Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Tisková zpráva: DEZA Valašské Meziříčí vypustila nejvíce karcinogenních a reprotoxických látek ze všech podniků v České republice

ZLÍN – Chemický průmysl, výroba plastových dílů a laminátů jsou hlavním zdrojem emisí karcinogenních a reprotoxických látek (bez započítání emisí oxidu uhelnatého, který je emitován plošně) ve Zlínským kraji. Podle hodnot nahlášených v Integrovaném registru znečišťování (IRZ) je kraj dokonce na prvním místě v emisích těchto látek ze všech krajů České republiky. Nejvíce jich vypouští DEZA, a.s., Valašské Meziříčí.

Deza - klikněte pro zobrazení detailuDeza
Foto: wwww.arnika.org
Ta letos vede také celorepublikový žebříček emisí karcinogenních látek skupiny 1, 2A, 2B (1) především díky svým emisím benzenu (2) a naftalenu (3), který v loňském roce nenahlašovala. Významné jsou však emise i z dalších provozů. Provozovna firmy Kurt O. John, spol. s.r.o. je na 5. místě celorepublikového žebříčku emisí karcinogenních a potenciálně karcinogenních látek. Vysoké jsou i emise z provozoven KOMPONENTY, a.s. ZLÍN či z provozovny FORM, s.r.o. Největšími zdroji emisí skleníkových plynů a plynů přispívajících k tvorbě kyselých srážek ve Zlínském kraji jsou teplárny, v Otrokovicích a ve Zlíně a DEZA Valašské Meziříčí. To vyplynulo z analýzy, kterou dnes zveřejnilo sdružení Arnika na základě podkladových informací pro Integrovaný registr znečišťování za rok 2005. Registr je veřejně přístupný na internetové adrese www.irz.cz.

Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto soustředila na rakovinotvorné látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), skleníkové plyny a plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek. Samostatně jsme vyhodnotili úniky a přenosy rtuti (4) a emise nebezpečného styrenu (5). Toho nejvíce vypustila provozovna společnosti FORM, s.r.o., laminovna Střelná. Provozovny ze Zlínského kraje dokonce obsadily prvních pět míst v celorepublikovém srovnání emisí této látky.

Žebříčky provozů, které vypouštějí nejvíce škodlivin do vzduchu, vody, půdy či odpadů, zveřejňuje Arnika již druhým rokem. "V Integrovaném registru znečišťování veřejnost bohužel nenajde přehlednou souhrnnou tabulku, ze které by bylo možné snadno vyčíst, kdo patří k největším znečišťovatelům prostředí. Protože ani vláda dosud nepřišla s komplexním programem, který by motivoval firmy ke snižování vypouštěných škodlivin, zůstává tato databáze jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak snížit emise toxických látek z konkrétních provozů. Žádná firma totiž nestojí o pověst největšího znečišťovatele životního prostředí, a proto se snaží sestoupit alespoň o nějakou příčku níž. V USA se díky zprovoznění registru a programu motivujícímu ke snižování množství vypouštěných látek podařilo snížit emise toxických látek o 46 % během pěti let," uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

S IRZ letos pracují také členové Sněmu dětí ČR pro životní prostředí ze Zlínského kraje. V rámci celoroční činnosti zaměřené na stav ovzduší z něho čerpají data pro svoji práci. "Náplní mého sledování ve Sněmu dětí České republiky pro životní prostředí je především zaměřit se na nejvýznamnější znečišťovatele vsetínského regionu a seznámit se s celou škálou vypouštěných látek. V tomto ohledu je IRZ zdatný pomocník, neboť obsahuje snadno a rychle přístupné informace o konkrétních emisích daných závodů. Na druhou stranu neobsahuje přímé srovnání podílu jednotlivých znečišťovatelů na celkové zátěži regionu a také toho moc nevypovídá o menších podnicích. Přesto je v současnosti IRZ jedním z nejlepších zdrojů informací o emisích vůbec," řekl dnes Ondřej Zezulka, člen Sněmu dětí ČR pro životní prostředí z Masarykova Gymnázia ve Vsetíně.

Posouzení největších znečišťovatelů je velmi složitým procesem, při němž je nutné zohlednit řadu odborných aspektů, jejichž rozsah není možné jednoduše vylíčit v tiskové zprávě. Pro úplné pochopení posuzovaných kritérií proto doporučujeme navštívit internetovou stránku bezjedu.arnika.org, kde Arnika zveřejňuje celou analýzu IRZ včetně vysvětlení použitých postupů. Arnika postupně zveřejňuje žebříčky největších znečišťovatelů po jednotlivých krajích České republiky. Koeficienty přepočtu na potenciál přispívat ke skleníkovému efektu pro jednotlivé plyny jsou: pro oxid uhličitý = 1, pro oxid dusný = 310 a pro metan = 21. Metan vypouštejí Plemenářské služby, a.s. ve svém provozu v Napajedlech.

Poznámky:
(1) Rakovinotvorné látky - vyhodnocené Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) jsou klasifikovány jako karcinogenní (1), pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka.

(2) Benzen - je látka klasifikovaná jako karcinogen (1) a rovněž je klasifikována jako nebezpečná pro rozmnožování, tedy reprotoxická. Více informací o této látce najdete zde.

(3) Naftalen - je látka podezřelá z karcinogenních účinků (2B). Více informací o této látce najdete zde.

(4) Informace o rtuti a jejím působení na lidské zdraví najdete zde.

(5) Styren je látka podezřelá z karcinogenních účinků (2A) a rovněž je klasifikována jako nebezpečná pro rozmnožování, tedy reprotoxická. Více informací o této látce najdete zde.

Debata k tiskové zprávě 'DEZA Valašské Meziříčí vypustila nejvíce karcinogenních a reprotoxických látek ze všech podniků v České republice'Pokud máte zájem o bezplatné zveřejnění své tiskové zprávy tak nás kontaktujte.
Vyhrazujeme si právo Vaši tiskovou zprávu na našem serveru nezveřejnit.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Zvířata z dokumentu Jeden dne v divočině
Jak se jmenuje toto zvíře ze seriálu Jeden den v divočině, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 70%

Reklama

Facebook

Tapety na plochu


tapeta \

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Vyhledávání
© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz