Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Význam slova 'Neofyt'


druhy zavlečené přibližně po roce 1500 (po objevení Ameriky v roce 1492 došlo k velkému rozvoji nejen zámořských cest, ale i vnitrokontinentální dopravy a dovozu řady druhů jako okrasných, užitkových, či omylem jako příměs jiných semen, s krmivem, na kolech a podobně). Řada těchto neofytů představuje dnes nebezpečné invazní druhy v lokálním až celostátním měřítku. Patří sem i naše nejvýznamnější: bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), křídlatky- japonská, sachalinská a jejich kříženec česká (Reynoutria japonica, R. sachalinensis, R. x xbohemica) a netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera). Nelze ovšem říci, že všechny zavlečené druhy se okamžitě stávají invazními. Je zde dlouhý proces selekce, kdy druh musí nejprve zplanět, zdomácnět a poté se začít šířit. Výzkumy ukazují, že posledního stadia dosáhne 1-2% zavlečených druhů (v Česká republice se vyskytuje 4 132 druhů, z toho je z čehož je 1 378 nepůvodních- tedy 33,4%. Status invazního má 90 druhů, tj. 2% všech druhů naší květeny). Celkově se u nás vyskytuje asi 90 invazních druhů, které jsou do různé míry nebezpečné. Patří sem například i Andělika lékařská (Archangelica officinalis) zavlečená z Alp a pravděpodobně i Karpat. Tento druh byl odpradávna využíván jako léčivka, což vedlo k jejímu značnému úbytku. Druh se dokonce dostal do Červeného seznamu jako druh vzácnější, vyžadující pozornost. Přesto má z vědeckého hlediska v současnosti statut invazního druhu, neboť je nepůvodní a oproti dřívějšímu výskytu se nyní šíří.

Ing. Michael Hošek
E-mail: michael_hosek@nature.cz


Pojmy související s výrazem 'Neofyt':

Zpět na hlavní stránku odborného slovníku.


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.