Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Tisková zpráva: Vzácná potáplice žlutozobá se objevila na novomlýnských nádržích

Teprve pátý výskyt potáplice žlutozobé v České republice zaznamenali v těchto dnech ornitologové na novomlýnských nádržích u Dolních Věstonic. Na Moravě se navíc vyskytla pouze jednou a to 25. 12. 1942 u Lobodic na Přerovsku, tedy před 70 lety.

Potáplice žlutozobá žije na arktickém pobřeží Ruska a Severní Ameriky. V Evropě zimuje u mořského pobřeží Norska a jen zcela výjimečně se jednotliví ptáci objevují v západní Evropě. Jde o vodního ptáka, který se živí výhradně lovem ryb. Každý jeho výskyt ve střední Evropě považují odborníci za velmi výjimečný a jedinečný. Vysvětlují jej nezkušeností mladých ptáků, kteří mohou v době tahu zabloudit i mimo obvyklé zimoviště tohoto druhu.

Potáplice žlutozobá je o málo větší než husa, dosahuje dálky 80 až 90 cm a váží 4 až 6 kilo. Dokáže se výborně potápět a to až do hloubky 10 metrů. Má výrazný světlý zobák, který obvykle drží šikmo vzhůru, čímž se liší od své příbuzné potáplice lední.

Za posledních 100 let se u nás vyskytla potáplice žlutozobá pouze čtyřikrát a to v roce 1935 na Pardubicku, potom v roce 1942 v Roudnici nad Labem v severních Čechách a druhá v témže roce u Lobodic na střední Moravě. Po více než třiceti letech se objevila v roce 1976 na Labi v Děčíně a potom v roce 1996 ve Skochovicích v Královehradeckém kraji. Nyní jde tedy o pátý výskyt v ČR, druhý na Moravě a první v Jihomoravském kraji.

Na Novomlýnských nádržích byla objevena ornitology 29. prosince 2012 a to na hladině dolní nádrže u obce Dolní Věstonice. V průběhu několika posledních dní se zde vystřídalo několik desítek ornitologů a pozorovatelů ptáků z celé republiky a dokonce i ze Slovenska, kteří si nechtějí nechat ujít možnost vidět na vlastní oči tohoto vzácného zatoulance z dalekého severu.

Pozorování ptáků již není výhradní činností pouze ornitologů, ale stále častěji se mu věnují milovníci a ochránci přírody. V Severní Americe a v západní Evropě je pozorování ptáků oblíbenou činností statisíců lidí. I u nás si tato činnost nachází stále více příznivců a desítky pozorovatelů ptáků je možno potkat v místech, kde se vyskytne nějaký výjimečný druh. V loňském roce to byl například výskyt racka šedého v Praze na Vltavě a o rok dříve zimování 14 kusů bernešek rudokrkých na jižní Moravě. Pozorovatelé ptáků se u nás sdružují v Klubu300.cz.

Debata k tiskové zprávě 'Vzácná potáplice žlutozobá se objevila na novomlýnských nádržích'Pokud máte zájem o bezplatné zveřejnění své tiskové zprávy tak nás kontaktujte.
Vyhrazujeme si právo Vaši tiskovou zprávu na našem serveru nezveřejnit.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: "Ořech" a rostlina ze které pochází
Jaký ořech pochází z rostliny na obrázku?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 67%

Reklama

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Vyhledávání
© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz