Podzimní fotografování

autor: Lenka Kadlíková
V září jsme strávili několik krásných dní babího léta na horách. Přesněji v Krkonoších. Velkou část našeho pobytu bylo krásné sluníčkové babí léto. Ze dne na den se to ale změnilo a ocitli jsme se v mracích. Nechtělo se mi sedět na hotelu, tak jsem se vydala i do toho mlhavého počasí s fotoaparátem a takhle to dopadlo.


I mlha a déšť dokáže být krásná

Hlavní výhoda mlhy při focení - potlačení pozadí a ponurá atmosféra, pomůže vytvořit perspektivu tam, kde není za počasí bez mlhy tak výrazná. Věřte tomu, že i toto z okna nevlídně vypadající počasí může být v přírodě a na fotografii krásné. Mlha dodá fotografii na dramatičnosti, které jinak nedocílíte. Pomoci může především na krajinářské fotografii. Jak vidíte na zde publikovaných fotografiích. Problém ovšem může nastat se světlem. Aby jste nebyli zklamaní, že Vaše fotografie jsou šedivé, nastavte si přeexpozici cca +0,7 - +1,5 EV. Můžete také nastavit vyvážení bílé na mráček. V některých případech je dobrý i blesk. Fotografií focených v mlze a v dešti mnoho není a přitom jsou velmi působivé. Bude to asi naší pohodlností. Ruku na srdce. Většině z nás se do toho nevlídného počasí prostě nechce. Velmi krásné jsou snímky pořízené nad hranicí mlhy, při takzvané inverzi, kdy se fotograf nachází například na horách a kouká do zamlženého údolí.

Podobné podmínky jako za mlhy jsou i za deště. S tím že se můžete rozhodnout zda kapky deště na fotografii rozmazat (použít dlouhý expoziční čas (1/4 a delší) nebo jej "zmrazit" použitím krátkého času 1/1000 a kratší. Samotný déšť je vyfotitelný velmi obtížně, protože kapky nejsou kontrastní s šedivou oblohou, proto je lepší na snímku zachytit něco výrazného, aby kapky deště byly viditelné. Kapky deště je možná vhodnější fotografovat těsně po dešti či za slabého mrholení. V tento čas je obecně k fotografování ideální protože vše se krásně leskne, příroda je čistší a zelenější a kapičky jsou neuvěřitelně dekorativní například na pavučině či květinách

Opar - modrání dálek

Na rozdíl od mlhy je opar způsoben smogem a prachovými částicemi a je typický pro podzimní a zimní období. Na fotografiích často působí namodrale. Mlha při správném vyvážení bílé působí bíle. Podobně jako mlha a dlouhé stíny pomáhá i opar vytvořit perspektivu s tím rozdílem, že za oparu jsou obvykle vidět mnohem dále. Za oparu ale není možné pořídit pěkné snímky vzdálených do oparu zahalených objektů či krajiny ani kvalitním teleobjektivem. Fotky budou vypadat hodně modré, nekontrastní a rozmazané. Opar na obzoru lze dobře potlačit polarizačním filtrem, je však potřeba boční světlo.

Ochrana fotoaparátu

V deštivých dnech je velmi důležitá ochrana fotoaparátu. Nejideálnější je speciální obal - pláštěnka či podvodní pouzdro, ale poslouží i igelitový sáček, který prostřihneme na průměr objektivu a navlékneme. Na objektiv je velmi dobrá sluneční clona.

Kontrast modré oblohy a teplých barev

Podzim ovšem neznamená pouze sychravé počasí. Určitě se Vám při Vašich prvních pokusech o krásně barevné podzimní fotografie stalo, že fotografie nedopadly barevně podle Vašich přestav. Je to způsobeno kontrastem studené modré oblohy a teplých zemitých barev. Mnohem lepších výsledků docílíte nastavemím mírné podexpozice -0,3 - -0,7 EV. Nejen u podzimních fotografií je velmi výhodné fotografovat do formátu Raw, který Vám umožní bez ztráty kvality upravit fotografie podle Vašich představ. Pokud toto Váš přístroj neumožňuje, použijte polarizační filtr. Neuvěřitelně hezky vypadají fotografie s odrazem krásně barevných stromů ve vodní hladině.

Ranní a večerní slunce

Jako každé roční období i na podzim se vyplatí si přivstat, nebo si počkat na dobu, kdy pomalu začne zapadat sluníčko. Hlavně ráno můžete pořídit úžasné snímky zamlžené přírody do které začínají pronikat první ranní sluneční paprsky.

Dlouhé stíny dodají hloubku

Právě podzim se vyznačuje nejen krásnými teplými barvami, ale i dlouhými stíny, které dodávají fotkám na hloubce. Tyto dlouhé stíny jsou způsobené tím, že slunce není tak vysoko nad obzorem jako v létě. I zde ale platí, že je lépe fotografovat buď ráno či podvečer, kdy jsou stíny nejdelší a světlo nejměkčí.


Listí a zase listí

Nejeden z Vás se již určitě pokoušel o detailní fotografii těch krásných barevných listů. I zde platí, že je dobrá mírná podexpozice. Co se kompozice týče, velmi efektní jsou fotografie, kde je ostrý jeden list a zbytek rozmazaný. Toho docílíte zvolením takového listu, který je dostatečně vzdálen od pozadí a nastavením krátké hloubky ostrosti. Podobně lze nafotit i krásné fotografie podzimních plodů jako jsou jeřabiny, šípky, ovoce. Podzim je pro fotografování ideální období, proto neleňte a vyrazte s fotoaparátem do přírody. Ta krása nepotrvá věčně. O své fotografie se s námi můžete podělit na Facebooku nebo nám je zaslat emailem.


autor:
datum vydání:
21. září 2010


Diskuze k článku „Podzimní fotografování“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!