Historicky první Cenu ředitele Správy KRNAP získaly čtyři významné osobnosti

autor: Mgr. Radek Drahný
Při včerejším historicky prvním slavnostním předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se jejími laureáty staly čtyři význačné osobnosti, které přispěly k rozvoji Krkonoš. Jsou jimi významný odborník na problematiku lesa, profesor Josef Fanta, krajinný ekolog Pavel Klimeš, lavinový specialista a dlouholetý horský záchranář Valerián Spusta a fotograf Krkonoš Jiří Bruník, in memoriam.

Laureáti, resp. jejich zástupci převzali z rukou ředitele Správy KRNAP Jana Hřebačky cenu v podobě historicky prvního zobrazení Krakonoše z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. Pro Cenu ředitele Správy KRNAP vyrobil Krakonoše jako drátěné sošky Ladislav Šlecha z Harrachova.

„Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout lidí, kteří svým životem a prací znamenali přínos pro Krkonoše,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. V letošním roce jsme Ceny ředitele udělovali prvně. Doufám, že tím založíme tradici i do dalších let. Již nyní tedy mohou lidé přemýšlet na nominacemi pro rok 2011. Na podzim opět vyzveme veřejnost k podání těchto nominací a na jaře 2012 budou oceněny další osobnosti,“ dodal Hřebačka.

„Když jsme uvažovali o podobě ceny, rozhodli jsme se pro sochu nejstaršího vyobrazení Krakonoše, tak jak jej známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. Oslovili jsme místního řemeslníka dráteníka pana Šlechtu z Harrachova, který zručně zhotovil trojrozměrnou podobu tohoto Krakonoše technikou smyček,“ vysvětlil Hřebačka. Laureáti tak dostali unikátní cenu, certifikovanou navíc logem regionálního výrobku Krkonoše – originální produkt®. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který pro potřeby pletení musí být tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin.

Dárkem pro oceněné i účastníky slavnostního večera bylo i představení pohádky nepohádky Jana Wericha Lakomá Barka ve skvělém podání vrchlabského Vlasteneckého divadelního spolku Vlastík. Všichni účastníci večera si také odnesli domů jako dárek sazeničku autochtonního (původního) krkonošského smrčku i s návodem, jak se o něj starat, než ho na podzim nebo na jaře příštího roku budou moci zasadit do přírody.

Krátké videoportréty všech oceněných najdete na serveru Youtube

Návrhy na historicky první laureáty Ceny ředitele Správy KRNAP posílala veřejnost, V letošním roce byly nominovány tyto osobnosti:

Jiří Bruník, in memoriam – dlouholetý pracovník Správy KRNAP, fotograf Krkonoš
Josef Fanta – lesnický specialista, jeden ze zakladatelů Krkonošského národního parku, člověk, který do Krkonoš přivedl nizozemskou Nadaci FACE a pomohl tak zásadně tomu, že jsou v Krkonoších opět zdravě rostoucí zelené lesy
Zdena Flousková – dlouholetá pracovnice Správy KRNAP, bývalá šéfredaktorka časopisu Krkonoše – Jizerské hory
Jan Grúz – ornitolog
Radek Hanuš – učitel hudby, hudebník
Jan Hřebačka – lesník, současný ředitel Správy KRNAP
Pavel Klimeš – krajinný ekolog, patriot a znalec krkonošské přírody, historie i života lidí
Čestmír Klos – bývalý pracovník Správy KRNAP, novinář, redaktor Českého rozhlasu a serveru Česká pozice
Marie Kubátová – spisovatelka, autorka desítek knih z Krkonoš a o Krkonoších
Eliška Pilařová – bývalá pracovnice Správy KRNAP, redaktorka Českého rozhlasu
Karel Rait – dlouholetý pracovník Správy KRNAP, průvodce v lesnicko-myslivecké expozici Šindelka
Michal Skalka – dlouholetý pracovník Správy KRNAP, lektor ekologické výchovy
Valerián Spusta – dlouholetý pracovník Horské služby Krkonoše, spolupracovník Správy KRNAP v oblasti monitoringu a výzkumu lavin
Jan Štursa – dlouholetý pracovník a někdejší ředitel Správy KRNAP, botanik
Miloš Uhlíř – vydavatel knihy Krkonoše
Jan Vaněk – dlouholetý pracovník Správy KRNAP, entomolog



autor:
datum vydání:
28. dubna 2011


Diskuze k článku „Historicky první Cenu ředitele Správy KRNAP získaly čtyři významné osobnosti“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!