Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Tisková zpráva: Záchranu sněžného levharta podpořil Český olympijský výbor

PRAHA/ASTANA – Záchranu domova irbise neboli levharta sněžného, jedné z nejohroženějších šelem na Zemi, podpořil Český olympijský výbor prostřednictvím dopisu svého předsedy Jiřího Kejvala. O osudu domova irbise, horském masivu nedaleko bývalého hlavního města Kazachstánu Almaty, rozhodne Mezinárodní olympijský výbor. Arnika už se dopisem obrátila i na něj. Výbor bude letos 15. července volit místo konání Zimních olympijských her v roce 2022, hory poblíž Almaty jsou jedním z kandidátů. Tamní oligarchové výstavbu megalomanského sportovního komplexu a vysokohorského města už ale připravují. Ta by znamenala nejspíše vyhubení levharta na území Kazachstánu a nevratnou devastaci panenské přírody národního parku.

Irbis - klikněte pro zobrazení detailuIrbis„Oslovili jsme Český olympijský výbor s dotazem, jak se staví k hrozbě, že by konání zimní olympiády v roce 2022 v Kazachstánu zlikvidovalo domov jedné z nejohroženějších šelem na světě. Stanoviskem pana předsedy Kejvala jsme potěšeni, ubezpečil nás totiž, že Český olympijský výbor bude ctít zodpovědný přístup k problémům životního prostředí a podporovat udržitelný rozvoj ve sportu. Likvidace panenské přírody a vyhubení irbise v Kazachstánu kvůli olympiádě by zodpovědné rozhodně nebylo,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky. Vyzval také českou veřejnost, aby se na www.zachranmeirbise.cz připojila k  desítkám tisíc signatářů z řady zemí a pomohla šelmu zachránit.

Celý dopis předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala je přílohou této TZ.

Předseda Jiří Kejval v oficiálním dopisu Arniku ubezpečil, že Český olympijský výbor bude v každém případě ctít principy harmonického rozvoje lidstva i životního prostředí, k čemuž je vázán Olympijskou chartou. „Dovolte mi, abych Vás ujistil, že Český olympijský výbor se v každém okamžiku cítí vázán principy zanesenými v Olympijské chartě, kde se mimo jiné uvádí, že cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. Zároveň povzbuzuje a podporuje zodpovědný přístup k problémům životního prostředí, podporuje udržitelný rozvoj ve sportu a vyžaduje, aby se olympijské hry konaly v souladu s těmito zásadami,“ stojí v dopise od předsedy Kejvala.

Problematičnost výstavby v národním parku Ile Alatau potvrdil i mezinárodní právní Výbor pro dodržování Aarhuské úmluvy. Ta má lidem v signatářských zemích, ke kterým patří i Kazachstán, zaručovat účast na rozhodování o životním prostředí. Občané si u výboru stěžovali na hrubé porušování lidských práv při rozhodovacích procesech. Přestože velká část obyvatel s devastací hor nesouhlasí, úřady lidem odpírají možnost uplatnit připomínky a účastnit se veřejných projednání, a porušují tím mezinárodní závazky Kazachastánu.

V horách nad Almaty se výstavba sportovního letoviska už několik let intenzivně připravuje a některé terénní a inženýrské práce dokonce započaly. Výstavba by však měla negativní dopad na tamní unikátní flóru a faunu. Sportovní středisko by nevratně zasáhlo do míst, kde žije řada vzácných druhů rostlin i zvířat, k nimž patří i ohrožený sněžný levhart, jedna z nejvzácnějších šelem světa. Populace této velké kočky v Kazachstánu se odhaduje na maximálně dvě stovky jedinců. „Věřím, že MOV (pozn. red. Mezinárodní olympijský výbor) vyhodnotí zodpovědně všechny parametry a zvolí pořadatele, který bude schopen dostát závazkům, které jsou uvedeny v Olympijské chartě. ČOV do tohoto procesu nezasahuje,“ uzavírá Kejval.

Debata k tiskové zprávě 'Záchranu sněžného levharta podpořil Český olympijský výbor'Pokud máte zájem o bezplatné zveřejnění své tiskové zprávy tak nás kontaktujte.
Vyhrazujeme si právo Vaši tiskovou zprávu na našem serveru nezveřejnit.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Přístupné jeskyně v ČR
Ze které jeskyně pochází fotografie?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 30%

Reklama

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Vyhledávání
© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz