Čím v zimě sypat chodník a neublížit přírodě?

autor: Martin Singr
Přestože neplatí povinnost pro majitele uklízet před svou brankou, je dobré mít v chodbě účinnou zbraň proti náledí – těžko asi bude někdo čekat kolik hodin, než se obec postará o sníh a led, když potřebuje jít do města na úřady nebo jen nakoupit. Je tedy dobré podívat se, co lze použít, aby byl dopad pro přírodu co nejmenší.

Nejvíce ekologické je mechanické odklízení. Tedy vzít koště, pokud je sněhu více, tak i lopatu a prostě to odklidit. Problém je, když se přes noc přidá i náledí – na to koště nestačí a je potřeba sypat. Posypat cestu lze inertním zdrsňujícím materiálem (písek, popel, štěrk nebo piliny) či posypovou solí. Jedná se o dvě možnosti, z nichž každá se hodí v jiné situaci.

Pro přírodu šetrnější cestou je použít písek, štěrk nebo piliny. Do tohoto výčtu lze zařadit i popel, ale ten je jako posypový materiál v některých obcích zakázaný. Popel z uhlí totiž obsahuje mimo jiné i podíl sedimentárních hornin, ve kterých jsou těžké kovy, ty radioaktivní nevyjímaje. A jelikož nelze rozlišit popel z uhlí a ze dřeva, je řešením zakázat veškerý popel.

Jde to ekologicky

Kdo chce být stoprocentně „eko“, může zvolit posyp s certifikovanou ekoznačkou Ekologicky šetrný výrobek. Toto označení má posyp bez chemických příměsí Ekogrit vyrobený z expandovaného jílu. Desetilitrový pytel vyjde na nějakých 50 korun a vystačí klidně na celou zimu.

Další výhodou písku, štěrku a podobných variant je, že se dají na jaře zamést a příští rok použít znovu. Lze je takto používat snad do nekonečna. Je to ale vhodná varianta pouze když jsou teploty dlouhodobě pod bodem mrazu a nesněží. Jak teploty klesnou pod nulu, kamínky propadnou a nemají smysl. Když zapadají sněhem, rovněž bylo sypání zbytečné.

Se solí jsou problémy

V typické české zimě, kdy v zimě mrzne a ve dne vše taje je ale účinnější chemický rozmrazovací materiál, tedy sůl, která svými vlastnostmi způsobuje fyzikálně chemickou změnu sněhu a ledu, následkem čehož dochází k tání. Podobně jako popel, i sůl někde zakazuje místní vyhláška. Tento způsob totiž není vůbec šetrný ke svému okolí.

Posyp solí způsobuje znečištění vod a půdy a škodí kořenům stromů i jiných rostlin, které se nachází poblíž. Není žádnou výhrou, ani když se sůl nedostane ke kořenům stromů, ale do kanálů. Z vody se pak jen těžko dostává.

Kritici solení chodníků uvádí, že sůl ubližuje i zvířatům. Psi prý mají z chůze po betonu či asfaltu mnoho malých oděrek na packách a sůl, která se do nich dostane, je pak pálí. Radí se proto pejskům před procházkou po posoleném chodníku namazat packy vazelínou a po příchodu domů je omýt vodou. Chlorid sodný, resp. kuchyňská sůl, má však účinnost jen do nějakých – 5 °C, na nižší teploty je lepší chlorid vápenatý, který je rovněž k přírodě šetrnější. Je ale zároveň několikanásobně dražší.

V zahraničí již proběhlo několik pokusů, ale všechny dospěly ke stejnému závěru – solení nelze nahradit a jakékoliv jiné způsoby jsou buď drahé nebo neúčinné. A nebo obojí. Může tak fungovat prosté řešení – pořídit si nesmeky, tedy protiskluzové návleky s hroty, které se nazují na boty, a můžete vyrazit na ledovku.



autor:
datum vydání:
26. listopadu 2012


Diskuze k článku „Čím v zimě sypat chodník a neublížit přírodě?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!