Jak se změnili psi za posledních 100 let

autor: Petr Kadlík
Myslíte, že "čistokrevnost" u psů zajišťuje, že budou stále stejní a navíc zdraví? Velký omyl. Zkuste se podívat, jak se čistokrevné rasy jako buldok, jezevčíck, bulteriér a hnohé další změnily od roku 1915 do současnosti.

U řady psích plemen došlo k naprosto nesmyslným deformacím, které možná "dobře" vypadají na soutěžích, ale psům přinášejí jen řadu vážných zdravotních problémů.

Například změna tvaru hlavy přinesla bulteriérům problémy se zuby a častou hluchotu. Basetům i jezevčíkům se zkrátily nohy, což vede k problémům s klouby, páteří a nadváhou. Kratší hlava boxera zase pro psa znamená problémy s přehříváním a častou hluchotu. Anglický buldog na touhu po "čisté rase" doplatil čím dál kratší dobou života a řadou problémů s klouby i kůží.

Pokud Vás zajímá víc o tom, jak psi vypadali a žili v roce 1915, tak si můžete online prolistovat zajímavou dobovou publikaci Dogs of all nations (Psi všech národů).

Jakého psa máte doma vy? My úplně "obyčejného", vzniklého náhodným spojením jedné feny a psa co prostě byli ve správnou dobu na správném místě. Možná nemá ideální proporce na soutěž, ani nemá rodokmen. Ale je zdravá a spokojená.

PS: to rozhodně neznamená, že nejlepší jsou "psi z množíren"! Podobný způsob podnikání je snad to nejhorší, co se dá se psy udělat. Ale nejen na vesnici se prostě občas psi sami spojí bez ohledu na rasu nebo dokonce přání páníčků, jen na základě vzájemných sympatií a náhody :-)



autor:
datum vydání:
15. července 2017


Diskuze k článku „Jak se změnili psi za posledních 100 let“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!