Vyznáte se v olejích? 2. díl, aneb na co jaký rostlinný olej

autor: Jan Holub
V prvním díle jsme se seznámili s některými základními pojmy, zejména pak s rozdíly mezi nasycenými a nenasycenými tuky, stejně jako s tím v čem se liší nerafinované oleje od těch rafinovaných. Dnes se již podíváme na charakteristiku konkrétních olejů a zpřístupníme vám tak pragmatický přehled, který vám usnadní výběr vhodného oleje, například s ohledem na vaše zdraví nebo potřebu konkrétních vitamínů či minerálů.

Bylo by jaksi marné snažit se najít universální olej nebo tuk, který by byl vhodný pro všechny typy vaření a kuchyňských úprav. Variaci v jejich vlastnostech způsobuje složení mastných kyselin, ale také způsob zpracování. Právě díky tomu se některé oleje používají pouze za studena, zatímco jiné snesou různě vysoké tepelné zahřátí. V rámci studené kuchyně užíváme zpravidla panenské či extra virgin oleje, které jsou lisované za studena a mají vysokou výživovou hodnotu. Stejný olej by nám však po zahřátí zdravotně příliš neprospěl - musíme proto sáhnout po oleji, který má vyšší kouřový bod a je upraven pro použití v teplé kuchyni.

Lněný olej s vysokým obsahem omega 3,6 i 9 nenasycených mastných kyselin

Obvykle mívá nahořklou oříškovou chuť, která nemusí být každému příjemná. Lněný olej má velmi vysoký obsah omega 3,6 i 9 nenasycených mastných kyselin v naprosto optimálním poměru. Dále obsahuje specifické lignany (které mohou fungovat jako prevence rakoviny, ale není dostatek studií), vitamín E, vitamíny skupiny B a řadu minerálních látek, jako vápník, zinek, selen, fosfor, železo či hořčík. Olej přitom působí blahodárně zejména na trávicí trakt a „ženské potíže“, a to jak v ohledech menstruačního cyklu, tak někdy i neplodnosti – zlepšuje totiž stav děložní sliznice. Působí rovněž preventivně proti srdečním onemocněním, zejména tím, že výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Slunečnicový olej - rafinovaný na smažení nerafinovaný s omega 6, vitamínem E a kartenoidy

Vyskytuje se jak v rafinované, tak nerafinované formě. V té rafinované je určen pro vyšší teploty, a užívá se proto zejména k fritování či smažení. Nerafinovaný, který může někdy obsahovat zákal je pak opět účinnou prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním a ve svém složení našemu organismu nabízí velké množství omega 6 mastných kyselin, vitamín E a karotenoidy.

Olej z dýňových semen bohatý na minerální látky

Je bohatý zejména na minerální látky, především pak na zinek, ale nalezneme v něm rovněž vápník, hořčík, železo, draslík a fosfor. Dále vitamíny skupin A, B, C i E a chlorofyl. Příznivě ovlivňuje prostatu a stimuluje sexuální energii. Díky vitamínu E má rovněž anti-oxidační účinky. Vysoký obsah důležitých minerálních látek pak zajišťuje blahodárný účinek na trávicí i srdce-cévní systém.

Olej z vlašských ořechů s obsahem bílkovin, omega 3 a minerálů

Specifický svým obsahem bílkovin. Ve svém složení však nabízí také omega 3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a E a celou řadu minerálních látek (železo, hořčík, vápník, zinek, mangan, fosfor a draslík). Pozornost si však zaslouží především pro jeho účinky na lidský organismus. Díky nízkému obsahu sodíku je nanejvýš vhodný pro lidi se srdečními onemocněními. Díky základu ve vlašských ořeších působí významně na nervový systém. V tomto ohledu zlepšuje kognitivní schopnosti, zejména pak paměť. Kromě toho výrazně snižuje cholesterol a bylo zjištěno, že působí proti diabetes. Využívá se rovněž při kožních potížích, jako je lupenka nebo ekzémy. Po otevření je nutno jej uchovávat v chladu! Využívá se v rámci studené kuchyně. DOPORUČUJEME!

Sójový olej s přírodním lecitinem

Objevuje se jak v rafinované, tak nerafinované podobě. Stejně jako většina olejů obsahuje mastné kyseliny, především omega 6 a vitamín E. Specifikem je však obsah přírodního lecitinu. Nerafinovaný olej působí na organismus léčivě, zatímco rafinovaný bohužel ne. Všechny látky, které zajišťují popisované účinky, jsou totiž při rafinaci zničeny. Ve své nerafinované podobě však příznivě ovlivňuje mozek a celkově nervový systém. Zároveň je účinnou prevencí proti infarktu, mrtvici a rovněž ateroskleróze.

Řepkový olej s ideálním poměrem omega 3 a 6

– K dostání je jak v rafinované, tak nerafinované podobě, ač v obchodech převažuje jeho rafinovaná verze. Především díky své ceně je pak jedním z nejrozšířenějších olejů, které byste našli v českých kuchyních (společně se slunečnicovým). Díky rafinaci bohužel nelze mluvit o přítomnosti významných látek, jako jsou vitamíny či minerály. Výhodou je však ideální poměr nenasycených mastných kyselin – hlavně omega 3 a 6. Má vysoký kouřový bod a nejčastěji se tak používá na pečení, dušení, smažení, fritování atd. Může být z geneticky modifikovaných surovin, což je informace, která by měla být dostupná na obale.

Olivový olej s vysokým podílem omega 9

Existuje více druhů, kvalita je velmi proměnlivá, záleží na odrůdě a zralosti. Sám o sobě však obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (především omega 9), vitamín E, vápník, železo, polyfenoly a zmíněné lignany. Preventivně působí proti onemocnění srdce a sledujeme u něj pozitivní vliv na trávicí ústrojí – olivový olej totiž podporuje kromě samotného procesu trávení také chuť k jídlu a zvyšuje také tvorbu žluči. Oblíbené jsou také jeho účinky na pokožku, přičemž působí rovněž antibakteriálně a anti-oxidačně. Pokud chcete olivový olej používat v rámci studené kuchyně, sáhněte po nějakém extra virgin lisovaném za studena – právě ten vám nabídne nejlepší podíl prospěšných látek. V případě teplé kuchyně je třeba vyhledat konkrétní typ, který má vyšší kouřový bod a je tedy přizpůsoben k zahřívání. Samozřejmě je třeba počítat se ztrátou vitamínů a minerálů. Rozhodně však nedoporučujeme kupovat olivový olej ze zbytků, tzv. pokrutin, které můžete někdy v regálech obchodů nalézt také pod označením „pomace“. V podstatě se jedná o materiál, který zbyl jako rezidum po lisování kvalitnějších olejů - konkrétně se jedná o tvrdé zbytky, pecky, slupky, dužiny. Konzumace oleje z pokrutin není vhodná ani z hlediska chuti ani pro vaše zdraví!

Olej z hroznových pecek s vysokým kouřovým bodem vhodným pro teplou kuchyni a bílkovinami

obsahuje všechny nenasycené mastné kyseliny (omega 3,6,9) a velké množství proantokyanidů (ty brání bakteriím v zahajování škodlivých procesů v těle, např. v usazování). Nechybí ani vitamíny A,C,E a minerální látky, jako zinek, selen a měď! Určitým specifikem pak je, že stejně jako olej z vlašských ořechů obsahuje bílkoviny. Stejně jako většina olejů snižuje cholesterol, snižuje krevní tlak a má silná anti-oxidační účinek. Významně zvyšuje pevnost cév i elasticitu pokožky, zatímco zmenšuje otoky i bolesti nohou (i při celulitidě). Díky jeho vysokému kouřovému bodu, který je 216°C je možno jej užívat i v teplé kuchyni. DOPORUČUJEME!

Avokádový olej s vysokým obsahem vitamínů E, A a D

Rovněž obsahuje všechny nenasycené mastné kyseliny, liší se však vysokým obsahem vitamínů E, A, D. Velmi významně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání cévy a má silné antioxidační účinky. Jeho specifikem pak je, že snižuje tvorbu zubního plaku a rovněž posiluje dásně. Studie zjistily pozitivní vliv na prostatu. Pro své intenzivní hojivé a antibakteriální účinky se používá také na akné a k hojení drobných ran – je totiž schopen významně podpořit regeneraci kožních buněk. Má opravdu vysoký kouřový bod (270-300°C), což ho dělá vhodným i na pečení či smažení, ovšem nejlépe si ho vychutnáte beztak ve studené kuchyni, a to především díky skutečnosti, že se jedná o jeden z nejchutnějších olejů.

Zdroj: www.nutri-vyziva.cz



autor:
datum vydání:
31. května 2016


Diskuze k článku „Vyznáte se v olejích? 2. díl, aneb na co jaký rostlinný olej“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!