Stevie – přírodní sladidlo

autor: Jan Holub
Pro mnoho lidí může být Stevia naprosto neznámý pojem. Jedná se však o blahodárnou bylinu, která je schopna do budoucna nahradit veškerá umělá sladidla přírodní cestou. Krom toho ji mohou používat i diabetici. Korporacím a společnostem asi bude ještě nějaký rok trvat, než přejdou na užití Stevie, jestli vůbec… Vy si ji však můžete vypěstovat třeba přímo v kuchyni. Bylina je v jiných částech světa využívána ke slazení již desetiletí (Rusko, Japonsko), ovšem v rámci Evropy se setkáváme s velmi pomalou cestou, která je závislá na vyhláškách a nařízení EU, které jdou samozřejmě mnohem více na ruku farmaceutickým koncernům, než přírodě.


Více o stevii sladké

Stevie sladká (Stevia rebaudiana) je novým bojovníkem nejen proti obezitě, neobsahuje žádné kalorie a celkově má positivní vliv na lidský organismus včetně chrupu. V poslední době se zkoumají dokonce protinádorové účinky.

U nás byla zázračná bylina doposud využívána jen, jako kosmetikum například pro výplach úst. Dne 14.11.2011 však Evropská komise povolila extrakt stevie k přímé substituci cukru. Rostlina jako taková však prozatím k substituci cukru určena není.

Extrakt je pak cca 300x sladší než běžně užívaný rafinovaný (bílý) cukr. Hlavní látkou, která zajišťuje onu sladkost je steviosid, jenž je v suchých listech zastoupen obvykle okolo 12%.

Pro své velmi positivní účinky na organismus bývá využívána také, jako kardiotonikum, proti vysokému krevnímu tlaku, únavě a depresím. Dále rozšiřuje cévy a SNIŽUJE krevní cukr. Díky téměř nulové energetické hodnotě je velmi vhodná také pro diabetiky. Bylinka navíc zahání chuť na sladké a krom toho také chuť na nikotin, čili může být využívána i při odvykání kouření. Ke slazení se pak používají přímo celé nebo drcené lístky. Prozatím nebyl zaznamenán žádný případ alergické reakce. Stevie je navíc zcela netoxická.

Největší přinos pro západní civilizaci

Největším přínosem v kontextu Stevie je bezpochyby její možnost nahradit zcela umělá sladidla. Jak jsme se, ale již zmínili v úvodu, to nezávisí přímo na lidech, nýbrž na společnostech, které umělá sladidla používají (a že seznam by byl opravdu dlouhý). Je pro nás tedy naprosto stěžejní, aby lidé o této bylině věděli a byli ji otevřeni. Výsledkem totiž může být netoxické přírodní sladidlo výměnou za ty karcinogenní.

Jsou umělá sladidla opravdu tak špatná?

O tom se můžete přesvědčit sami na

Aspartam – E951: Zřejmě nejznámější umělé sladidlo, méně známé jako karcinogenní toxin, který se dokonce dříve vyskytoval na seznamu bojových látek. Více info ZDE

Acesulfam K – E950: Syntetické sladidlo s mírně nahořklou chutí, jinak opět karcinogenní toxin. Více informací o látce ZDE

Sacharin – E954: Poslední z velké trojice umělých sladidel, neblaze působící na ledviny a močovou soustavu. V některých produktech lze najít dokonce kombinace jednotlivých umělých sladidel. Více info ZDE

Upozornění na závěr

Stevie sladká se opravdu začíná pomalu používat, ovšem nenechte se jakožto spotřebitelé oklamat. Prozatím to bylo tak, že pokud se Stevie sladká v nějakém produktu objevila, jako sladidlo, nebyla jediná, ale objevila se v kombinaci s výše zmíněnými syntetickými sladidly. To je samozřejmě nesmyslné. Což znamená jen jedno – jedná se o laciný marketingový trik, kdy jsou spotřebitelé lákání na stevii, o které už možná něco slyšeli, ale v produktu jsou beztak přítomny umělá sladidla, jejichž účinek je silnější, navíc pokud jsou v kombinaci.

Nezapomínejte tedy pečlivě číst etikety a orientovat se v nich. Ušetříte tak nejen své peníze, ale především Vaše zdraví!



autor:
datum vydání:
3. května 2013


Diskuze k článku „Stevie – přírodní sladidlo“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!