Samotářské včely v Kanadě objevují plasty

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Pilný jako včelka? Přísloví, které není zapotřebí vysvětlovat. A jak se zdá, včely čalounice hned dvou kanadských druhů, jsou skutečně více než přičinlivé. Jak odhalila studie výzkumníků z Univerzity v Guelphu, tyto včely žijící ve městech si při stavbě hnízd vypomáhají mnohem dostupnějším materiálem, než je pryskyřice stromů. Začaly do svých staveb komponovat malé kousky plastů.

Dva druhy samotářských včel čalounic, konkrétně Megachile campanulae a Megachile rotundata, které se běžně vyskytují v městské zástavbě Toronta, začaly pružně reagovat na „nabídku okolního prostředí“. „Svým způsobem je to od nich logický krok,“ podotýká Scott MacIvor, doktorand univerzity v Yorku a v ontarijském Guelphu. „Plasty globálně zaplavují krajinu. Běžně nacházíme doklady toho, jak živočišné druhy trpí v plasty zamořeném prostředí. Důkazy o tom, že by se nějaký druh na všudypřítomné plasty adaptoval, jsou však velmi zřídkavé.“

Začátek tohoto mimořádného objevu, který zaujal nejen ekology a entomology, připomínal spíše detektivku. MacIvora zaujala při průzkumu podivná našedlá hmota, kterou bylo zavíčkováno jedno hnízdo. Obvyklý materiál – stromové pryskyřice a „včelí papír“ to v ničem nepřipomínalo. „Ze všeho nejvíc to připomínalo zaprášenou žvýkačku,“ říká MacIvor. Proto vědci sáhli po moderní technice. Elektronový mikroskop odhalil vysoce strukturovanou hmotu, rentgenová mikroanalýza identifikovala polymery. Před překvapenými vědci se nenacházel žádný nový „zvířecí“ sekret, ale polyuretan.

To už se ale laboratoř univerzity v Guelphu plnila dalšími takovými vzorky, a brzy bylo jasné, že na novou metodiku práce a výroby nepřišla jen čalounice Megachile campanulae, ale i její příbuzná M. rotundata. „Tyto včely cíleně sbírají mikro-plasty, podobně tak jako běžně „odstřihují“ listy,“ popisuje mechanismus výroby MacIvor. „Malé plastové šupinky pak rozžvýkají, a vzniklou gumovou kaši využívají jako novátorský stavební materiál.“ Jak se ale na plastovou pláštěnku tváří samotné larvy?

A poměrně překvapivě - larvy samotářských včel prosperují na výtečnou. Ve skutečnosti tento nový plastový materiál nepřitahuje běžnou sortu parazitů, a dokonce je prý odpuzuje. MacIvor následně zaznamenal přítomnost plastů v hnízdech včel ve více než dvou stovkách včelích boxů, takže se zdá, že trend se brzy neomezí jen na Toronto či Kanadu. „To, že se včely dokázaly vyrovnat a zareagovat na přítomnost převahy nového materiálu v životním prostředí sice svědčí o jejich vysoké adaptibilitě, ale není to právě dobré zhodnocení lidí, kteří celou krajinu plasty zamořili.“

Použité zdroje:
Urban bees using plastic to build hives
Urban Bees Respond to Littering by Adopting Innovative Nest-Building Techniques
Bees collect polyurethane and polyethylene plastics as novel nest materials



autor:
datum vydání:
24. dubna 2014


Diskuze k článku „Samotářské včely v Kanadě objevují plasty“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!