Vymírání ledních medvědů prý bude pokračovat
[ článek z kategorie: ochrana životního prostředí ]

tisková verze článku www.priroda.cz/clanky.php?datail=2899, stránka vytištěna 23.08.2017

Celosvětová populace ledních medvědů by se do roku 2056 mohla snížit ze současných cca 26 000 jedinců na cca 17 000 jedinců.

Ursus maritimus - klikněte pro zobrazení detailuUrsus maritimus, autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

S touto znepokojivou predikcí přišel výzkumný tým vedený Ericem V. Regehrem z US Fish and Wildlife Service. Roztomilé huňáče ohrožuje především tání ledu v Arktidě.

Odborníci zkombinovali různá data – například generační dobu ledních medvědů a informace získané analýzou družicových snímků plus počítačových simulací – a dospěli k tomu, že během následujících třech generací velikost globální populace dotyčných zvířat s relativně vysokou pravděpodobností klesne zhruba o 30%.

„Naše zjištění podporují potenciál pro velké ztráty ledních medvědů v důsledku ubývání mořského ledu,“ konstatoval Regehr.

To, že by se tento druh ocitnul na pokraji vyhynutí, však nehrozí. Z výše uvedených závěrů tedy neplyne, že by ho Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) i nadále neměl vést pouze jako „zranitelný“.

Určitý problém samozřejmě spočívá v tom, že předpovědi týkající se tání arktického ledu spíš nevycházejí, než vycházejí. Například před 7 lety Al Gore na klimatické konferenci v Kodani prohlásil, že už v roce 2013 by v letních měsících v Arktidě nemusel být žádný led. Pozdější klimatické modely ale v dané souvislosti zmiňovaly rok 2050. A tak dále.

Zdroj: Royal Society Publishing

Debata k článku 'Vymírání ledních medvědů prý bude pokračovat'
autor článku:
datum zveřejnění:
7. prosince 2016
© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz