabavých a pro kolibříky je typické, že výběr vhodného samečka probíhá na tzv. tokaništích. Zde samičky sledují tok a souboje samečků a poté si některého vyberou. V daném roce si jedinci většiny druhů najdou pouze jednoho partnera.

Zpěv a jeho variace

Zpěvem sameček nalákal samičku a vytvořili pár. Po páření však nastávají rozdílné situace. Někdy sameček přestává zpívat, jindy zpívají oba partneři střídavě. Některé druhy jsou tak dokonale sladěné, že i když partneři zpívají střídavě, vyzní zpěv jako kdyby zpíval pouze jedinec. Je třeba zmínit i úroveň zpěvu v závislosti na stáří. Mladí samečkové nejprve zpívají velmi potichu a postupně přidávají na hlasitosti. Mají vrozené jen základy zpěvu svého druhu a během dospívání se jako zpěváci zlepšují tím, že slyší zpívat dospělé jedince ve svém okolí. Poté se jejich zpěv ustálí a zůstává už po celý život neměnný. Jednotlivé druhy zpívají různě, ale někdy jsou patrné odlišnosti u jedinců téhož druhu, kteří obývají jiné oblasti např. budníček menší – to platí dokonce i u budníčků ze sousedních údolí oddělených pouze horským hřebenem. Ornitologové navíc u některých druhů zjistili, že i během několika generací se může zpěv zcela proměnit.

Partnerské vztahy

Partnerské vztahy nebývají u ptáků dlouhodobé. Trvají většinou jen po dobu hnízdění. Výjimkou jsou dlouhověcí ptáci např. čápi a labutě, kteří partnerství na celý život obvykle navazují. Mláďata dlouho dospívají a zahnízdí většinou až po pěti a více letech. Je tedy potřeba je delší dobu chránit. Celá rodina proto zůstává pohromadě.

zdroj: Jiří Hrubý, Petra Královcová, Ptáci na zahradě

Fotogalerie k článkuLedňáček říční - klikněte pro zobrazení detailuRehek zahradní samec - klikněte pro zobrazení detailuČervenka obecná samice - klikněte pro zobrazení detailuČervenka obecná samec - klikněte pro zobrazení detailuSřivan polní - klikněte pro zobrazení detailuLabuť velká - klikněte pro zobrazení detailu


autor:
datum vydání:
20. března 2013


Diskuze k článku „Jaro přichází aneb ptačí námluvy začínají“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!