Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Tisková zpráva: Pomozte zefektivnit ochranu lidí i zvířat před střetem na silnici

Na Mendelově univerzitě v Brně probíhá výzkum, který by mohl výrazně zefektivnit taková ochranná opaření na silnicích, která by zamezila střetu aut se zvířaty. Nutná je ale pomoc vás řidičů.


Automobilová doprava je významným fenoménem současnosti.

Zraněný dravec - klikněte pro zobrazení detailuZraněný dravec
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Výstavba dopravní infrastruktury je podmínkou ekonomického rozvoje, který pak ovšem přináší rychlý růst přepravních výkonů a růst intenzity provozu na komunikacích (Anděl a Hlaváč, 2008). Podle údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR připadalo v roce 2009 v průměru na 1 km2 krajiny České republiky asi 705 m silnic a dálnic, na kterých se každý den ujelo 1 860 km. Každý čtvereční kilometr krajiny křižují tedy automobily tak, že na něm za den absolvují vzdálenost přibližně z Prahy do Bruselu a zpátky, což dokumentuje, jak významně doprava ovlivňuje ekologické poměry v krajině. Dopravní zátěž přitom neustále roste, například mezi roky 1980 a 2005 se zvýšila více než dvakrát (o 115 %) a tento vzrůstající trend stále pokračuje (Anděl a Hlaváč, 2008).

Smutnou součástí silničního provozu jsou také zvyšující se počty přejetých zvířat a s tím spojená bezpečnostní rizika pro posádky vozidel. Proto se v poslední době objevují snahy různých institucí zabránit živočichům v přecházení komunikací, například chemickými látkami aplikovanými na okrajích komunikací. Aby tato opatření byla účinná, aby byla používána tam, kde je jich nejvíce potřeba a aby jejich účinek mohl být kvantifikován (číselně vyjádřen), je nutné znát současný stav věci.

Metodika výzkumu pochází ze Švédska

Při pokusu o kvantifikaci tzv. silniční mortality zvířat je třeba silnice v pravidelných intervalech sledovat, nejlépe je každý den pěšky procházet a to po obou stranách. Tato činnost je však jak časově, tak i finančně velmi náročná. Mnoho zvířat navíc po srážce nezůstává na silnici nebo v jejím blízkém okolí. Někteří jedinci odchází a následně hynou mimo dosah komunikace nebo jsou z komunikace odstraněni přímo řidiči. Tito jedinci pak samozřejmě nejsou při pochůzkách zaznamenáni. Zřejmě z těchto důvodů tým švédských výzkumníků, který se pokusil o kvantifikaci silniční mortality zvířat na území Švédska, přišel s jinou metodou získávání vstupních dat a to s takzvaným dotazníkem pro řidiče.

Také my jsme se rozhodli zmapovat dosavadní situaci v České republice oslovením co nejširšího spektra řidičů s dotazníkem. Cílem tohoto projektu je získat data, na jejichž základě bude možno identifikovat ty živočišné druhy, které se nejčastěji stávají oběťmi automobilového provozu. Dále pak zjistit celkové množství usmrcených jedinců těchto druhů v rámci ČR a vyčíslit finanční náklady vynaložené na opravy poškození, která vznikla na vozidlech během těchto střetů. Výsledky práce poslouží jako zdroj informací, které budou dále využity k informování široké veřejnosti o dané problematice a jako podklad pro budoucí, rozsáhlejší výzkum.

Rádi bychom vás požádali o spolupráci v podobě vyplnění tohoto dotazníku, které zabere jen několik, cca 5 minut. Počet vyplněných dotazníků je zcela klíčový pro úspěch celé akce. Dotazník můžete vyplnit na webových stránkách www.prejetazvirata.cz .

Děkují autoři

Tato práce byla podpořena výzkumným projektem IGA-MENDELU TP5/2011 “Možnosti zpomalení ústupu biodiverzity při zachování produkčních i mimoprodukčních funkcí krajiny “, který je financován Mendelovou univerzitou v Brně.

Debata k tiskové zprávě 'Pomozte zefektivnit ochranu lidí i zvířat před střetem na silnici'
vydavatel tiskové zprávy:
Ing. Jiří Mrtka, Doc. Ing. Marie Borkovcová, Ph.D.
Autoři působí na Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně

datum zveřejnění:
3. července 2011

Pokud máte zájem o bezplatné zveřejnění své tiskové zprávy tak nás kontaktujte.
Vyhrazujeme si právo Vaši tiskovou zprávu na našem serveru nezveřejnit.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Motýli a jejich housenky
Jaký motýl se z housenky vylíhne?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 25%

Reklama

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Zima

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Vyhledávání
© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz